Cena predsedu NR SR pre Mariána Vacha

Foto: Cena predsedu NR SR pre Mariána Vacha

11. 9. 2014

Za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania ocenil predseda parlamentu Pavol Paška šesť osobností. Ceny predsedu Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) slávnostne odovzdal 23. októbra v historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave. Za výnimočný prínos v oblasti hudobného umenia sa laureátom Ceny predsedu NR SR stal šéfdirigent Štátnej opery v Banskej Bystrici, Marián Vach.
Ďalšími ocenenými za rok 2014 sú Etela Farkašová za výnimočný prínos v oblasti literatúry a filozofie, Milota Havránková za výnimočný prínos v oblasti umeleckej fotografie, Mária Kráľovičová za výnimočný prínos v oblasti dramatického umenia, Milan Leščák za výnimočný prínos v oblasti etnológie a folkloristiky a Jozef (Dodo) Šimončič za výnimočný prínos v oblasti filmového umenia. Autorom cien je sklársky umelec Palo Macho.

Ceny predsedu Národnej rady SR za rozvoj kultúry a humanitného vzdelávania sa udeľujú od roku 2007. Jej prvými držiteľmi boli Jozef Ciller, Jozef Jankovič, Ján Komorovský, Albert Marenčin, Ilja Zeljenka a Milan Zigo. V rokoch 2011 a 2012 sa ceny neudeľovali a minuloročnými laureátmi boli: Eva Blahová, Zdeněk Macháček, Stanislav Párnický, Peter Mikulík, Vladimír Petrík a Dušan Kállay. Ceny predseda parlamentu udeľuje na návrh komisie, ktorá pracuje v zložení: Michal Babiak, Peter Dubecký, Miroslav Marcelli, Peter Michalovič, Ondrej Šulaj a Karol Weisslechner.

„Komisia je zložená tak, aby pokrývala tie oblasti kultúry a humanitného vzdelávania, za ktoré sa udeľuje spomínaná cena,“  uvádza tlačová správa z Kancelárie NR SR.
« späť na zoznam Aktualizované: 19. 09. 2017