Mimoriadne orchestrálne koncerty už tento víkend

Foto: Mimoriadne orchestrálne koncerty už tento víkend

2. 8. 2016

Prvý augustový víkend sa uskutočnia dva orchestrálne koncerty vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu s renomovanými sólistami - s huslistom Daliborom Karvayom a klaviristkami Katiou a Marielle Labèque.

  V sobotu 6. 8. o 19.00 h sa premiérovo predstaví Slovenský mládežnícky orchester, ktorý vznikol z iniciatívy Hudobného centra v nadväznosti na niekdajšiu Hudobnú mládež Slovenska. Teleso ponúka priestor študentom slovenských hudobných škôl a mladým umelcom s ambíciou pomôcť im nadobudnúť cenné skúsenosti v oblasti orchestrálnej hry, práce s dirigentom či poprednými sólistami. Dlhodobým cieľom Hudobného centra je prispieť k pozdvihnutiu úrovne slovenského mládežníckeho interpretačného umenia. Orchester povedie slovenský dirigent Martin Majkút, ktorý v súčasnosti zastáva post hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Rogue Valley Symphony Orchestra v americkom štáte Oregon. Pozíciu získal v roku 2010 na základe dvojročného konkurzu, do ktorého sa prihlásilo vyše 160 dirigentov. Ako sólista sa predstaví jeden z najlepších súčasných slovenských huslistov Dalibor Karvay. Dramaturgia koncertu Slovenského mládežníckeho orchestra je sčasti symbolická. Skladbu Suite miniature, ktorá zaznie na úvod koncertu, venoval jej autor Ľudovít Rajter práve Hudobnej mládeži Slovenska pri príležitosti jej letného stretnutia v Piešťanoch roku 1986. Aj toto dielo odzrkadľuje autorov osobitý vzťah k mladým hudobníkom, vzdelávaniu ktorých sa systematicky venoval dlhé desaťročia. Program doplnia  Koncert pre husle a orchester e mol op. 64 Felixa Mendelssohna Bartholdyho a Symfónia č. 7 A dur op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Program:

Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu 

Sobota 6. 8. 2016, 19.00

(koncert pri príležitosti hosťovania EUYO)

 Slovenský mládežnícky orchester

Martin Majkút, dirigent

Dalibor Karvay, husle

Ľudovít Rajter: Suite miniature

Felix Mendelssohn Bartholdy: Koncert pre husle a orchester e mol op. 64

* * *

Ludwig van Beethoven: Symfónia c. 7 A dur op. 92

 

V nedeľu 7.8. o 19.00 h privítame Mládežnícky orchester Európskej únie/European Union Youth Orchestra (EUYO), ktorý oslavuje svoje štyridsiate narodeniny koncertným turné v hlavných mestách členských štátov EÚ. Práve vďaka predsedníctvu Slovenskej republiky v Rade Európskej únie začína séria koncertov pod názvom Capital Sounds práve v Bratislave.

EUYO, pozostávajúce zo 120 členov, patrí k popredným svetovým orchestrom. Britské noviny UK Guardian v roku 2015 o hre EUYO napísali: „...orchestrálna hra nabitá hravosťou, z ktorej prúdi energia, laserovo presné body súhry a kolektívnej odvahy… a technická zdatnosť, ktorá je až desivá.“ Orchester predstavuje výnimočný most medzi školským svetom začínajúcich hudobníkov a profesionálnym hudobnýmsvetom, v ktorom sa budú čoskoro pohybovať. Tento koncept zoskupenia najlepšíchzačínajúcich európskych interpretov, pri zrode ktorého stál maestro Claudio Abbado, funguje už od roku 1976.

Pod vedením svojho súčasného šéfdirigenta Vasilyho Petrenka  zaznejú veľkolepá  Symfónia č. 1 D dur Gustava Mahlera a Koncert pre dva klavíry a orchester KV 365 Wolfganga Amadea Mozarta v podaní dua Katie a Marielle Labèque.

Sestry Katia a Marielle Labèque sú vynikajúce klaviristky, ktoré sa do povedomia publika zapísali dokonalou súhrou a veľkou energickosťou prejavu. Hudobné ambície naznačili už v ranom veku a k medzinárodnému uznaniu dospeli predvedením Rapsódie v modrom Georgea Gershwina (išlo prvú nahrávka v oblasti vážnej hudby, ktorá získala ocenenie Zlatá platňa). Stúpajúca krivka ich umeleckej kariéry priviedla umelkyne na najznámejšie svetové pódiá. Katia a Marielle Labèque spolupracovali s významnými umelcami súčasnej i populárnej hudby, akými sú Philip Glass, Thomas Adès,Luciano Berio, Madonna, či Sting.

Koncert EUYO 7. 8. 2016 zaháji Slovenský mládežnícky orchester, ktorý uvediepod taktovkou Martina Majkúta Suite miniature Ľudovíta Rajtera.

 

Program:

Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

Nedeľa 7. 8. 2016, 19.00

Otvárací koncert európskeho turné Capital Sounds

Mládežnícky orchester Európskej únie/European Union Youth Orchestra (EUYO)

Vasily Petrenko, dirigent

Katia a Marielle Labèque, klavíry

Ľudovít Rajter: Suite miniature

 (Slovenský mládežnícky orchester, diriguje Martin Majkút)

Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pre dva klavíry a orchester Es dur KV 365

* * *

Gustav Mahler: Symfónia č. 1 D dur

 

 

Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal alebo pred koncertom na mieste konania.

6.8. - 9€; dôchodcovia, študenti, ZŤP 3€

7.8. - 15€; dôchodcovia, študenti, ZŤP 5€

Rezervácie vstupeniek na info@hc.sk

 

 

 
« späť na zoznam Aktualizované: 09. 08. 2016