Foto: Cenu festivalu Allegretto Žilina 2016 získala dirigentka Elim Chan

Cenu festivalu Allegretto Žilina 2016 získala dirigentka Elim Chan

Allegretto Žilina

|

28. 04. 2016

26 ročník medzinárodného festivalu klasickej hudby Allegretto Žilina sa konal od 18. – 23. apríla v Dome umenia Fatra. Počas šiestich koncertných večerov sa na festivale predstavilo desať sólistov a dve komorné telesá (In Medias Brass Quintet a Guitarové duo Jókaiová Hnat) z dvanástich krajín. Návštevníci festivalu mali možnosť okrem 3 komorných koncertov navštíviť aj tri orchestrálne koncerty s Janáčkovou filharmóniou Ostrava, so žilinským Štátnym komorným orchestrom a po prvý krát v histórii festivalu sme privítali aj Slovenskú filharmóniu.

Na záverečnom koncerte organizátori festivalu vyhlásili mená víťazov až piatich cien vybraným interpretom za ich skvelé interpretačné výkony.

Držiteľom Ceny publika je taliansky klavirista Federico Colli, ktorý zároveň získal aj Cenu Janáčkovej filharmónie Ostrava. Cenu festivalu Pražská jar ako aj Cenu festivalu České sny  získala bravúrna koloratúra sopranistka  Tuuli Takala z Fínska. Cenu Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu si odniesol vynikajúci český husľový virtuóz Josef Špaček. Hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina získala dirigenta  Elim Chan z Hongkongu, ktorá dirigovala domáci Štátny komorný orchester. Išlo o jej debutové vystúpenie nie len na Slovensku, ale aj v stredoeurópskom regióne. Mladá dirigenta sa preslávila víťazstvom na prestížnej dirigentskej súťaži Donatella Flick LSO Conducting Competition v roku 2014, kde sa stala jej prvou dámskou víťazkou v histórii súťaže. Následne sa stala asistentkou dirigenta London Symphony Orchestra a dostala pozvanie na spoluprácu so svetovými orchestrami a dirigentmi, ako napr. Valery Gergiev. Elim Chan sa žilinskému publiku predstaví aj budúci rok, keďže nositeľka hlavnej ceny festivalu zároveň získava angažmán na jeho ďalší ročník.

Primátor mesta Žilina už tradične udelil aj Cenu najmladšiemu účastníkovi festivalu a stal sa ním dvadsaťtriročný perkusionista Dominique Vleeshouwers z Holandska.

Allegretto Žilina je festivalom, ktorý predstavuje a podporuje mimoriadne úspešných a talentovaných interpretov nastupujúcej generácie. Väčšina z nich prichádza na Slovensko po prvý raz. Vďaka festivalu Allegretto majú Žilinčania možnosť zažiť koncerty vysokej umeleckej úrovne. Študenti žilinského konzervatória môžu od svojich, len o niečo starších rovesníkov, získavať cenné rady a skúsenosti na majstrovských kurzoch. Objavovaním mladej generácie umelcov sa festival Allegretto zároveň stal vyhľadávaným partnerom významných organizátorov z blízkeho okolia, ktorí si na festivale vyberajú svojich favoritov a pozývajú ich na angažmány do vlastných koncertných sezón. Zahraniční hostia na festivale Allegretto objavujú krásy Slovenska, spoznávajú mesto a prajné publikum, ktoré mladým umelcom fandí. To všetko významne zvyšuje prestíž mesta Žilina. “ hovorí Oľga Smetanová, dlhoročná riaditeľka festivalu.

x