Naše projekty

Hudobno-vzdelávacie programy - Pre 1. stupeň ZŠ

Ako sa stratili činely

Hudobná rozprávka o tom, ako vďaka nezáujmu ľudí skončili činely a iné hudobné nástroje v najtmavšom kúte v sklade... Jedného dňa ich našli myšky, nástroje ožili a vyrozprávali svoj vlastný príbeh. S pomocou detí sa tak vydávajú nepoznanou rozprávkovou cestou ich znovuobjavovania.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák – spev, sprievodné slovo, dychové nástroje (pozauna, heligón, trúbka, fujara, klarinet, lesný roh a iné)

Určené pre: 1. – 4. ročník ZŠ

Annabel Lee

Príbeh na motívy E. A. Poea - hudobne upravený naším významným autorom hudobných rozprávok pre deti - Jurajom Hatríkom.
V kráľovstve Marmulieny žije dievčatko Annabel Lee. Raz v silnej búrke Annabelku strhne krutá vlna z útesu do mora, ktoré vyplaví na breh iba škatuľu s jej tromi najmilšími bábikami. Zúfalá matka hľadá svoje dieťa - pričom znejú melódie hudby. Na záver prichádza Annabel - dievčatko z publika - zlé kúzlo kráľovstva Marmulieny je zlomené, všetci spievajú, deti šantia a vymýšľajú tanečné variácie na motivý piesní.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: herečka a bábkoherečka + spev - Mária Benkovská, Duch Annabel - M. Benkovská, violista - Július Šoška, akordeonista - Filip Krišš

Určené pre: MŠ, 1. st. ZŠ

Bartók a Drevený princ

Béla Bartók je svetoznámy hudobný skladateľ. Kedysi bol dieťaťom aj on. V čase, keď sa Bratislava volala Prešporok. Dokonca chodil do školy. A dobre sa učil. Trápne? Nevadí. Jeho talent ho ospravedlňuje. Malý Béla mal jedného neobyčajného kamaráta. Volal sa Drevený princ. Nie, nie je to prezývka. On sa tak naozaj volal. Lebo bol naozaj celý drevený. A po čase sa obaja stali známymi po celom svete. Predovšetkým však vo svete hudby a fantázie.

Bartók a Drevený princ je veselá klauniáda plná skvelých hereckých, tanečných, speváckych a muzikantských výkonov. Inscenácia pracuje podľa zásad dramatickej výchovy a citlivo narába s využitím hudobného odkazu Bélu Bartóka. Pútavý príbeh jeho detstva a umeleckého dozrievania ožíva v podaní klasických postáv talianskej commedie dell´arte. Harlekýn nám príbeh rozpráva a Kolombína sa mu čuduje. Je okolo toho dosť rozruchu, lebo obaja sú veľmi neposední. Divadelná inscenácia vznikla adaptáciou autorskej rozprávky Margit Garajszki Bartók v dramatizácii a réžii Silvestra Lavríka.

Výprava – Silvester Lavrík
Kostýmy – Eva Šimáková
Hudobná dramaturgia – Júlia Urdová
Predloha a dramaturgia – Margit Garajszki
Dramatizácia a réžia – Silvester Lavrík

Fotogaléria

Premiéra: 24. marca 2014 o 19.00, Maďarský inštitút v Bratislave
Dĺžka predstavenia: 50 minút, bez prestávky

Vznik inscenácie podporili: Ars Bratislavensis, OZ Bratislavské rožky, Maďarský inštitút v Bratislave, Nadácia Terra Recognita, BáPoDi


Autor: Margit Garajszki

Obsadenie: Harlekýn – Margit Garajszki, Kolombína – Júlia Urdová, Drevený princ – Pinus Silvestris 200 (bábka Dreveného princa vyrobená z dreva storočnej borovice vyťatej v dobe Bartókovho detstva, nádherne vonia a je dosť tvrdohlavá)

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

Cirkus muzikus

Žonglovanie a kúzlenie s hudbou. Spievajúce herečky spolu s detskými zástupcami publika oživia postavičky a pesničky Juraja Hatríka. Pelle Otvorušká, motýlik Eliška a slon Makarón spoločne ukážu, aká dokáže byť hudba veselá, ale aj zázračná a tajomná. Skrátka CIRKUS! Spolu s nápevmi J. Hatríka sa na to podujmú aj melódie C. Saint-Saensa, L. v. Beethovena, Joplina, Offenbacha a ďalších skladateľov. Bude nám spolu fajn!


Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: spev, hovorené slovo – Mária Benkovská, Lucia Arendášová; saxofón, klarinet – Jarmila Šteigerová; africké bubny – Thierry Ebam; akordeón – Viliam Majer

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

Drozdík Čimko

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: Marta Pažická, Martin Glonek

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

Dubáčik a muchotrávka

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: Marta Pažická, Martin Glonek,

Určené pre: Predškoláci, Žiaci 1. stupňa ZŠ

Dychové nástroje v súhre – NOVÉ !!!

Formou vtipného, nenásilného dialógu so žiakmi oboznamuje tento program so stavbou a zvukom štyroch drevených dychových nástrojov (flauta, hoboj, klarinet, fagot) a jedným plechovým dychovým nástrojom (lesný roh), a to v takých kombináciách, ktoré sú najpoužívanejšie v komornej hudbe. Hudobný repertoár využíva pestrú paletu od barokovej hudby až po prístupnú a vtipnú hudbu V. Trojana, známeho českého autora k filmovým rozprávkam.

Autor: Ján Smutný

Obsadenie: dychové kvinteto

Určené pre: 1. a 2. stupeň ZŠ

Fašiangy

Hudobno-výchovný projekt Fašiangy – obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy približuje  tradičné folklórne zvyky. Oboznamuje deti so zvyklosťami, ktoré sa v mnohých regiónoch dodržujú dodnes (kroje, práca, zábava, spolužitie v rodine, trávenie voľného času, pečenie šišiek, pampúšikov, fánok, závinov, usporadúvanie sprievodov a maškár symbolizujúcich silu a plodnosť). Nechýba interaktívne zapojenie detí do hier a tancov (ručníčkový, metlový a fľaškový).

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: Marta Pažická – flauta, Anna Izakovičová – flauta, Monika Zemková – klavír

Určené pre: MŠ, 1. stupeň ZŠ

Hore brehom, dolu brehom – Ako sa narodí pieseň

Dej rozprávky sa odohráva v budúcnosti, kde sa dvom rodičom narodí dieťa, ktoré neustále plače. Keďže jeho plač neutícha, snažia sa zistiť, akým spôsobom uspávali deti ich predkovia. Odpoveď prinesie až cesta tatka Eduarda do minulosti – krajiny hudby. V rozprávke sú predstavené všetky zložky hudobnej výstavby (melódia, rytmus, harmónia) a základné hudobné vyjadrovacie prostriedky (dynamika, tempo). Deti spolu s hudobníkom napíšu svoju vlastnú pieseň.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák – spev, sprievodné slovo, dychové nástroje, gitara, činely a i.

Určené pre: 1. – 4. ročník ZŠ

Hudba gotiky a renesancie

Atraktívny projekt, zacielený na študentov stredných škôl. Ojedinelý hudobný zážitok je sprevádzaný slovným výkladom. Autori tu interpretujú ojedinelú hudbu gotiky a renesancie (12. až 17. storočie). Hudba gotiky a renesancie rozšíri obzor vedomostí mládeže nielen v oblasti hudobného umenia, ale aj v oblasti dejín a literatúry. Umelci ponúkajú pestrú kombináciu zvukov dvadsiatich hudobných nástrojov a prezentujú tak hudbu cirkevnú, ale aj svetskú, nie však jarmočné a amatérske "muzicírovanie"...

Autor: Juraj Korec a Ivan Čermák

Obsadenie: Juraj Korec a Ivan Čermák

Určené pre: 1. stupeň ZŠ

Husle či klavír?

Jemná klauniáda dvoch muzikantských partnerov, z ktorých Huslistka je romantická  snivá bytosť, kým Klavirista je tak trochu do seba a do svojej klavírnej hry zahľadený narcis. Počas dialógov sa odhalí ich vzájomná väzba, podstata ich charakterov, ktoré sa postupne vzájomne doplnia a vycibria až do súladu a porozumenia pre partnera.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: Zuzana Oráčová – husle, Andrej Belej – klavír

Určené pre: MŠ, 1.st. ZŠ

Ľudová hudba kedysi a dnes

Ambíciou hudobnej skupiny Banda je popularizovanie slovenského kultúrneho dedičstva. Vyhľadáva melódie a piesne v pôvodnej podobe v kontraste s vlastnými originálnymi aranžmánmi v štýle world / etno music. Predstavujú inštrumentálne štýly krajov Myjava, Horehronie, Orava, Zemplín a iné. Odovzdávajú ju mladej generácii dynamickou a temperamentnou formou s profesionálnym rozprávačom Samom Smetanom.

Autor: Samo Smetana

Obsadenie: Samo Smetana – spev, husle, mandolína, Ivan Hanula – spev, viola, husle, mandolína, buzuki; Alžbeta Lukáčová – spev, cimbal, viola, heligónka, ústna harmonika; Peter Obuch – spev, kontrabas, basička, píšťalka, fujara; Ajdži Sabo – perkusie

Určené pre: 1. a 2. stupeň ZŠ, SŠ

Malá čarovná flauta

Ukážeme Vám čierno-biely svet "Malej čarovnej flauty", v ktorom biela farba symbolizuje dobro a čierna farba zlo. Predstavíme Vám skrátenú verziu svetoznámej Mozartovej opery "Čarovná flauta". Cieľom projektu je sprostredkovanie prvého kontaktu detí s klasickou hudbou. V spojení hudby so sprievodným slovom a dialógmi postáv Vám prinášame "minioperu", ktorú si deti môžu doslova ohmatať!

Autor: Jaroslav Pehal

Obsadenie: Princ Tamino a zloduch Monostatos – Pavol Oravec, Juraj Kuchár; Papageno – Rastislav Kocán, Lukáš Sládkovič; Pamina a Papagena – Viktória Ballánová, Zuzana Gedaiová, Eva Melichaříková; klavírny sprievod – Daniel Simandl

Určené pre: MŠ a 1. – 4. ročník ZŠ

Maťko na potulkách svetom

Dej rozprávky je vložený do dávnych čias, keď boli na svete rytieri a draci, keď princezné túžobne čakali na svojich záchrancov. V tých časoch museli ísť synovia do sveta na vandrovku, aby sa naučili potrebné remeslo...
V rozprávke sú použité archaické hudobné nástroje (citara, lýra, anjelská trúbka, flauta z kravského rohu a pod.). Niekedy sú piesne obohatené rapom. Dobové oblečenie i vyobrazená maľba pomôžu k obrazotvornosti a interaktivite...

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák

Určené pre: MŠ, 1. st. ZŠ

Medveďku, daj labku

Hudobný skladateľ Juraj Hatrík v hre so známou detskou pesničkou postupne uvoľňuje potencionálnu energiu hudby, komponuje vlastnú hudbu na báze použitých modelov, hľadá "tajomstvo" a "záhady", a tak hra postupne prerastá do dobrodružstva hudobno-scénickej akcie. Najdôležitejšími pomocníkmi v tejto hre budú deti, ich bystrý um a dobré uši, odvaha pustiť sa do dobrodružstva spevom, tancom a pohybom na javisku.

Autor: Juraj Hatrík (scenár a hudba)

Obsadenie: klarinetový a akordeónový sprievod; sprievodné slovo – Nina Rašiová; deti prítomné na predstavení

Určené pre: 1. – 4. ročník ZŠ

Melódia nad zlato

Príbeh o kráľovstve, v ktorom starý kráľ ustupuje svojej staršej dcére a zakazuje hudbu na hrade. Odvšadiaľ počuť iba hlučné buchotanie a nemelodické rapovanie. Mladšia dcéra sa so svojimi pesničkami a kamarátmi muzikantmi musí skrývať. Jej staršia sestra za pomoci záhadnej Adely ničí každú melódiu. Podarí sa kráľovej mladšej dcére spolu s kamarátmi zachrániť melódiu?

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: spievajúca herečka v 6 úlohách – Mária Benkovská; akordeón – Viliam Majer; violončelo – Jozsef Huszti; saxofón – Jarmila Šteigerová

Určené pre: MŠ a 1. – 4. ročník ZŠ

Nápoj lásky

Opera je veľmi náročný žáner a predložiť ho žiakom ZŠ vyžaduje citlivý a kreatívny prístup.
Komická opera Gaetana Donizettiho Nápoj lásky je stálicou operných divadiel už vyše 180 rokov. Jej odľahčený námet obsahuje množstvo humoru aktuálneho aj v dnešných časoch: paroduje „silu reklamy“, šarlatánstvo, klamstvo i medziľudské vzťahy založené na chamtivosti a túžbe zbohatnúť, a to všetko veselým a prístupným spôsobom. To všetko sú aspekty, ktoré vo vhodnom inscenačnom stvárnení dávajú vysoký predpoklad úspešného hudobného a predovšetkým hudobno-vzdelávacieho podujatia.
Projekt je určený i pre deti mimo bratislavských škôl, pretože jeho hlavnou výhodou je, že ako forma cestujúceho divadla môže osloviť svojho diváka aj v regiónoch, mimo sídiel kamenných operných divadiel. Spevné čísla sú preložené do slovenského jazyka, čo pre zrozumiteľnosť deja a hlavne pre prvý kontakt detského diváka s operou tvorcovia považujú za najvhodnejšie riešenie.

Pozrite si video z predstavenia 17. júna 2016 na nádvorí Hudobného centra.

Autor: Jaroslav Pehal

Obsadenie: Nemorino – Juraj Kuchar / Pavol Oravec; Adina – Renáta Feriková / Viktória Ballánová; Dr. Dulcamara – Rastislav Kocán / Juraj Vodila; klavírny sprievod: Daniel Simandl / Matej Vrábel

Určené pre: 1. a 2. stupeň ZŠ

O koze rohatej, do pol boka odratej

Hudobný príbeh o pastierikovi a koze – klamárke a jej nezbednom správaní, kvôli ktorému bola aj spravodlivo potrestaná. Príhodu plnú zvieratiek sprevádzajú básničky a pesničky hrané na gajdy a čudo (maďarský ľudový nástroj so strašidelným zvukom).

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák – spev, sprievodné slovo, hra na viaceré hudobné nástroje

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

O neposlušnej Cindy (Malý hudobný western)

Vzájomná tolerancia a rasová znášanlivosť je hlavným motívom „staronového“ projektu Hudobného centra. Hudobno-dramatický program je založený na známych melódiách amerického, írskeho a austrálskeho pôvodu. V príbehu o kovbojovi a jeho neposlušnej kobyle Cindy deti dostávajú príležitosť podieľať sa na scénickom i hudobnom dianí spevom a improvizovaným stvárňovaním postáv priamo na javisku.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: Mária Benkovská, Lucia Arendášová-Barcziová – spev, sprievodné slovo, Viliam Majer – akordeón, Jozef Ostrolucký – husle

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

Perníková chalúpka

Dramatizácia známej rozprávky s hudbou a spevmi. Príbeh sa odohráva v hlbokom lese, s kulisou veľkého maľovaného perníkového domčeka, kde sa Janko s Marienkou (deti z publika oblečené v kostýmoch) stretávajú so zlou ježibabou, ktorú na záver prekabátia. Dej je poprepletaný pesničkami, ktoré sa deti v publiku ľahko naučia a spolu spievajú.
Koncert je zameraný na oboznámenie detí s hudobnými nástrojmi: akordeón, husle, klavír, flauta, tiež so súčasnou slovenskou a českou hudbou (výber z diela Jozefa Vašicu). Projekt je postavený na didaktickej interakcii s poslucháčmi a vo svojom celku sa predstavenie pre deti stáva zážitkom. Koncert je určený pre 1. a 2. ročník ZŠ.
 

Autor: Marta Pažicá

Obsadenie: Marta Pažická – flauta, Martin Glonek – gitara

Určené pre: 1. stupeň ZŠ

Poznaj svoje dedičstvo – ľudové nástroje

Ľudové hudobné nástroje ako gajdy, fujara, citara ožívajú postupne v rukách umelca, no i v rukách detí. Spoznávanie autentických ľudových hudobných nástrojov je prepojené s vysvetlením histórie ich vzniku a účelu. Autor projektu upúta deti 1. stupňa i žiakov 2. stupňa svojou bezprostrednosťou, komunikatívnosťou a dynamickosťou svojho vystupovania, a umožní deťom aj prakticky si vyskúšať hru na nástrojoch.                                                                                                              

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák – zvony, klepáčka, bič, gajdy, trombita, fujara, citara

Určené pre: 1. a 2. stupeň ZŠ

Predaná nevesta. Opera nás zabáva 2

Projekt je pokračovaním úspešneho predstavenia Opera nás zabáva: G. Donizetti – Nápoj lásky, ktorý prezentuje komické opery autorov romantizmu zábavnou a veku primeranou formou. Cieľom tohto projektu je ukázať detskému divákovi, že opera dokáže pobaviť a nie je vždy len vážnou – či tragickou. Program oboznamuje deti s operným repertoárom prostredníctvom skrátených a inštrumentálne zredukovaných verzií, ktoré sú populárne i v zahraničí. Dielo B. Smetanu je hravé, zábavné a vyniká tanečnosťou hudby. Hovorené dialógy postáv (Kecal, Janík a Marienka, Vašek – v tejto verzii robot) má prezentované v slovenskom jazyku, ale spevné čísla sú ponechané v českom jazyku. 
 
Klavír – Daniel Simandl / Matej Vrábel

Autor: Jaroslav Pehal

Obsadenie: Marienka – soprán /alternácie: Eva Melicharčíková, Renata Feríková, Viktória Ballánová, Adriana Banásová/, Janík (Vašek) – tenor /Pavel Oravec, Tomáš Ondriaš, Jozef Ivaška ml./, Kecal – bas /Juraj Vodila, Rastislav Kocán, Jaroslav Pehal/

Určené pre: 1. a 2. stupeň ZŠ

Rozprávka o sláčikovom kvartete

Program netradične spája princíp improvizovanej tieňohry, v ktorej účinkujú deti z publika s metaforou sláčikového kvarteta, ako rodiny. Na hudbe W. A. Mozarta je postavený príbeh o konflikte medzi deťmi a rodičmi, ktorý vďaka sile a kráse hudby všetci prekonajú.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: spev, sprievodné slovo – Mária Benkovská, Lucia Arendášová; sláčikové kvarteto

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

Svetové hudobné nástroje

Cieľom je naživo ukázať žiakom rôzne hudobné nástroje, o ktorých sa priebežne učia a ktoré poznajú vo vizuálnej a akustickej forme z učebníc a nahrávok. Nielen, že na nich zahráme, ale ponúkneme aj priamy kontakt mládeži s týmito (ne)tradičnými hudobnými nástrojmi.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák – spev, sprievodné slovo, hra na 25 – 30 hudobných nástrojoch (írska flauta, didgeridoo, fujara, drumbľa, tibetská trúba, bendžo...)

Určené pre: 1. – 9. ročník ZŠ a SŠ

Svetové hudobné nástroje – Kolotoč

Cieľom je naživo ukázať žiakom rôzne hudobné nástroje, o ktorých sa priebežne učia a ktoré poznajú vo vizuálnej a akustickej forme z učebníc a nahrávok. Nielen, že na nich zahráme, ale ponúkneme aj priamy kontakt mládeži s týmito (ne)tradičnými hudobnými nástrojmi.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák – spev, sprievodné slovo, hra na hudobných nástrojoch (írska flauta, didgeridoo, fujara, drumbľa, tibetská trúba, bendžo...)

Určené pre: MŠ, 1. – 4. ročník ZŠ

Vianočný príbeh

Na svete bolo mnoho smútku, bezprávia a trápenia. Už sa na to ani v nebi nemohli dívať a tak Boh povedal svojmu anjelovi, aby šiel na Zem a zavolal všetkých ľudí na oslavu narodenia jeho syna. Myslel si, že pri kolíske sa pomeria nahnevaní, udobria rozhádaní, oddýchnu ustatí a polepšia tí, čo robia zlé veci. Anjel mal teda za úlohu pozvať všetkých ľudí a priviesť ich do malého mesta, kde sa mali pokloniť budúcemu kráľovi. Vzal si niekoľko hudobných nástrojov a šiel na Zem. Na Zemi ľudia zaznamenali čudný úkaz - veľkú hviezdu na nebesiach a jeden druhého sa vypytovali, čo to znamená...
Vianočný príbeh nastavuje zrkadlo spoločnosti. Odsudzuje aroganciu  moci, rasovú neznášanlivosť,
poukazuje na hodnoty, akými sú láska, odpustenie, pomoc a sebareflexia.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák

Určené pre: 1. – 4. ročník ZŠ

Vlk a kozliatka. Predstavenie s protidrogovou tématikou

Túto tému z autorského pera Jána Hrubovčáka ponúkame aj v Hudobnom centre v rámci našich výchovno-vzdelávacích programov. Deti spontánne odsudzujú zlo v akejkoľvek podobe, preto pôvodná rozprávka o vlkovi a kozliatkach upriamuje pozornosť na nástrahy ľudského sveta. Vlk využíva zaneprázdnenosť rodičov a ponúka kozliatkam svoj lákavý tovar. Deti ale majú svojich otcov a mamy, ktorých sa pýtajú, či má vlk pravdu... "POČÚVAJ NÁS VĹČKO, MY RADŠEJ JABĹČKO. ALE DROGY OD TEBA – TIE NÁM VERU NETREBA. NETREBA!!!" Sloganom a výpoveďou celého príbehu je nasledujúce štvorveršie:

ZAPÍŠ SI TO ZA UŠI, DROGY BRAŤ SA NESLUŠÍ,
ZAPÍŠ SI TO ZA UŠI, DROGY BRAŤ JE ZLÉ!
ZAPÍŠ SI TO KAM LEN CHCEŠ, S DROGAMI VŽDY PREHRAJEŠ,
ZAPÍŠ SI TO KAM LEN CHCEŠ, DROGY BRAŤ JE ZLÉ!

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák – spev, hra na hudobné nástroje a sprievodné slovo

Určené pre: 1. – 4. ročník ZŠ

Zázračný snehuliak

Vianočný koncert, v ktorom deti vítajú pani Zimu, pričom sledujú príbeh o zatúlanom psíkovi a snehuliakovi... Všetko sa na dobré obráti a deti sa spoločne tešia na Vianoce.

Autor: Pažická Marta

Obsadenie: Pažická Marta – spev, flauta, sprievodné slovo; Glonek Martin – gitara, husle, klávesy, spev; Zemková Monika – klavír

Určené pre: MŠ a deti 1. st. ZŠ

Zvoľ si svoju Miss Vivaldi!

Žiaci, zúčastnení na výchovnom projekte si prostredníctvom jemnej paródie na tradičnú "voľbu miss" cibria schopnosť hudobnej percepcie, uplatňujú vkusovú preferenciu, zažívajú na krásnej a známej hudbe (Antonio Vivaldi: Štyri ročné obdobia) postupné prenikanie z jej povrchových vrstiev do hlbších štruktúr, významov a kontextov...

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: spev, sprievodné slovo – Mária Benkovská, Eva Banči; sláčikové kvarteto: viola – Július Šoška; husle – Juraj Tomka, Eduard Pingitzer; violončelo – Martin Ťažký; 5-členná porota z publika (sedí na javisku a spolurozhoduje potleskom)

Určené pre: 1. – 5. ročník ZŠ