Naše projekty

Hudobno-vzdelávacie programy - Pre materské školy

Annabel Lee

Príbeh na motívy E. A. Poea - hudobne upravený naším významným autorom hudobných rozprávok pre deti - Jurajom Hatríkom.
V kráľovstve Marmulieny žije dievčatko Annabel Lee. Raz v silnej búrke Annabelku strhne krutá vlna z útesu do mora, ktoré vyplaví na breh iba škatuľu s jej tromi najmilšími bábikami. Zúfalá matka hľadá svoje dieťa - pričom znejú melódie hudby. Na záver prichádza Annabel - dievčatko z publika - zlé kúzlo kráľovstva Marmulieny je zlomené, všetci spievajú, deti šantia a vymýšľajú tanečné variácie na motivý piesní.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: herečka a bábkoherečka + spev - Mária Benkovská, Duch Annabel - M. Benkovská, violista - Július Šoška, akordeonista - Filip Krišš

Určené pre: MŠ, 1. st. ZŠ

Bartók a Drevený princ

Béla Bartók je svetoznámy hudobný skladateľ. Kedysi bol dieťaťom aj on. V čase, keď sa Bratislava volala Prešporok. Dokonca chodil do školy. A dobre sa učil. Trápne? Nevadí. Jeho talent ho ospravedlňuje. Malý Béla mal jedného neobyčajného kamaráta. Volal sa Drevený princ. Nie, nie je to prezývka. On sa tak naozaj volal. Lebo bol naozaj celý drevený. A po čase sa obaja stali známymi po celom svete. Predovšetkým však vo svete hudby a fantázie.

Bartók a Drevený princ je veselá klauniáda plná skvelých hereckých, tanečných, speváckych a muzikantských výkonov. Inscenácia pracuje podľa zásad dramatickej výchovy a citlivo narába s využitím hudobného odkazu Bélu Bartóka. Pútavý príbeh jeho detstva a umeleckého dozrievania ožíva v podaní klasických postáv talianskej commedie dell´arte. Harlekýn nám príbeh rozpráva a Kolombína sa mu čuduje. Je okolo toho dosť rozruchu, lebo obaja sú veľmi neposední. Divadelná inscenácia vznikla adaptáciou autorskej rozprávky Margit Garajszki Bartók v dramatizácii a réžii Silvestra Lavríka.

Výprava – Silvester Lavrík
Kostýmy – Eva Šimáková
Hudobná dramaturgia – Júlia Urdová
Predloha a dramaturgia – Margit Garajszki
Dramatizácia a réžia – Silvester Lavrík

Fotogaléria

Premiéra: 24. marca 2014 o 19.00, Maďarský inštitút v Bratislave
Dĺžka predstavenia: 50 minút, bez prestávky

Vznik inscenácie podporili: Ars Bratislavensis, OZ Bratislavské rožky, Maďarský inštitút v Bratislave, Nadácia Terra Recognita, BáPoDi


Autor: Margit Garajszki

Obsadenie: Harlekýn – Margit Garajszki, Kolombína – Júlia Urdová, Drevený princ – Pinus Silvestris 200 (bábka Dreveného princa vyrobená z dreva storočnej borovice vyťatej v dobe Bartókovho detstva, nádherne vonia a je dosť tvrdohlavá)

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

Cirkus muzikus

Žonglovanie a kúzlenie s hudbou. Spievajúce herečky spolu s detskými zástupcami publika oživia postavičky a pesničky Juraja Hatríka. Pelle Otvorušká, motýlik Eliška a slon Makarón spoločne ukážu, aká dokáže byť hudba veselá, ale aj zázračná a tajomná. Skrátka CIRKUS! Spolu s nápevmi J. Hatríka sa na to podujmú aj melódie C. Saint-Saensa, L. v. Beethovena, Joplina, Offenbacha a ďalších skladateľov. Bude nám spolu fajn!


Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: spev, hovorené slovo – Mária Benkovská, Lucia Arendášová; saxofón, klarinet – Jarmila Šteigerová; africké bubny – Thierry Ebam; akordeón – Viliam Majer

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

Drozdík Čimko

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: Marta Pažická, Martin Glonek

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

Dubáčik a muchotrávka

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: Marta Pažická, Martin Glonek,

Určené pre: Predškoláci, Žiaci 1. stupňa ZŠ

Dve čarovné slová

Hudobná rozprávka na motívy príbehu AKO MAČIATKO ZABUDLO PROSIŤ sa odohráva v prostredí dedinského dvora. Malý kocúrik zostáva sám bez mamičky a vďaka pomoci ostatných zvieratiek a pesničiek J. Hrubovčáka sa učí spravodlivosti, slušnosti a slová úcty ĎAKUJEM a PROSÍM.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: spev, hra na hudobné nástroje a sprievodné slovo – Ján Hrubovčák

Určené pre:

Fašiangy

Hudobno-výchovný projekt Fašiangy – obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy približuje  tradičné folklórne zvyky. Oboznamuje deti so zvyklosťami, ktoré sa v mnohých regiónoch dodržujú dodnes (kroje, práca, zábava, spolužitie v rodine, trávenie voľného času, pečenie šišiek, pampúšikov, fánok, závinov, usporadúvanie sprievodov a maškár symbolizujúcich silu a plodnosť). Nechýba interaktívne zapojenie detí do hier a tancov (ručníčkový, metlový a fľaškový).

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: Marta Pažická – flauta, Anna Izakovičová – flauta, Monika Zemková – klavír

Určené pre: MŠ, 1. stupeň ZŠ

Husle či klavír?

Jemná klauniáda dvoch muzikantských partnerov, z ktorých Huslistka je romantická  snivá bytosť, kým Klavirista je tak trochu do seba a do svojej klavírnej hry zahľadený narcis. Počas dialógov sa odhalí ich vzájomná väzba, podstata ich charakterov, ktoré sa postupne vzájomne doplnia a vycibria až do súladu a porozumenia pre partnera.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: Zuzana Oráčová – husle, Andrej Belej – klavír

Určené pre: MŠ, 1.st. ZŠ

Ježko

Rozprávkový projekt je veľmi zrozumiteľný s nosnou piesňou o zvedavom Ježkovi, ktorý sa rozhodol vybrať na vandrovku. Počas nej navštívi kamaráta vo veľkom meste a získa veľa nových priateľov. Ako vo všetkých hudobných predstaveniach Marty Pažickej sú deti aktérmi rozprávky v milých zvieracích kostýmoch.

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: Marta Pažická – spev, flauta, tanec, sprievodné slovo, Martin Glonek – kontrabas, husle, Miroslava Rosenzweigová – klavír

Určené pre:

Kĺzačka

Obchod s hudobnými nástrojmi každú noc ožíva. Nástroje vychádzajú z políc, zabávajú sa spolu s xylofónom, ktorý nie je na predaj no len na ozdobu výkladu. Jedného dňa sa však na ulici niečo deje - slávnostná vojenská prehliadka. Zvedavé nástroje sa tlačia k výkladu, aby lepšie videli, no všetky sa pošmyknú na xylofóne a zázračnou kĺzačkou sa premiestnia medzi prekvapené deti v publiku. Cieľom interaktívneho predstavenia je naživo predstaviť deťom viaceré hudobné nástroje, ich špecifiká a spopularizovať niektoré netradičné nástroje: xylofón, udu-bubon, didjeridoo, vojenský bubon.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: spev, hra na hudobné nástroje a sprievodné slovo – Ján Hrubovčák

Určené pre:

Malá čarovná flauta

Ukážeme Vám čierno-biely svet "Malej čarovnej flauty", v ktorom biela farba symbolizuje dobro a čierna farba zlo. Predstavíme Vám skrátenú verziu svetoznámej Mozartovej opery "Čarovná flauta". Cieľom projektu je sprostredkovanie prvého kontaktu detí s klasickou hudbou. V spojení hudby so sprievodným slovom a dialógmi postáv Vám prinášame "minioperu", ktorú si deti môžu doslova ohmatať!

Autor: Jaroslav Pehal

Obsadenie: Princ Tamino a zloduch Monostatos – Pavol Oravec, Juraj Kuchár; Papageno – Rastislav Kocán, Lukáš Sládkovič; Pamina a Papagena – Viktória Ballánová, Zuzana Gedaiová, Eva Melichaříková; klavírny sprievod – Daniel Simandl

Určené pre: MŠ a 1. – 4. ročník ZŠ

Maťko na potulkách svetom

Dej rozprávky je vložený do dávnych čias, keď boli na svete rytieri a draci, keď princezné túžobne čakali na svojich záchrancov. V tých časoch museli ísť synovia do sveta na vandrovku, aby sa naučili potrebné remeslo...
V rozprávke sú použité archaické hudobné nástroje (citara, lýra, anjelská trúbka, flauta z kravského rohu a pod.). Niekedy sú piesne obohatené rapom. Dobové oblečenie i vyobrazená maľba pomôžu k obrazotvornosti a interaktivite...

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák

Určené pre: MŠ, 1. st. ZŠ

Melódia nad zlato

Príbeh o kráľovstve, v ktorom starý kráľ ustupuje svojej staršej dcére a zakazuje hudbu na hrade. Odvšadiaľ počuť iba hlučné buchotanie a nemelodické rapovanie. Mladšia dcéra sa so svojimi pesničkami a kamarátmi muzikantmi musí skrývať. Jej staršia sestra za pomoci záhadnej Adely ničí každú melódiu. Podarí sa kráľovej mladšej dcére spolu s kamarátmi zachrániť melódiu?

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: spievajúca herečka v 6 úlohách – Mária Benkovská; akordeón – Viliam Majer; violončelo – Jozsef Huszti; saxofón – Jarmila Šteigerová

Určené pre: MŠ a 1. – 4. ročník ZŠ

O koze rohatej, do pol boka odratej

Hudobný príbeh o pastierikovi a koze – klamárke a jej nezbednom správaní, kvôli ktorému bola aj spravodlivo potrestaná. Príhodu plnú zvieratiek sprevádzajú básničky a pesničky hrané na gajdy a čudo (maďarský ľudový nástroj so strašidelným zvukom).

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák – spev, sprievodné slovo, hra na viaceré hudobné nástroje

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

O neposlušnej Cindy (Malý hudobný western)

Vzájomná tolerancia a rasová znášanlivosť je hlavným motívom „staronového“ projektu Hudobného centra. Hudobno-dramatický program je založený na známych melódiách amerického, írskeho a austrálskeho pôvodu. V príbehu o kovbojovi a jeho neposlušnej kobyle Cindy deti dostávajú príležitosť podieľať sa na scénickom i hudobnom dianí spevom a improvizovaným stvárňovaním postáv priamo na javisku.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: Mária Benkovská, Lucia Arendášová-Barcziová – spev, sprievodné slovo, Viliam Majer – akordeón, Jozef Ostrolucký – husle

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

O princeznej Žabke – Čo dokáže povedať hudba

V rozprávkovej krajine, v ktorej vládne spravodlivý kráľ sa chystá svadba. Princezná Slavena si berie záhradníka Michala. Deň pred svadbou sa objavuje striga, ktorá chce získať moc v kráľovstve a princeznú... ale viac už teraz neprezradíme. V tomto príbehu je hudba živá, má svoju vzácnu, magickú reč, vyjadrujúc lásku, radosť, nenávisť, strach, smútok. Vie byť slávnostná i groteskná.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: spev, sprievodné slovo, hra na mnohé hudobné nástroje – Ján Hrubovčák

Určené pre:

Odkliate zvonce

Bol raz jeden chlapec, ktorého volali – Dominik -pastierik. Bola to však len jeho prezývka –
ovečky nemal, ešte bol maličký. Rád sa túlal po lúkach a predstavoval si ako pasie svoje
vlastné stádo. „Mne by stačilo aj zopár oviec“ – hovorieval Dominik. „Ale kde tie ovečky
vziať?!“ Hovoril si v duchu. „No, veľkým pastierom sa ovce často zatúlajú, alebo ich vlk
odoženie. Idem si ich teda pohľadať“. Ako tak chodil po húštinách, vravel si riekanku:
 
Príďte ku mne ovce,
Dám vám zlaté zvonce!
Darujem vám kožuch,
Darujem vám krpce!
 
Čo myslíte, podarilo sa mu nahnať do svojho košiara nejakú zatúlanú ovečku?
Projekt Odkliate zvonce oboznamuje deti so slovenskými ľudovými hudobnými nástrojmi – ozembuch, zvonce, drumbľa, píšťaľka. Deti majú možnosť zahrať si v „kapele“ a vyskúšať si i Klobúčkový tanec.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák

Určené pre:

Popolvár, najväčší na svete

Prostredníctvom známej slovenskej rozprávky Popolvár, najväčší na svete sa deti oboznamujú s barokovou hudbou. Zástupcovia detského publika spoluúčinkujú na javisku a pohybom vyjadrujú výrazové polohy hudby. Interpreti účinkujú v kostýmoch a kostýmové prvky sú pripravené aj pre deti.

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: deti z publika oblečené do kostýmov; spev, flauta, sprievod slovo – Marta Pažická; spev, gitara, klávesy – Martin Glonek

Určené pre:

Potulky Macka Packa

Tento projekt tematicky nadväzuje na projekt Popolvár, najväčší na svete, ktorý je zameraný na obdobie hudobného baroka. Projekt Potulky Macka Packa približuje obdobie hudobného klasicizmu a oboznamuje deti s komornou hudbou. Dejový základ sám o sebe otvára ďalšie možnosti integrácie hudobných, slovných, dramatických a pohybových aktivít detí.

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: zvieratká / deti z publika oblečené v kostýmoch; spev, flauta, tanec, sprievod slovo –Marta Pažická; spev, gitara, husle, klávesy – Martin Glonek

Určené pre:

Rozprávka o sláčikovom kvartete

Program netradične spája princíp improvizovanej tieňohry, v ktorej účinkujú deti z publika s metaforou sláčikového kvarteta, ako rodiny. Na hudbe W. A. Mozarta je postavený príbeh o konflikte medzi deťmi a rodičmi, ktorý vďaka sile a kráse hudby všetci prekonajú.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: spev, sprievodné slovo – Mária Benkovská, Lucia Arendášová; sláčikové kvarteto

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

Roztancovaná jar

Výchovný koncert, ktorý dýcha jarou...
Do predstavenia sú deti zapájané spevom, tancom a hrou na hudobné nástroje, vytvárajúc radostnú atmosféru vychádzajúcu z melódií ľudových piesní.

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: spev, flauta, tanec, sprievod slovo – Marta Pažická; spev, gitara, husle, klávesy – Martin Glonek

Určené pre:

Svetové hudobné nástroje – Kolotoč

Cieľom je naživo ukázať žiakom rôzne hudobné nástroje, o ktorých sa priebežne učia a ktoré poznajú vo vizuálnej a akustickej forme z učebníc a nahrávok. Nielen, že na nich zahráme, ale ponúkneme aj priamy kontakt mládeži s týmito (ne)tradičnými hudobnými nástrojmi.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák – spev, sprievodné slovo, hra na hudobných nástrojoch (írska flauta, didgeridoo, fujara, drumbľa, tibetská trúba, bendžo...)

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

Tri zakliate kniežatá

Projekt je zameraný na hudbu obdobia romantizmu s cieľom oboznámiť deti s dielami majstrov tohto obdobia prostredníctvom rozprávkového príbehu. Umelci hrajú v kostýmoch a zapájajú deti do diania na pódiu. Tematicky nadväzuje na projekty Popolvár, najväčší na svete (barok) a Potulky Macka Packa (klasicizmus).

Autor: Marta Pažická (scenár)

Obsadenie: deti z publika; spev, flauta, tanec, sprievodné slovo – Marta Pažická; spev, gitara, husle, klávesy – Martin Glonek

Určené pre:

Zázračná krajina

Cieľom výchovného koncertu je jednoduchou formou naučiť deti pieseň Ide ide vlak a zopakovať detské ľudové piesne, ľahko zapamätatľné riekanky a pesničky. Dej je veľmi jednoduchý, deti sa hrajú a cestujú vláčikom po krajine, ktorú spoznávajú. Hudobný inštrumentár tvorí akordeón alebo klavír, flauta, zobcová flauta.

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: Marta Pažická, Martin Glonek

Určené pre:

Zázračný snehuliak

Vianočný koncert, v ktorom deti vítajú pani Zimu, pričom sledujú príbeh o zatúlanom psíkovi a snehuliakovi... Všetko sa na dobré obráti a deti sa spoločne tešia na Vianoce.

Autor: Pažická Marta

Obsadenie: Pažická Marta – spev, flauta, sprievodné slovo; Glonek Martin – gitara, husle, klávesy, spev; Zemková Monika – klavír

Určené pre: MŠ a deti 1. st. ZŠ