Profil osobnosti

Foto: Ivan Hoffman

Ivan Hoffman

27. 11. 1952 Martin

folk
gitara, harmonika ústna, spev

Bio

Bio

od 70. rokov 
duo s Petrom Michalovičom
1979
spoluzakladateľ pesničkárskeho združenia Slnovrat
1980
koniec spolupráce s Petrom Michalovičom; vystupuje ako sólista (resp. s gitaristom Igorom Jančárom)
1981
odchod zo Slnovratu, orientácia na duchovné témy
1984
spolupráca so Zuzanou Homolovou a Milošom Janouškom
1985
účasť na Martinskom Folkfóre
1987
prispievanie do samizdatových časopisov Fragment-K a Bratislavské listy, do Rádia Slobodná Európa a Hlas Ameriky; bohatá koncertná činnosť predovšetkým v Čechách (festivaly Valašský Špalíček, Prázdniny v Telči, Folková noc na Frýdštejně, Náměšť nad Oslavou a i.)
1989
na pozvanie speváčky Joan Baezovej vystúpil na Bratislavskej lýre; jeden zo stálych účastníkov protestných mítingov Novembrovej revolúcie a autor neoficiálnej hymny revolúcie Sľúbili sme si lásku 
1990
koncerty na Slovensku
1991
koncert v pražskej Lucerne (krstný otec reedície platne Karla Kryla Maškary
1992
realizácia autobiografického profilu do cyklu Pesničkári slovenskí
1993
odchod do Čiech, kde pôsobí ako novinár a publicista; sporadicky vystupuje v rámci koncertov Slnovratu s dcérou Mariou Hoffman (spev, klávesové nástroje), Petrom Michalovičom a jeho synom Petrom Michalovičom, ml. (spev, gitara)

Ivan Hoffman sa snaží preniknúť až na dno individuálneho zážitku a pri piesňových záznamoch zo svojich citových a intelektuálnych ciest sa nevyhýba ani tým najdôveryhodnejším zdôvereniam. Prekvapuje citlivosťou, s akou dokáže hovoriť o intímnych a zraniteľných miestach ľudskej duše. Jeho neutíchajúca snaha hľadať a nachádzať hlbší zmysel vo všetkom, čím sa podieľame na okolitom dianí, hovorí o miere zodpovednosti každého z nás. (Ladislav Snopko)

To, čo ho odlišuje od ostatných "folkerov", je jeho morálny pátos. Hovorí síce o spoločnosti, ale cez vnútorný svet jednotlivca. Od začiatku pútal pozornosť otvorenosťou – tam, kde iní pesničkári obvykle volili metaforu alebo podobenstvo, Ivan Hoffman použil priamočiare pomenovanie. (Ján Brezina)

 

Bibliografia

 • MALOTA, D.: Verím, že sa to dá lepšie
  1990 Obrana lidu 1990, č. 38
 • SNOPKO, L.: O prvej platni Ivana Hoffmana
  1989 Verejnosť 1989, č. 4
 • VANEČKOVÁ, D.: Ivan Hoffman
  1987 Rytmus 1987, č. 4, s. 24
 • Personálna bibliografia
 • Pomalý potlesk
  2001 G plus G 2001
 • Slnovrat: Texty 1979 – 1987
  1995 Meritum 1995
 • Sľúbili sme si lásku...
  1990 Tatran 1990

Diskografia

 • Foto: Slnovrat 1979 – 1999 SLNOVRAT 1979 – 1999
  2000 CD – demo nahrávka

  2 CD vydané vlastným nákladom
  1. Ivan Hoffman: Slnovrat 1979 – 1999
 • Foto: Hoffman, Ivan: Verím, že sa to dá... HOFFMAN, IVAN: VERÍM, ŽE SA TO DÁ...
  1990 LP – Punc

  Miloš Janoušek o LP Verím, že sa to dá: „Ivan Hoffman bol jedným zo zakladajúcich členov združenia pesničkárov Slnovrat a jeho súčasťou bol do roku 1987. Približne od konca 1. polovice 80. rokov sa začal čoraz viac zaoberať otázkami viery a aj jeho skladby sa radili skôr k vetve tzv. kresťanského folku. Počas prvých revolučných dní r. 1989 zložil pieseň 'Sľúbili sme si lásku'. Stala sa doslova symbolom Nežnej revolúcie a vyjadrovala náladu vtedajšej eufórie a všeobjímajúcej lásky, ktorá – možno trochu v duchu naivnej hippieovskej filozofie – mala urobiť čiaru za minulosťou a stať sa liekom na všetko zlo. Vydavateľstvo OPUS sa chytilo svojej šance a vydaním tejto piesne na singli konečne splatilo morálny dlh, ktorý voči Hoffmanovi malo minimálne od čias jeho vyradenia z LP 'Folkový kolotoč'. To, že už o niekoľko mesiacov bolo všetko inak a I. Hoffman mohol napísať druhú verziu svojho hymnického songu '(Vraj) sľúbili sme si lásku', ktorej sarkasticky parafrázoval vlastnú pieseň a naivitu nebolo Ivanovou vinou, ale skôr vecou politiky a celkového vytriezvenia. Ešte predtým, začiatkom r. 1990, sa mu podarilo vydať LP, optimisticky nazvané 'Verím, že sa to dá...' v malom českom vydavateľstve Punc. LP prinášalo pomerne reprezentatívny výber väčšiny Hoffmanových hitov, svoje zastúpenie na platni mali aj kresťanské piesne. Nahrávky boli realizované ešte pred Novembrom na digitálny magnetofón v jednom pražskom byte a predstavovali Ivana v autentickej pesničkárskej polohe – len s 12-strunovou gitarou a harmonikou. V niektorých skladbách ho sprevádzal huslista Láďa Vokatý. Sugestívnu obálku platne navrhol niekdajší Hoffmanov kolega z reštaurátorských ateliérov, fotograf Peter Sedlák a platňa samotná bola v časoch začínajúcich česko-slovenských sporov venovaná Hnutiu československého porozumenia. LP 'Verím, že sa to dá...' sa stala poslednou Hoffmanovou nahrávkou. O krátky čas definitívne skončil s pesničkami a v súčasnosti sa venuje, žijúc v Čechách, už len žurnalistike.
  1. Ivan Hoffman: Verím, že sa to dá...
 • Foto: Ivan Hoffman: Sľúbili sme si lásku / Nech mi nehovoria IVAN HOFFMAN: SĽÚBILI SME SI LÁSKU / NECH MI NEHOVORIA
  1989 SP – Opus

  1. Sľúbili sme si lásku 2. Nech mi nehovoria
  1. Ivan Hoffman (v)

Ocenenia

 • Cena Martinského folkfóru
  1985 - Cena poroty za tvorbu a interpretáciu


« späť na zoznam Aktualizované: 01. 02. 2017