Foto: Septembrový HUDOBNÝ ŽIVOT je nabitý zaujímavým čítaním

Septembrový HUDOBNÝ ŽIVOT je nabitý zaujímavým čítaním

Novinky vydavateľstva HC

|

21. 09. 2023

Koncerty: Festival peknej hudby, Viva Musica! festival
Auris interna: Za nostalgiou z budúcnosti
Festivaly: Slovenské historické organy, Gitarový festival J. K. Mertza, Darmstadtské letné kurzy
Z organového kokpitu: Trondheim, 6. júla, katedrála Nidarosdomen
Subito: Jakub Čižmarovič
Reportáž: Komponovanie v divočine
Hudobné divadlo: Salzburger Festspiele, Rossini Opera Festival, Bayreuther Festspiele - Bayreuth Festival, Hodnotenie opernej sezóny 2022/2023
Jazz: Rozhovor Milo Suchomel_FanPage, Jazzové laboratórium: Lukas Oravec, koncert Peter LIPA 80
Recenzie: CD Ernő Dohnányi: Piano Concertos Nos 1&2 , L. Fanzowitz, Štátna filharmónia Košice, CD Teatro Sant'Angelo, Adèle Charvet, Andrew Parrot: Ako to skladateľ myslel?
Poviedka: Vanda Rozenbergová - Na ničom nezáleží

 

***

Leto býva obdobím koncertných a divadelných prázdnin. Inštitucionálny výdych však už tradične strieda nádych letných festivalov, čo v ére postpandemickej cítiť ešte intenzívnejšie.

Leto síce zvykne diktovať zväčša zábavnejšie tóny, no texty našich autorov, reflektujúce letné podujatia, prinášajú i viacero závažných a zásadných tém. Tvorivý pobyt na Aljaške konfrontuje skupinu mladých skladateľov nielen so zmyslovými impulzmi inšpirujúcej prírody, ale v bezprostrednom fyzickom kontakte s ňou ich necháva precítiť aj momenty neúprosne sa meniacej planéty (s. 16).

Reportáž z Darmstadtských letných kurzov zachytáva pôvodné exkluzívne avantgardné kompozičné laboratórium v štádiu totálnej otvorenosti – umeleckej, pedagogickej a vítajúcej etnickúa rodovú rôznorodosť (s. 14).

V inscenácii Gréckych pašií Bohuslava Martinů na Salzburských slávnostiach sledujeme na pódiu dav migrantov v záchranných vestách, v Bayreuthe si v novom Parsifalovi publikum vychutnávadigitálne scénografické prvky vďaka špeciálnym okuliarom za 1 000 dolárov… Nechcená realita strieda realitu rozšírenú, medzi riadkami operných recenzií tak vnímame drsné paradoxy dnešných dní (s. 18 a 23).A v najnovšej poviedke Vandy Rozenbergovej sa slávny tenorista vyrovnáva s negatívnou kritikou šikovnou mediálnou manipuláciou…

Milí čitatelia, prajeme vám podnetné čítanie o hudbe a radostné vkročenie do nových koncertných a operných sezón!

 

Andrea Serečinová

***

Hudobný život nájdete v našom e-shope a dobrých kníhkupectvách, aj v elektronickej verzii.

Využite možnosť výhodného ročného predplatného len za 20 eur a získajte časopis aj so zaujímavými darčekmi pre predplatiteľov priamo do vašej schránky.

Želáme príjemné čítanie :)

Kúpiť v e-shope
x