ALLEGRETTO ŽILINA

16. 4. – 21. 4. 2018

BANNER : Allegretto Žilina

Slovenský mládežnícky orchester prichádza do Žiliny

Foto: Slovenský mládežnícky orchester prichádza do Žiliny

Slovenský mládežnícky orchester bude mať premiérové vystúpenie na festivale Allegretto Žilina 2017.

Na 27. ročníku festivalu Allegretto Žilina premiérovo vystúpi aj Slovenský mládežnícky orchester, ktorého členmi sú študenti konzervatórií a umeleckých vysokých škôl vybraní na základe celoslovenského konkurzu. Pod taktovkou slovenského dirigenta Martina Majkúta, v súčasnosti zastávajúceho post hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Rogue Valley Symphony Orchestra v americkom štáte Oregon, zaznie predohra Naše Slovensko od Mikuláša Moyzesa a Dvořákova Symfónia č. 9 e mol op. 95Z Nového sveta“. Sólistom večera bude vynikajúci slovenský klavirista Jakub Čižmarovič v obľúbenom Koncerte pre klavír a orchester č. 1 b mol P. I. Čajkovského.

Slovenský mládežnícky orchester vznikol z iniciatívy Hudobného centra v nadväznosti na niekdajšiu Hudobnú mládež Slovenska. Cieľom projektu je podporovanie prípravy mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi, ako aj celkové pozdvihnutie úrovne slovenského mládežníckeho interpretačného umenia. Orchester ponúka príležitosť študentom a mladým umelcom  nadobudnúť prostredníctvom štýlovo rôznorodej dramaturgie cenné skúsenosti v oblasti orchestrálnej, ale tiež komornej hry, práce s dirigentom či sólovými hráčmi.

Základ Slovenského mládežníckeho orchestra tvorí viac než 50 hudobníkov vo veku 16 až 29 rokov, ktorí úspešne absolvovali konkurzy na pôde štátnych konzervatórií v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Bratislave.

Na príprave dnešného koncertného programu sa intenzívne podieľali pedagógovia nástrojových skupín: Jozef Horváth (sláčikové nástroje, Slovenská filharmónia), Ronald Šebesta (drevené dychové nástroje, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu), Albert Hrubovčák (plechové dychové nástroje, Slovenská filharmónia) a Kiril Stoyanov (bicie nástroje, Slovenská filharmónia).

V roku 2017 absolvuje Slovenský mládežnícky orchester 10-dňové letné sústredenie v Nitre, ktoré bude zakončené koncertom na 62. ročníku Piešťanského festivalu pod taktovkou renomovaného holandského dirigenta Davida Porcelijna. Súčasťou letného sústredenia budú aj workshopy komornej hudby.

Koncert sa uskutoční v piatok 7. apríla o 19.00 hod. v Dome umenia Fatra Žilina.

Vstupenky na www.navstevnik.sk

 

Aktualizované: 05. 04. 2017