Naše projekty

Výchovné koncerty - Pre 1. stupeň ZŠ

Ako sa stratili činely

Hudobná rozprávka o tom, ako vďaka nezáujmu ľudí skončili činely a iné hudobné nástroje v najtmavšom kúte v sklade.... Jedného dňa ich našli myšky, nástroje ožili a vyrozprávali svoj vlastný príbeh. S pomocou detí sa tak vydávajú nepoznanou rozprávkovou cestou ich znovuobjavovania.

Fotogaléria.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: spev, sprievodné slovo, dychové nástroje - pozauna, heligón, trúbka, fujara, klarinet, lesný roh a iné - Ján Hrubovčák

Určené pre: 1. - 4. ročník ZŠ

Bartók a drevený princ

Klauniáda - bohato prepletená hudbou, spevom a herectvom. Dramatizácia príbehu Bartókovho detstva, v podaní klasických postáv talianskej commedie dell´arte: Harlekýn a Kolombína. Deti sa dozvedia o hudobnom skladateľovi a klaviristovi  Bélovi Bartókovi, ktorý strávil obdobie dospievania v Bratislave. Vypočujú si husle, akordeón, píšťalu, bubnovanie a spev. Dozvedia sa množstvo autobiografických informácií a vypočujú si ľudové piesne, ktoré B.B. zozbieral. Aktuálnosť diela potvrdzuje i fakt, že budúci rok - 2016  - bude  135. výročie narodenia Bélu  Bartóka...  Nemenej zaujímavý je i fakt "internacionálneho"  ponímania prevedenia, ktoré hrá piesne a herci spievajú v modernom Európskom duchu - v slovenčine, nemčine i maďarčine.

Autor: Júlia Urdová a Margit Garajszki

Obsadenie: Júlia Urdová a Margit Garajszki

Určené pre: MŠ, 1. stupeň ZŠ

Cirkus muzikus

Žonglovanie a kúzlenie s hudbou. Spievajúce herečky spolu s detskými zástupcami publika oživia postavičky a pesničky Juraja Hatríka. Pelle Otvorušká, motýlik Eliška a slon Makarón spoločne ukážu, aká dokáže byť hudba veselá, ale aj zázračná a tajomná. Skrátka CIRKUS! Spolu s nápevmi J. Hatríka sa na to podujmú aj melódie C. Saint-Saensa, L. v. Beethovena, Joplina, Offenbacha a ďalších skladateľov. Bude nám spolu fajn!

Fotogaléria.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: spev, hovorené slovo – Mária Benkovská, Lucia Arendášová; saxofón, klarinet – Jarmila Šteigerová; africké bubny -- Thierry Ebam; akordeón -- Viliam Majer

Určené pre: MŠ, 1. - 4. ročník ZŠ

Drozdík Čimko

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: Marta Pažická, Martin Glonek

Určené pre: Predškoláci, Žiaci 1. stupňa ZŠ

Dubáčik a muchotrávka

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: Marta Pažická, Martin Glonek,

Určené pre: Predškoláci, Žiaci 1. stupňa ZŠ

Dychové nástroje v súhre - NOVÉ!!!

Formou vtipného nenásilného dialógu so žiakmi oboznamuje tento program so stavbou a zvukom štyroch drevených dychových nástrojov - flauta, hoboj, klarinet, fagot a jedným plechovým dychovým nástrojom - lesný roh, a to v takých kombináciách, ktoré sú najpoužívanejšie v komornej hudbe. Hudobný repertoár využíva pestrú paletu od barokovej hudby až po prístupnú a vtipnú hudbu V. Trojana, známeho českého autora k filmovým rozprávkam.

Autor: Ján Smutný

Obsadenie: dychové kvinteto

Určené pre: 1.stupeň ZŠ, 2.stupeň ZŠ

Fašiangy

Hudobno - výchovný projekt Fašiangy - obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy približuje  tradičné folklórne zvyky. Oboznamuje deti so zvyklosťami, ktoré sa v mnohých regiónoch dodržujú dodnes ( kroje, práca, zábava, spolužitie v rodine, trávenie voľného času, pečenie šišiek, pampúšikov, fánok, závinov, usporadúvanie sprievodov a maškár symbolizujúcich silu a plodnosť). Nechýba interaktívne zapojenie detí do hier a tancov (ručníčkový, metlový a fľaškový).

Autor: Marta Pažická

Obsadenie: Marta Pažická -flauta, Anna Izakovičová -flauta, Monika Zemková -klavír

Určené pre: MŠ, 1.st. ZŠ

Hore brehom, dolu brehom - Ako sa narodí pieseň

Dej rozprávky sa odohráva v budúcnosti, kde sa dvom rodičom narodí dieťa, ktoré neustále plače. Keďže jeho plač neutícha, snažia sa zistiť, akým spôsobom uspávali deti ich predkovia. Odpoveď prinesie až cesta tatka Eduarda do minulosti – krajiny hudby. V rozprávke sú predstavené všetky zložky hudobnej výstavby (melódia, rytmus, harmónia) a základné hudobné vyjadrovacie prostriedky (dynamika, tempo). Deti spolu s hudobníkom napíšu svoju vlastnú pieseň.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: spev, sprievodné slovo, dychové nástroje, gitara, činely a iné - Ján Hrubovčák

Určené pre: 1. - 4. ročník ZŠ

Hudba gotiky a renesancie

Atraktívny projekt, zacielený na študentov stredných škôl. Ojedinelý hudobný zážitok je sprevádzaný slovným výkladom. Autori tu interpretujú ojedinelú hudbu gotiky a renesancie (12. až 17. storočie). Hudba gotiky a renesancie rozšíri obzor vedomostí mládeže nielen v oblasti hudobného umenia, ale aj v oblasti dejín a literatúry. Umelci ponúkajú pestrú kombináciu zvukov dvadsiatich hudobných nástrojov a prezentujú tak hudbu cirkevnú, ale aj svetskú, nie však jarmočné a amatérske "muzicírovanie" ...

Autor: Juraj Korec a Ivan Čermák

Obsadenie: Juraj Korec a Ivan Čermák

Určené pre: 1.st. ZŠ

Husle či klavír?

Jemná klauniáda dvoch muzikantských partnerov, z ktorých huslistka je romantická,  snivá bytosť, kým Klavirista je tak trochu do seba a do svojej klavírnej hry tak trochu zahľadený narcis. Počas dialógov sa odhalí ich vzájomná väzba, podstata ich charakterov, ktoré sa postupne vzájomne doplnia a vycibria až do súladu porozumenia pre partnera.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: Zuzana Oráčová, husle, Andrej Belej, klavír

Určené pre: MŠ, 1.st. ZŠ

Ľudová hudba kedysi a dnes

Ambíciou hudobnej skupiny Banda je popularizovanie slovenského kultúrneho dedičstva. Vyhľadáva melódie a piesne v pôvodnej podobe v kontraste s vlastnými originálnymi aranžmánmi v štýle world music /etno/. Predstavujú inštrumentálne štýly krajov Myjava, Horehronie, Orava, Zemplín a iné. Odovzdávajú ju mladej generácii dynamickou a temperamentnou formou s profesionálnym rozprávačom Samom Smetanom.

Autor: Samo Smetana

Obsadenie: Samo Smetana – spev, husle, mandolína, Ivan Hanula – Spev , viola, husle, mandolína, buzuki, Alžbeta Lukáčová – spev, cimbal, viola, heligónka, ústna harmonika, Peter Obuch – spev, kontrabas, basička, píšťalka, fujara, Ajdži Sabo - perkusie

Určené pre: 1.stupeň ZŠ, 2.stupeň ZŠ, SŠ

Malá čarovná flauta

Ukážeme Vám čierno-biely svet "Malej čarovnej flauty", v ktorom biela farba symbolizuje dobro a čierna farba zlo. Predstavíme Vám skrátenú verziu svetoznámej Mozartovej opery "Malá čarovná flauta". Cieľom projektu je sprostredkovanie prvého kontaktu detí s klasickou hudbou. V spojení hudby so sprievodným slovom a dialógmi postáv Vám prinášame "minioperu", ktorú si deti môžu doslova ohmatať!

Autor: Jaroslav pehal

Obsadenie: Princ Tamino a zloduch Monostatos - Pavol Oravec, Juraj Kuchár; Papageno - Rastislav Kocán, Lukáš Sládkovič; Pamina a Papagena - Viktória Ballánová, Zuzana Gedaiová, Eva Melichaříková; klavírny sprievod - Daniel Simandl

Určené pre: MŠ a I. st. ZŠ

Maťko na potulkách svetom

Dej rozprávky je vložený do dávnych čias, keď boli na svete rytieri a draci, keď princezné túžobne čakali na svojich záchrancov. V tých časoch museli ísť synovia do sveta na vandrovku, aby sa naučili potrebné remeslo....
V rozprávke sú použité archaické hudobné nástroje (citara, lýra, anjelská trúbka, flauta z kravského rohu a pod. Niekedy sú piesne obohatené rapom. Dobové oblečenie i vyobrazená maľba pomôžu k obrazotvornosti a interaktivite...

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák

Určené pre: MŠ, 1. st. ZŠ

Melódia nad zlato

Príbeh o kráľovstve, v ktorom starý kráľ ustupuje svojej staršej dcére a zakazuje hudbu na hrade. Odvšadiaľ počuť iba hlučné buchotanie a nemelodické rapovanie. Mladšia dcéra sa so svojimi pesničkami a kamarátmi muzikantmi musí skrývať. Jej staršia sestra za pomoci záhadnej Adely ničí každú melódiu. Podarí sa kráľovej mladšej dcére spolu s kamarátmi zachrániť melódiu?

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: spievajúca herečka v 6 úlohách – Mária Benkovská; akordeón – Viliam Majer; violončelo -- Jozsef Huszti; saxofón – Jarmila Šteigerová

Určené pre: MŠ, 1. st. ZŠ

Nápoj lásky

Opera je veľmi náročný žáner. Predložiť operu žiakom ZŠ vyžaduje citlivý a kreatívny prístup.
Komická opera Gaetana Donizettiho Nápoj lásky je stálicou operných divadiel už vyše 180 rokov. Jej odľahčený námet obsahuje množstvo humoru aktuálneho aj v dnešných časoch: paroduje „silu reklamy“, šarlatánstvo, klamstvo i medziľudské vzťahy založené na chamtivosti a túžbe zbohatnúť a to všetko veselým a prístupným spôsobom - to sú všetko aspekty, ktoré vo vhodnom inscenačnom stvárnení dávajú vysoký predpoklad úspešného hudobného a predovšetkým hudobno-výchovného podujatia.
Projekt je určený i pre deti mimo bratislavských škôl , pretože jeho hlavnou výhodou je, že ako forma cestujúceho divadla môže osloviť svojho diváka aj v regiónoch – mimo sídiel kamenných operných divadiel. Spevné čísla sú preložené do slovenského jazyka, čo pre zrozumiteľnosť deja a hlavne pre prvý kontakt detského diváka s operou tvorcovia považujú za najvhodnejšie riešenie.

Pozrite si video z predstavenia 17.júna 2016 na nádvorí Hudobného centra.

Autor: Jaroslav Pehal

Obsadenie: Nemorino – Juraj Kuchar / Pavol Oravec; Adina – Renáta Feriková / Viktória Ballánová; Dr. Dulcamara – Rastislav Kocán / Juraj Vodila; klavírny sprievod: Daniel Simandl / Matej Vrábel

Určené pre: 1. a 2. stupeň ZŠ

O koze rohatej, do pol boka odratej

Hudobný príbeh o pastierikovi a koze – klamárke a jej nezbednom správaní, kvôli ktorému bola aj spravodlivo potrestaná. Príhodu plnú zvieratiek sprevádzajú básničky a pesničky hrané na gajdy a čudo (maďarský ľudový nástroj so strašidelným zvukom).

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: spev, sprievodné slovo, hra na mnohé hudobné nástroje - Ján Hrubovčák

Určené pre: MŠ, 1.ročník ZŠ

O neposlušnej Cindy (Malý hudobný western)

Vzájomná tolerancia a rasová znášanlivosť je hlavným motívom „staronového“ projektu Hudobného centra. Hudobno-dramatický program je založený na známych melódiách amerického, írskeho a austrálskeho pôvodu. V príbehu o kovbojovi a jeho neposlušnej kobyle Cindy deti dostávajú príležitosť podieľať sa na scénickom i hudobnom dianí spevom a improvizovaným stvárňovaním postáv priamo na javisku.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: Mária Benkovská, Lucia Arendášová-Barcziová – spev, sprievodné slovo, Viliam Majer - akordeón, Jozef Ostrolucký - husle

Určené pre: MŠ, 1. st. ZŠ

Perníková chalúpka

Dramatizácia známej rozprávky s hudbou a spevmi. Príbeh sa odohráva v hlbokom lese, s kulisou veľkého maľovaného perníkového domčeka, kde Janko s Marienkou (deti z publika oblečené v kostýmoch) sa stretávajú so zlou ježibabou, ktorú na záver prekabátia. Dej je poprepletaný pesničkami, ktoré sa deti v publiku ľahko naučia a spolu spievajú. Koncert je zameraný na oboznámenie detí s hudobnými nástrojmi: akordeón, husle, klavír, flauta, tiež so súčasnou slovenskou a českou hudbou- výber z diela Jozefa Vašicu. Projekt je postavený na didaktickej interakcii a vo svojom celku sa predstavenie pre deti stáva zážitkom. Koncert je určený pre 1. a 2. ročník ZŠ.
 

Autor: Marta Pažicá

Obsadenie: Marta Pažická - flauta, Martin Glonek - gitara

Určené pre: 1.stupeň ZŠ

Poznaj svoje dedičstvo - ľudové nástroje

Ľudové hudobné nástroje ako gajdy, fujara, citara ožívajú postupne v rukách umelca a v rukách detí. Spoznávanie autentických ľudových hudobných nástrojov je  prepojením na poznanie histórie ich vzniku a účelu. Autor projektu upúta deti 1. stupňa i žiakov 2. stupňa, svojou bezprostrednosťou, možnosťou praktického vyskúšania si nástrojov didaktickými otázkami a dynamickosťou svojho vystupovania.                                                                                                                

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: Ján Hrubovčák - zvony, klepáčka, bič, gajdy, trombita, fujara, citara

Určené pre: 1. a 2. stupeň ZŠ

Predaná nevesta /Opera nás zabáva 2/

Projekt je pokračovaním úspešne realizovaného predstavenia "Opera nás zabáva: - G. Donizetti - Nápoj lásky", ktorý prezentuje komické opery autorov romantizmu zábavnou a veku primeranou formou. Cieľom projektu je ukázať detskému divákovi, že opera dokáže pobaviť a nie je vždy len vážnou - či tragickou. Program oboznamuje deti s operným repertoárom prostredníctvom skrátených a inštrumentálne zredukovaných verzií, ktoré sú populárne i v zahraničí. Dielo B. Smetanu je hravé, zábavné a vyniká tanečnosťou hudby. Hovorené dialógy postáv (Kecal, Janík a Marienka, Vašek - v tejto verzii robot) má prezentované v slovenskom jazyku, ale spevné čísla sú ponechané v českom jazyku. 
 
Klavír - Daniel Simandl/Matej Vrábel

Autor: Jaroslav Pehal

Obsadenie: Marienka - soprán /alternácie: Eva Melicharčíková, Renata Feríková, Viktória Ballánová, Adriana Banásová/, Janík (Vašek) - tenor /Pavel Oravec, Tomáš Ondriaš, Jozef Ivaška ml./, Kecal - bas /Juraj Vodila, Rastislav Kocán, Jaroslav Pehal/

Určené pre: 1.stupeň ZŠ, 2.stupeň ZŠ

Rozprávka o sláčikovom kvartete

Program netradične spája princíp improvizovanej tieňohry, v ktorej účinkujú deti z publika s metaforou sláčikového kvarteta, ako rodiny. Na hudbe W. A. Mozarta je postavený príbeh o konflikte medzi deťmi a rodičmi, ktorý vďaka sile a kráse hudby všetci prekonajú.

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: spev, sprievodné slovo – Mária Benkovská, Lucia Arendášová; sláčikové kvarteto

Určené pre: MŠ, 1. -4. ročník ZŠ

Svetové hudobné nástroje - Kolotoč

Cieľom je naživo ukázať žiakom rôzne hudobné nástroje, o ktorých sa priebežne učia a ktoré poznajú vo vizuálnej a akustickej forme z učebníc a nahrávok. Nielen, že na nich zahráme, ale ponúkneme aj priamy kontakt mládeži s týmito (ne)tradičnými hudobnými nástrojmi.

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: spev, sprievodné slovo, hra na mnohé hudobné nástroje (írska flauta, didgeridoo, fujara, drumbľa, tibetská trúba, banjo,..) - Ján Hrubovčák

Určené pre: MŠ, 1.- 4. ročník

Vlk a kozliatka – protidrogová tématika

Túto tému ponúkame aj v Hudobnom centre v rámci našich výchovno-vzdelávacích programov z autorského pera Jána Hrubovčáka. Deti spontánne odsudzujú zlo v akejkoľvek podobe, preto pôvodná rozprávka o vlkovi a kozliatkach upriamuje pozornosť na nástrahy ľudského sveta. Vlk využíva zaneprázdnenosť rodičov a ponúka kozliatkam svoj lákavý tovar. Deti ale majú svojich otcov a mamy, ktorých sa pýtajú, či má vlk pravdu... "POČÚVAJ NÁS VĹČKO, MY RADŠEJ JABĹČKO. ALE DROGY OD TEBA – TIE NÁM VERU NETREBA. NETREBA!!!" Sloganom a výpoveďou celého príbehu je nasledujúce štvorveršie: "ZAPÍŠ SI TO ZA UŠI, DROGY BRAŤ SA NESLUŠÍ, ZAPÍŠ SI TO ZA UŠI, DROGY BRAŤ JE ZLÉ! ZAPÍŠ SI TO KAM LEN CHCEŠ, S DROGAMI VŽDY PREHRAJEŠ, ZAPÍŠ SI TO KAM LEN CHCEŠ, DROGY BRAŤ JE ZLÉ!"

Autor: Ján Hrubovčák

Obsadenie: spev, hra na hudobné nástroje a sprievodné slovo - Ján Hrubovčák

Určené pre: 1.-4. ročník ZŠ

Zázračný snehuliak

Vianočný koncert, v ktorom deti vítajú pani Zimu, pričom sledujú príbeh o zatúlanom psíkovi a snehuliakovi... Všetko sa na dobré obráti a deti sa spoločne tešia na Vianoce...

Autor: Pažická Marta

Obsadenie: Pažická Marta - spev, flauta, sprievodné slovo, Glonek Martin - gitara, husle, klávesy, spev, Zemková Monika - klavír

Určené pre: MŠ a deti 1. st. ZŠ

Zvoľ si svoju Miss Vivaldi!

Žiaci, zúčastnení na výchovnom projekte si prostredníctvom jemnej paródie na tradičnú "voľbu miss" cibria schopnosť hudobnej percepcie, uplatňujú vkusovú preferenciu, zažívajú na krásnej a známej hudbe (Antonio Vivaldi: Štyri ročné obdobia) postupné prenikanie z jej povrchových vrstiev do hlbších štruktúr, významov a kontextov...

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie: spev, sprievodné slovo – Mária Benkovská, Eva Banči; sláčikové kvarteto: viola – Július Šoška; husle – Juraj Tomka, Eduard Pingitzer; violončelo – Martin Ťažký; 5-členná porota z publika (sedí na javisku a spolurozhoduje potleskom)

Určené pre: 1. - 5. ročník ZŠ