Naše projekty

Mládežnícky orchester Európskej únie

Foto: Mládežnícky orchester Európskej únie

Mládežnícky orchester Európskej únie – European Union Youth Orchestra (EUYO)

je jedným z najprestížnejších a najdynamickejšie sa rozvíjajúcich orchestrov sveta. Vďaka vysokej interpretačnej úrovni a renomovanému vedeniu získal výnimočnú reputáciu v oblasti hudobného vzdelávania a je prirovnávaný k najlepším svetovým orchestrom. Patronát nad orchestrom držia prezidenti a ministri členských štátov Európskej únie na čele s prezidentmi Európskeho parlamentu a Európskej komisie.
Orchester pozostáva zo 140 členov z 28 členských krajín EÚ. Členovia orchestra sú každoročne vybraní spomedzi viac ako 4000 uchádzačov vo veku 16 až 26 rokov. Úspešní uchádzači absolvujú s orchestrom turné pod vedením svetovo uznávaných dirigentských osobností.

Od svojho vzniku v roku 1976 účinkoval orchester pod taktovkou Daniela Barenboima, Leonarda Bernsteina, Jamesa Conlona, Colina Davisa, Carla Mariu Giuliniho, Herberta von Karajana, Gianandreu Nosedu, Mstislava Rostropovicha, Georga Soltiho, Herberta Blomstedta, Vasilya Petrenka či Vladimira Ashkenazyho, so sólistami ako Emanuel Ax, Teresa Berganza, Kyung Wha Chung, Plácido Domingo, James Galway, Natalia Gutman, Barbara Hendricks, Nigel Kennedy, Radu Lupu, Yehudi Menuhin, Anne-Sophie Mutter, Jessye Norman, Murray Perahia a Ravi Shankar, na svetových na pódiách v Paríži, Londýne (BBC Proms), Amsterdame, Ríme, USA (Carnegie Hall, Kennedy Center), Brazílii, Číne, Japonsku, Južnej Kórei, Rusku, Indii a pod.

Prehrávky do orchestra pre uchádzačov zo Slovenska každoročne organizuje Hudobné centrum.

Úzko spätý s Mládežníckym orchestrom Európskej únie je európsky projekt Towards 2020: Skilling Musicians & Engaging Audiences, zameraný na nový spôsob aktívnej prípravy mladých hudobníkov pred vstupom do profesijnej praxe. Začlenenie slovenských hudobníkov do kreatívneho a inovatívneho formovania pod vedením renomovaných umelcov by malo prispieť k zvýšeniu pripravenosti na fungovanie v profesionálnych telesách v medzinárodných kontextoch. Projekt poskytuje pre mladých umelcov letné workshopy s medzinárodnou účasťou spojené s koncertmi v spolupráci s medzinárodnými fórami (European Music Campus Grafenegg, Adopt an Orchestra at the Megaron, Thesssaloniki, Spazio Klassik Bolzano), kde prebieha ich profesionálne vedenie, vyučovanie, aktívny „tréning“.


Viac informácií nájdete na www.euyo.eu

 

Konkurz do Mládežníckeho orchestra Európskej únie

Výberové konanie do EUYO sa pre záujemcov zo Slovenska uskutoční 14. – 15. októbra 2016 v budove Konzervatória v Bratislave (Tolstého 11). Uchádzači narodení medzi 1. januárom 1990 a 31. decembrom 2000 sa môžu prihlásiť prostredníctvom formulára, ktorý je po vyplnení potrebné zaslať na adresu

Hudobné centrum
Viktória Slatkovská
Michalská 10
815 36 Bratislava

príp. e-mailom (sken) na viktoria.slatkovskahc.sk. Uzávierka prihlášok je 30. septembra 2016!

 

Na stiahnutie: prihláška, orchestrálne party

Viac informácií na www.euyo.eu.

 

Aktualizované: 28. 08. 2017