Profil osobnosti

Foto: Igor Herzog Autor: archív HC

Igor Herzog

7. 1. 1963 Žilina

vážna hudba
lutna

Bio

Bio

1977 – 1978
Konzervatórium Žilina (gitara – Dušan Lehotský)
1978 – 1983
Konzervatórium v Bratislave (gitara – Jozef Zsapka)
1986 – 1990
Musikhochschule Kolín nad Rýnom, Nemecko (gitara – Elliot Fisk)
1995 – 1996
Musikhochschule Trossingen, Nemecko (lutna – Rolf Lislevand)
1996 – 1997
Schola Cantorum Basiliensis, Švajčiarsko (lutna – Hopkinson Smith)

Igor Herzog počas štúdií absolvoval niekoľko majstrovských interpretačných kurzov: Santiago de Compostella, Španielsko (gitara –José Luis Rodrigo), Accademia Chigiana Siena, Taliansko (gitara – Oskar Ghiglia), Aix-en-Provence, Francúzsko (lutna – Hopkinson Smith), Rím (lutna – Hopkinson Smith), Trondheim, Nórsko (lutna – Rolf Lislevand).

Pôvodne sa venoval hre na gitare, ktorej štúdium zavŕšil na Musikhochschle v Kolíne nad Rýnom. S týmto nástrojom koncertoval na domácich (Cithara aediculae, Nitra 1992, 1994) a zahraničných festivaloch a koncertných cykloch. Od polovice 90. rokov sa špecializuje výlučne na hru na dobové nástroje – lutnu, arcilutnu a teorbu, spočiatku pod pedagogickým vedením významných osobností, predovšetkým Hopkinsona Smitha. Vďaka rozsiahlemu štúdiu v oblasti historicky poučenej interpretácie vrátane historického a teoretického vzdelania, patrí dnes medzi nemnohých slovenských špecialistov na hudbu obdobia renesancie a baroka, osobitne ako hráč generálneho basu.

Spolupracoval s mnohými slovenskými (Musica aeterna, Solamente naturali, Miméza) i zahraničnými súbormi (v Argentíne: Camerta Monteverdi, Cappella del Seicento, Pro Musica Rosario, Selva vocal e instrumental, Camerata Bariloche; v Montevideu, Uruguay: De Profundis; v Nemecku: Junge Philharmonie Köln; v Česku: Collegium Marianum) pod taktovkami dirigentov a dirigentiek Jeana Claudea Malgoiria, Maria Videlu, Gabriela Garrida, Stephena Stubbsa, Jiřího Kotouča, Gerarda Gandiniho, Herberta Diehla, Cristiny Garcii Banegas, Aleja Péreza a i. Jeho umeleckými partnermi sú speváci: Petra Noskaiová, Graciella Oddone, Bernarda Fink, Max van Egmond, Veronica Onetto, Jeffrey Gall, Victor Torres, Susanna Moncayo a i., a inštrumentalisti: Rebeka Rusó, vl da gamba, Juan Manuel Quintana, vl da gamba, Marina Bonetti, hp, Peter Zajíček, Miloš Valent, vn a Jana Semerádová, fl. a i.

Predstavil sa na domácich festivaloch Dni starej hudby v Bratislave (2002), Bratislavské hudobné slávnosti (2003) a v zahraničí na významných festivaloch pre starú hudbu v Royaumont (Francúzsko), Bariloche (Argentína), Misiones de Chiquitos (Bolívia), Amherst Early Music Festival (USA) a v Ľvove (Ukrajina). V roku 2010 realizoval pre operný dom Buenos Aires Lirica (Argentína) hudobné naštudovanie Händelovej opery Xerxes. V roku 2011 účinkoval v scénickom prevedení Monteverdiho madrigalov v opernom štúdiu Teatro Argentino de La Plata v Buenos Aires.

Od začiatku 90. rokov 20. storočia sa venuje tiež pedagogickej činnosti. V Argentíne pôsobil na Conservatorio Beethoven v Buenos Aires a vo Švajčiarsku v rokoch 1995 – 1997 na Musikschule Uri. Zároveň viedol interpretačné kurzy v Argentíne na Universidad Nacional de San Juan, na Universidad Catolica Argentina a na gitarovom festivale v San Pedro. Od roku 2006 vedie spoločne s Jeffrey Gallom workshop barokovej opery na Instituto Superior de Arte de Teatro Colón v Buenos Aires v Argentíne.

 

Bibliografia

 • Fulka, Vladimír: Galéria hudby v Nitre
  Lutnový recitál
  2018 Hudobný život 2018, č. 1 - 2, s. 17
 • Rusó, Vladimír: Hovoriť tónmi, spievať slovami ...
  2013 Hudobný život 2013, č. 12, s. 9

Diskografia

 • Foto: Stabat Mater STABAT MATER
  2006 CD – Musica Tyrnaviensis R68 003-2-231
  1. František Ignác Tůma: Stabat Mater
   Peter Zajíček (vn), Gabriel Szathmáry (vn), Lucia Krommer (vlg), Peter Guľas (org), Igor Herzog (te), Kamila Zajíčková (s), Petra Noskaiová (a), Marian Olszewski (t), Jaroslav Pehal (b), Helga Varga Bachová (s), Karin Sandtnerová (a), Andrej Rapant (t), Igor Valentovič (b), Musica aeterna, Vox aeterna
  2. Franz Josef Leonti Meyer von Schauensee: XXXII Antiphonae Marianae, opus V
   Peter Zajíček (vn), Gabriel Szathmáry (vn), Peter Šesták (vl), Lucia Krommer (vlg), Peter Guľas (org), Igor Herzog (te), Kamila Zajíčková (s), Musica aeterna
  3. Damasus Brosmann à Sancto Hieronymo: Vesperae pro Festo Annuntionis B.V.M.
   Peter Zajíček (vn), Ľubica Habart (vn), Martina Karnoková (vn), Gabriel Szathmáry (vn), Vladimíra Grénerová (vn), Jana Gubková Černá (vn), Lucia Krommer (vlg), Peter Guľas (org), Igor Herzog (te), Kamila Zajíčková (s), Petra Noskaiová (a), Marian Olszewski (t), Jaroslav Pehal (b), Helga Varga Bachová (s), Karin Sandtnerová (a), Andrej Rapant (t), Igor Valentovič (b), Ján Maretta (b), Musica aeterna, Vox aeterna

Ocenenia

 • Concurso José Ramirez, Santiago de Compostella (ES)
  1983 - 1. cena
 • Interpretačná súťaž Slovenskej socialistickej republiky
  1981 - čestný diplom
 • Medzinárodné bienále interpetačnej gitarovej súťaže Kutná Hora (CZ)
  1980 - 1. cena


« späť na zoznam Aktualizované: 14. 02. 2018