Profil osobnosti

Foto: Svetozár Stračina

Svetozár Stračina

3. 12. 1940 Turčiansky Sv. Martin – 26. 2. 1996 Bratislava

vážna hudba
skladba

Bio

Bio

1955 – 1960
Konzervatórium v Bratislave (akordeón – J. Ondruš, kompozícia – M. Kořínek)
1960 – 1965
hudobná veda na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, prerušenie štúdia

Svetozár Stračina potom pôsobil ako umelec v slobodnom povolaní.

 

"Kompozičná tvorba Stračinu sa od začiatku formovala v úzkej väzbe na synkretické umelecké formy, ktoré vychádzajú zo spájania hudby so slovom, pohybom a tancom. Východiskom jeho umeleckej orientácie bola scénická tvorba. Začiatkom 60. rokov sa začal postupne presadzovať ako autor hudby k divadelným inscenáciám, pantomíme, pásmam poézie, rozhlasovým hrám a televíznym inscenáciám. V období formovania avantgardnej divadelnej scény bol spoluzakladateľom viacerých divadelných súborov malých foriem, ktoré niesli znaky alternatívnej tvorby (Divadlo obrazov, Divadlo pantomímy, Divadielko poézie). V tomto období intenzívne spolupracoval s M. Sládkom, I. Lembovičom a i. Od roku 1964 rozšíril svoj záujem aj na oblasť filmovej hudby, pričom sa jej v najväčšom rozsahu venoval v 70. a 80. rokoch. Spolupracoval s mnohými filmovými režisérmi (A. Lettrich, J. Medveď, J. Zeman, Š. Uher, V. Kubenko, I. Teren, V. Bahna, M. Hollý, K. Spišák, E. Fornay, J. Lihosit, M. Slivka, M. Ťapák, J. Zachar). Je autorom hudby k vyše 150 filmom, z toho k 78 celovečerným.
V priebehu 60. rokov, v období ústupu spoločenského záujmu o folklór, Stračina presunul ťažisko svojej práce na folklórne žánre. Ľudová pieseň, hudba a ľudová kultúra ako osobitný hodnotový a estetický systém sa stali pre neho trvalou inšpiráciou. Záujem o scénické žánre usmernil pozornosť Stračinu k scénickému folklóru. Od roku 1962, kedy sa po prvý raz autorsky zúčastnil na príprave programu pre Lúčnicu, sa začal venovať hudbe pre súbory. Počiatočná náhodná spolupráca sa neskôr stala jednou z hlavných oblastí jeho skladateľskej činnosti. Dôležitým východiskom pre túto tvorbu bolo štúdium ľudovej piesne a hudby v ich pôvodných podobách. V žánri hudby pre súbory nadviazal na tradíciu symfonického spracovania, ktorú prispôsobil vlastnému ideálu kompozičnej práce s hudobným folklórom. Pre profesionálne a amatérske folklórne súbory (SĽUK, Lúčnica, Marína atď.) vytvoril vyše 80 kompozícií k tancom a okolo 50 úprav ľudových piesní a inštrumentálnej hudby. Spolupracoval s choreografmi Š. Nosáľom, J. Kubánkom, M. Mázorovou, D. Struhárom, J. Jamriškom, J. Moravčíkom aď. Stal sa jednou z vedúcich osobností folklórneho hnutia na Slovensku nielen ako hudobný skladateľ a upravovateľ, ale aj znalec ľudovej kultúry. Pôsobil ako organizátor, lektor, zberateľ a iniciátor viacerých edícií autentického hudobného folklóru vo vydavateľskej praxi.
Popri hudbe pre súbory sa Stračina zameral na rozhlasové úpravy hudobného folklóru, ktorým sa začal vo väčšom rozsahu venovať od začiatku 70. rokov. Na rozdiel od scénického folklóru, v ktorom uprednostňoval monumentálne formy, rozhlasové úpravy umožnili autorovi rozšíriť záber na viaceré piesňové a inštrumentálne žánre ľudovej hudby a obohatiť kompozičnú prácu s folklórom o nové výrazové polohy. V rozhlasových úpravách často využíval kombináciu autentického interpretačného prejavu s vlastným kompozičným dotvorením. Objavil a do povedomia verejnosti uviedol viacerých ľudových spevákov a hudobníkov, pričom vo svojich úpravách ponechal priestor pre individualitu ich prednesu na pozadí zachovania regionálneho štýlu. Tvorba rozhlasových úprav vrcholí v snímkach, ktoré vznikli z podnetu medzinárodnej súťaže rozhlasových nahrávok hudobného folklóru Prix de musique folklorique de Radio Bratislava (Musica pro uno violino; Beluškov cimbal; Reč pastierska; Ej, láska nestála). Využil v nich možnosti, ktoré poskytujú technické médiá v oblasti zvukovej montáže, koláže a elektronického dotvorenia zvuku, inšpirované postupmi elektroakustickej hudby. V týchto snímkach, v ktorých využíval spoluprácu s Experimentálnym štúdiom rozhlasu, sa upravovateľská práca Stračinu dostáva na pôdu autonómnej kompozičnej tvorby. Pre potreby rozhlasového vysielania pripravil vyše 30 rozhlasových úprav a kompozícií.
Osobitnou oblasťou tvorby Stračinu sa stal žáner vianočnej hudby, ktorému sa začal venovať v priebehu 70. rokov. Je autorom viacerých cyklov vianočných kolied, piesní a pastorel. Pri ich spracovaní vychádzal nielen zo súčasnej folklórnej tradície, ale i z využitia historických prameňov vianočnej tvorby (zbierka A. Kmeťa, Bardejovská zbierka). Sporadicky sa venoval inštruktívnej tvorbe, piesňam, skladbám pre sólový nástroj, komornej a orchestrálnej tvorbe."

(URBANCOVÁ, Hana: Svetozár Stračina. In: 100 slovenských skladateľov. Ed. Marián Jurík, Peter Zagar. Bratislava : Národné hudobné centrum, 1998, s. 256 – 258.)

Diela

  • javiskové
  • Cesty života

    1991 TEXT: V. Marušin
  • muzikál
  • Pacho sa vracia

    1994 TEXT: M. Ťapák, Š. Moravčík
  • symfonický orchester
  • Suita polyritmica

    1963 OBSADENIE: orch
  • sólový hlas (hlasy), zbor a orchester
  • Jánovi Havranovi

    1962 OBSADENIE: s, t, b, CM, orch
  • jeden sólový nástroj a orchester
  • Tri štúdie (Z domova)

    1962 OBSADENIE: zmb, orch
  • Variácie

    1963 OBSADENIE: ac, orch
  • sólový nástroj
  • Svet a deti

    1960 OBSADENIE: ac
  • Gaderskou dolinou

    1961 OBSADENIE: ac
  • dva nástroje
  • Tri miniatúry

    1966 OBSADENIE: vn, pf
  • hudba pre divadlo
  • Malý princ

    1960 TEXT: V. Popovič
  • Postrehy

    1962 TEXT: M. Sládek, E. Žlábek
  • Únos do ticha

    1963 TEXT: M. Sládek, E. Žlábek
  • Hra o bohatci a Lazarovi

    1964 TEXT: M. Sládek
  • Diabol a pán Boh

    1965 TEXT: J. Pálka
  • Sólové pantomímy Milana Sládka

    1965
  • Dvojník

    1966 TEXT: P. Debnár
  • Tartuffe

    1966 TEXT: J. Pálka
  • Komédia o Tobiašovi

    1967 TEXT: M. Sládek
  • Štyri strany sveta

    1967 TEXT: J. Svoboda
  • Zo života hmyzu

    1967 TEXT: M. Sládek
  • Rómeo a Júlia

    1970 TEXT: S. Párnický
  • Othello

    1972 TEXT: P. Mikulík
  • Dar

    1993 TEXT: M. Sládek
  • úpravy folklóru
  • Dve slatinské regrútske

    1967 OBSADENIE: vm, folkb
  • Môťovské venčoke

    1967 OBSADENIE: CF, vn
  • Tri ľudové piesne

    1968 OBSADENIE: s, zmb
  • Dve zbojnícke piesne

    1969 OBSADENIE: vm, orch
  • Tri kysucké piesne

    1970 OBSADENIE: vf, orch
  • Tri pazovské

    1970 OBSADENIE: vm, orch
  • Za vienkom

    1970, rev. 1971 OBSADENIE: vf, orch
  • A pred tých je Kankov

    1971 OBSADENIE: CF, vn
  • Dubnické svadobné

    1971 OBSADENIE: CF, orch
  • Musica montana (pura)

    1971 OBSADENIE: vn, orch
  • Piesna z Valaskej Belej

    1971 OBSADENIE: CF, orch
  • Tri šarišské piesne

    1971 OBSADENIE: vf, orch
  • Uspávanky

    1971 OBSADENIE: vf, orch
  • Musica oraviensis

    1972 OBSADENIE: Xfsch, orch
  • Pastierske Vianoce

    1972 OBSADENIE: orch
  • Romano taboris

    1973 OBSADENIE: vf, orch
  • Dohviezdny večer pod Tatrami

    1974 OBSADENIE: CF, orch
  • Musica pastorum

    1974 OBSADENIE: orch
  • Drmané

    1975 OBSADENIE: Xfsch
  • Marmuriena

    Jarné obradové piesne z Liptovských Sliačov
    1975 OBSADENIE: v, CF, orch
  • Musica pro uno violino

    1975 OBSADENIE: vn, orch
  • Sedem krucených

    1975 OBSADENIE: CF, orch
  • Signálny z hôr

    1977 OBSADENIE: Xfut
  • Detvianska melódia

    1978 OBSADENIE: fsch, folkb
  • Pastierky z Oravy (Kraviarky z Oravy)

    1978 OBSADENIE: 3vf
  • Starie oravskie nuoti

    1978 OBSADENIE: archi
  • Zadumanie

    1978 OBSADENIE: fu, folkb
  • Hudba zo Stožka

    1979 OBSADENIE: 2vn, vl, archi
  • Piesne rubára

    1979 OBSADENIE: vm
  • Zabudnuté tance z Pohronia

    1979 OBSADENIE: vn, orch
  • Prekrikovačky na lúkach

    1980 OBSADENIE: 3vf, fsch
  • Beluškov cimbal

    1981 OBSADENIE: zmb, orch
  • Gondášske signály

    1983 OBSADENIE: Xfut
  • Parobské z Horehronia

    1983 OBSADENIE: vm, orch
  • Reč pastierska

    1983 OBSADENIE: fut, orch
  • Zábavky pri pasení

    1984 OBSADENIE: CB
  • Ej, láska nestála

    1985 OBSADENIE: 2vf, vm, archi
  • Zvonivý hlas cimbalu

    1986 OBSADENIE: 2zmb, fsch, archi
  • Omilienci

    1987 OBSADENIE: CF, folkb
  • Romovská vášeň

    1987 OBSADENIE: vn, orch
  • Zvonkové koledy

    1988 OBSADENIE: cle, fld, dra, vm, cr
  • inštrumentálne úpravy folklóru
  • Oravská hudba

    1972 OBSADENIE: fsch, folkb
  • vokálno-inštrumentálne úpravy folklóru
  • Spevy zimného slnovratu

    Koledy zo zbierky Andreja Kmeťa
    1976 OBSADENIE: v, ar, archi
  • Liptovské lúky

    Trávnice z Liptovských Sliačov
    1978 OBSADENIE: 3vf, CF, zmb
  • iné úpravy
  • Betlehemský večný salaš

    1990 OBSADENIE: s, ms, b, CM, tr, zmb, archi
  • Bardejovské pastorely

    1993 OBSADENIE: s, t, br, fl, archi
  • krátkometrážny dokumentárny film
  • Pantomímy M. Sládka

    1966 RÉŽIA: M. Horňák
    OBSADENIE: KD
  • Človek a hra

    1969 RÉŽIA: M. Slivka
    OBSADENIE: KD
  • Deti a hudba

    1969 RÉŽIA: M. Slivka
    OBSADENIE: KD
  • Dezider Milly

    1971 RÉŽIA: J. Zeman
    OBSADENIE: KD
  • Národná umelkyňa Ľ. Podjavorinská

    1972 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • 3. trienále insitného umenia Bratislava 1972

    1973 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • Vystrúhať znovu dreveného koníka

    1973 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • Baločanky

    1974 RÉŽIA: V. Polakovičová
    OBSADENIE: KD
  • Deti spod Oblíka

    1974 RÉŽIA: J. Zeman
    OBSADENIE: KD
  • Jarné dni Paríža

    1974 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • Kalište

    1974 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • Metamorfózy Žitného ostrova

    1974 RÉŽIA: V. Polakovičová
    OBSADENIE: KD
  • Posolstvo s tancom

    1974 RÉŽIA: M. Fodor, O. Šaghi
    OBSADENIE: KD
  • Detský rok - jar - leto

    1975 RÉŽIA: J. Medveď
    OBSADENIE: KD
  • Kde vtáci nelietajú

    1975 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • Správa o smrti mladého muža

    1975 RÉŽIA: J. Zeman
    OBSADENIE: KD
  • Telgárt - Švermovo

    1975 RÉŽIA: M. Slivka
    OBSADENIE: KD
  • Detský rok - jeseň - zima

    1976 RÉŽIA: J. Medveď
    OBSADENIE: KD
  • Helena Cínová

    1976 RÉŽIA: Š. Orth
    OBSADENIE: KD
  • Kresané do dreva

    1976 RÉŽIA: M. Slivka
    OBSADENIE: KD
  • Nemčík

    1976 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • Mária Medvecká

    1977 RÉŽIA: M. Slivka
    OBSADENIE: KD
  • Z. K. L.

    1977 RÉŽIA: J. Jakubisko
    OBSADENIE: KD
  • Za hrsť rodnej zeme

    1977 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • BIB ´77

    1978 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • Krajina červeného lotosu

    1978 RÉŽIA: M. Fodor
    OBSADENIE: KD
  • Sochy Jána Kulicha

    1979 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: KD
  • BIB ´79

    1980 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • Jan Hála

    1981 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • Okolo Slovenska

    1981 RÉŽIA: E. Fornay
    OBSADENIE: KD
  • BIB ´81

    1982 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • Elena Holéczyová

    1982 RÉŽIA: M. Slivka
    OBSADENIE: KD
  • Radosť z nožíka, liesky a vody

    1983 RÉŽIA: K. L. Zachar
    OBSADENIE: KD
  • SĽUK

    1985 RÉŽIA: E. Fornay
    OBSADENIE: KD
  • Nekonečná pieseň domoviny

    1986 RÉŽIA: E. Fornay
    OBSADENIE: KD
  • Jozef Kostka

    1987 RÉŽIA: V. Kubenko
    OBSADENIE: KD
  • strednometrážny hraný film
  • Letušky

    1973 RÉŽIA: J. Zeman
    OBSADENIE: SH
  • dlhometrážny dokumentárny film
  • Jagavá púť Lhoce Šar

    1984 RÉŽIA: E. Fornay
    OBSADENIE: DD
  • dlhometrážny hraný film
  • Archimedov zákon

    1964 RÉŽIA: A. Lettrich
    OBSADENIE: DH
  • Čierna minúta

    1969 RÉŽIA: J. Medveď
    OBSADENIE: DH
  • Nevesta hôľ

    1971 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Zajtra bude neskoro

    1972 RÉŽIA: M. Ťapák, A. Karpov
    OBSADENIE: DH
  • Putovanie do San Jaga

    1973 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Deň, ktorý neumrie

    1974 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Trofej neznámeho strelca

    1974 RÉŽIA: V. Pavlovič
    OBSADENIE: DH
  • Veľká noc a veľký deň

    1974 RÉŽIA: Š. Uher
    OBSADENIE: DH
  • Pacho - hybský zbojník

    1975 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Tetované časom

    1975 RÉŽIA: Z. Záhon
    OBSADENIE: DH
  • Život na úteku

    1975 RÉŽIA: J. Režucha
    OBSADENIE: DH
  • Stratená dolina

    1976 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Advokátka

    1977 RÉŽIA: A. Lettrich
    OBSADENIE: DH
  • Kamarátka Šuška

    1977 RÉŽIA: J. Zachar
    OBSADENIE: DH
  • Penalopa

    1977 RÉŽIA: Š. Uher
    OBSADENIE: DH
  • Rača, moja láska

    1977 RÉŽIA: J. Medveď, T. Palavandišvili
    OBSADENIE: DH
  • Krutá ľúbosť

    1978 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Poéma o svedomí I, II

    1978 RÉŽIA: V. Bahna, Z. Záhon
    OBSADENIE: DH
  • Sneh pod nohami

    1978 RÉŽIA: I. Húščava
    OBSADENIE: DH
  • Hodiny

    1980 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Živá voda

    1980 RÉŽIA: J. Medveď
    OBSADENIE: DH
  • Noční jazdci

    1981 RÉŽIA: M. Hollý
    OBSADENIE: DH
  • Plavčík a Vratko

    1981 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Popolvár najväčší na svete

    1982 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Zrelá mladosť

    1983 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Návrat Jána Petru

    1984 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Skleníková Venuša

    1985 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Kohút nazaspieva

    1986 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Neďaleko do neba

    1987 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • Montyho čardáš

    1989 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DH
  • hraný televízny film
  • Lúčka, na ktorej spáva vietor

    1968 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DTv
  • Malka

    1968 RÉŽIA: M. Ťapák
    OBSADENIE: DTv
  • Maroško I, II

    1968 RÉŽIA: J. Medveď
  • Matka

    1968 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Výšiny

    1968 RÉŽIA: J. Medveď
    OBSADENIE: DTv
  • Babie leto - čas smútku

    1969 RÉŽIA: J. Zeman
  • Krčmársky kráľ

    1970 RÉŽIA: J. Medveď
  • Maroško študuje

    1970 RÉŽIA: J. Medveď
  • Rysavá jalovica

    1970 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Mumu

    1972 RÉŽIA: J. Zachar
  • Plamene I, II

    1972 RÉŽIA: J. Medveď
  • Prečo Adam Chvojka spáva doma

    1972 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Vrchárska balada

    1973 RÉŽIA: J. Medveď
  • Kronika I, II

    1974 RÉŽIA: I. Teren
  • Brána k domovu I, II

    1975 RÉŽIA: J. Medveď
  • Ešte sa nevraciam

    1975 RÉŽIA: J. Režucha
  • Horali

    1975 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Nepokojná láska I, II, III

    1975 RÉŽIA: J. Zachar
  • Sváko Ragan I, II, III

    1976 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Tereza

    1976 RÉŽIA: A. Lettrich
  • V znamení slnka

    1976 RÉŽIA: J. Šafarka
  • Ako saVinco zaťal

    1977 RÉŽIA: J. Lihosit
  • Sedem krátkych rokov Ing. Hagaru

    1977 RÉŽIA: J. Zachar
  • Studené podnebie

    1977 RÉŽIA: Š. Uher
  • Jerguš Lapin

    1978 RÉŽIA: I. Teren
  • Nech žije deduško I-VII

    1978 RÉŽIA: J. Medveď
  • Nepokojná láska I-V

    1978 RÉŽIA: J. Zachar
  • Pustý dvor

    1978 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Stôl pre štrnástich

    1978 RÉŽIA: A. Lettrich
  • Zbojnícky tanec

    1978 RÉŽIA: I. Teren
  • Katakomby I, II

    1979 RÉŽIA: J. Medveď
  • Mišo

    1979 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Smrť chodí po horách

    1979 RÉŽIA: I. Teren
  • Uzlíky nádeje

    1979 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Na baňu klopajú I-IV

    1980 RÉŽIA: A. Lettrich
  • Bičianka z doliny

    1981 RÉŽIA: J. Zachar
  • Katera

    1981 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Štrnásť výstrelov I, II, III

    1981 RÉŽIA: J. Medveď
  • Dies irae

    1984 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Povstalecká história I-VIII

    1984 RÉŽIA: A. Lettrich
  • Alžbetin dvor I-VI

    1986 RÉŽIA: A. Lettrich
  • Slnko, zostaň s nami

    1986 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Roky prelomu I-V

    1989 RÉŽIA: A. Lettrich
  • Zuzka Turanová

    1995 RÉŽIA: L. Paulovič
  • stredometrážny televízny film
  • Z chlapčeka

    1976 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Hanča, Janko, Lucia

    1977 RÉŽIA: M. Ťapák
  • Vianočné oblátky

    1977 RÉŽIA: M. Ťapák
  • animovaný film
  • Pinguin

    1964 RÉŽIA: V. Morgotsyová, V. Popovič
  • Tri barančeky

    1974 RÉŽIA: V. Kubenko
  • Maľovanky-spievanky: jar

    1983 RÉŽIA: H. Slavíková
  • Maľovanky-spievanky: leto

    1987 RÉŽIA: H. Slavíková
  • Maľovanky-spievanky: jeseň

    1989 RÉŽIA: H. Slavíková
  • Maľovanky-spievanky: zima

    1990 RÉŽIA: H. Slavíková

Bibliografia

  • Knižné monografie
  • PLAVEC, Marian: Svetozár Stračina. Spomienky na hudobného skladateľa
    2010 2010, s. 502
  • Umelecká kritika a publicistika
  • BRATHOVÁ, Barbara: Estetický večer so silnými momentmi…
    2019 In: operaslovakia.sk/esteticky-vecer-so-silnymi-momentmi/
    Operaslovakia 2019
  • CHALUPKA, Ľubomír: Experimental Studio Bratislava [recenzia LP]
    2017 Hudobný život roč. 49, 2017, č. 10, s. 38
  • ZÁHUMENSKÁ, Miroslava: Grand Prix Svetozára Stračinu 2017
    2017 Hudobný život roč. 49, 2017, č. 5, s. 6–7
  • DEMO, Ondrej: Hommage à Svetozár Stračina
    2011 Hudobný život roč. 43, 2011, č. 1-2
  • ELSCHEK, Oskár: Grand Prix Svetozára Stračinu 2007
    2007 Hudobný život roč. 39, 2007, č. 6, s. 28
  • DUBOVEC, Juraj (ed.): Skladateľ a ľudová hudba (hudobné dedičstvo). Rozhovory s hudobným skladateľom Svetozárom Stračinom
    1997 Bratislava 1997
    (Nadácia Prebudená pieseň - Nadácia Sveta Stračinu)
  • DEMO, Ondrej: Za Svetozárom Stračinom
    1996 Hudobný život 1996, č. 5, s. 2

Diskografia

  • Foto: Experimental Studio Bratislava Series 2 EXPERIMENTAL STUDIO BRATISLAVA SERIES 2
    2016 LP – Vysoká škola múzických umení 4MGLP09
    1. Milan Adamčiak: Capriccio
      Juraj Ďuriš (C)
    2. Martin Burlas: Plač stromov
      Martin Karvaš (ob), Ján Backstuber (C)
    3. Juraj Pospíšil: Suita ad modum tympanorum, op. 55
      Ján Backstuber (C), Peter Janík (C)
    4. Víťazoslav Kubička: Venované Musorgskému op. 7
      Juraj Ďuriš (C)
    5. Rudolf Pepucha: The End
      Lujza Ďurišová (vc), Juraj Ďuriš (C)
    6. Róbert Rudolf: Niečo povedať
      Kamil Paprčka (tr), Ernest Walzel (C)
    7. Juraj Ďuriš: Panta Rhei
      Lujza Ďurišová (vc), Juraj Ďuriš (C)
    8. Svetozár Stračina: Reč pastierska
      Jozef Peško (fut), Juraj Ďuriš (C), Ján Backstuber (C), Peter Janík (C)
  • Foto: Accordion Monologue – Rajmund Kákoni ACCORDION MONOLOGUE – RAJMUND KÁKONI
    2008 CD – Diskant DK 0114-2131
    1. Svetozár Stračina: Svet a deti
      Rajmund Kákoni (ac)
    2. Juraj Hatrík: Nonetto di studi facili
      Rajmund Kákoni (ac)
    3. Milan Novák: Dekamerón
      Rajmund Kákoni (ac)
    4. Ilja Zeljenka: Giocomobil
      Rajmund Kákoni (ac)
    5. Jozef Podprocký: Capriccio rustico, op. 49
      Rajmund Kákoni (ac)
    6. Juraj Hatrík: Štyri monológy – Melancholický monológ
      Rajmund Kákoni (ac)
  • Foto: Marmuriena naša : Spieva Anna Hulejová MARMURIENA NAŠA : SPIEVA ANNA HULEJOVÁ
    1980 LP – Opus 9117 0928
    1. trad.: Dve žartovné piesne z Liptovských Sliačov
      Anna Hulejová (v), Ľudová hudba Rinalda Oláha
    2. trad.: Keď ja umriem
      Anna Hulejová (v), Ľudová hudba Eugena Farkaša
    3. trad.: Trávnice z Liptovských Sliačov
      Sliačanské trio, Anna Hulejová (v), Marta Littvová (v), Mária Vicianová (v)
    4. trad.: Dve tanečné piesne z Liptovských Sliačov
      Anna Hulejová (v), Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Štefan Molota (umv.)
    5. Štefan Molota: Tri piesne z Liptovských Sliačov
      Anna Hulejová (v), Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Štefan Molota (umv.)
    6. Ondrej Demo: Hej, ideme, ideme
      Anna Hulejová (v), Marta Littvová (v), Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Július Karaba (dir.)
    7. Igor Bázlik: Usniže mi, usni
      Anna Hulejová (v), Ľudový orchester, Pavol Bagin (dir.)
    8. Igor Bázlik: Môže vám mať moja
      Anna Hulejová (v), Ľudový orchester, Pavol Bagin (dir.)
    9. Svetozár Stračina: Marmuriena
      Anna Hulejová (v), Dievčenská skupina súboru Lúčnica, Štúdiový orchester, Miroslav Šmíd (dir.)
    10. Svetozár Stračina: Liptovské lúky
      Sliačanské trio, Anna Hulejová (v), Marta Littvová (v), Mária Vicianová (v), Spevácky skupina súboru Lúčnica so sprievodom cimbalu, Július Karaba (dir.)
    11. Svetozár Stračina: Spevy zimného slnovratu
      Anna Hulejová (v), Libuše Váchalová (ar), Členovia orchestra súboru Lúčnica
  • Foto: Jozef Peško : Fujarôčka moja JOZEF PEŠKO : FUJARÔČKA MOJA
    1979 LP – Opus 9117 0635
    1. Svetozár Stračina: Zadumanie
      Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Miroslav Šmíd (dir.)
    2. Svetozár Stračina: Detvianska melódia
      Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Miroslav Šmíd (dir.)
    3. Miloš Berka: Pod grúňom
      Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Tibor Andrašovan (dir.)
    4. Ondrej Demo: Goralské nôty zo severnej Oravy
      Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Štefan Molota (umv.)
    5. Július Letňan: Kokavská píšťalka
      Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Miroslav Dudík (umv.)
    6. Július Móži: Hej, fujara trombita – Boli by ma zabili – Píšťalôčka moja
      Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Miroslav Dudík (umv.)
    7. Miloš Berka: Ej, lebo tancuj, lebo pískaj
      Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Miroslav Dudík (umv.)
    8. Igor Bázlik: Horou, chlapci, horou
      Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Miroslav Dudík (umv.)
    9. Miloš Berka: V šírom poli
      Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Miroslav Dudík (umv.)
    10. Tibor Andrašovan: Valaská postava
      Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Miroslav Dudík (umv.)
  • Foto: Prix de musique folklorique de radio Bratislava 1975 PRIX DE MUSIQUE FOLKLORIQUE DE RADIO BRATISLAVA 1975
    1976 LP – Opus 9117 0463
    1. Ilja Zeljenka: Musica slovaca
      Bohdan Warchal (vn), Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala
    2. Svetozár Stračina: Marmuriena
      Anna Hulejová (v), Dievčenská spevácka skupina súboru Lúčnica, Štúdiový orchester, Miroslav Šmíd (dir.)
    3. Christo Todorov: Je poludnie, Bratko
      Oľga Borisova (v), Orchester klasických nástrojov, Christo Todorov (dir.)
    4. Kosta Kolev: Pazardžická suita
      Nadka Karadževa (v), Orchester moderných nástrojov, Ženský beatový zbor, Kosta Kolev (dir.)
    5. Miloš Štědroň – Arnošt Parsch: Plač Ruženy Danielovej z Hrubej Vŕbky nad manželom v Osvienčime pre violu a orchester ľudových nástrojov
      Jindřich Hovorka (vl), Brniansky rozhlasový orchester ľudových nástrojov, Jindřich Hovorka (dir.)
    6. Jan Málek: Pieseň a tanec z južných Čiech
      Jan Sedláček (vn), Plzenský ľudový súbor, Jan Málek (dir.)
    7. Autor neuvedený: Na zárobky
      Šain Limanov Kurtov (strum.pop), Mužská vokálna skupina a bicie nástroje
    8. Autor neuvedený: Balkandžické melódie
      Kostadin Varimezov (crm)
    9. Autor neuvedený: Dokolečka
      Vlastimil Dřímal (crm)
  • Foto: Prix de musique folklorique de radio Bratislava 1974 PRIX DE MUSIQUE FOLKLORIQUE DE RADIO BRATISLAVA 1974
    1975 LP – Opus 9117 0360
    1. Tadeáš Salva: Doliny, doliny
      Helena Záhradníková (v), Slovenskí madrigalisti, Ladislav Holásek (dir.), Experimentálne štúdio Bratislava
    2. Nečas Jaromír: Poďme, zaspievajme
      Lubomír Málek (v), Brnenský rozhlasový orchester, Petr Řezníček (dir.)
    3. Svetozár Stračina: Romano taboris
      Angela Vargicová (v), Štúdiový orchester, Miroslav Šmíd (dir.)
    4. Svetozár Stračina: Musica pastorum
      Skupina ľudových nástrojov súboru Lúčnica, Miroslav Šmíd (dir.), Experimentálne štúdio Bratislava
    5. Málek Jan: Dudácka
      Zdeněk Blaha (crm), Rozhlasové štúdio Plzeň
    6. Krček Jaroslav: Tri nápevy zo 16. storočia
      Chorea bohemica, Jaroslav Krček (dir.)
    7. Autor neuvedený: Sygyt
      Rozhlasové štúdio Moskva
    8. Autor neuvedený: Jódlovanie
      Ina Kölling (v), Rozhlasové štúdio Berlín
    9. Autor neuvedený: Vrchárske piesne z Powli Wielkej
      Anna Dunai (v)
  • Foto: Prix de musique folklorique de radio Bratislava 1972 PRIX DE MUSIQUE FOLKLORIQUE DE RADIO BRATISLAVA 1972
    1972 LP – Opus 9117 0192
    1. Jaroslav Krček: Tri svadobné piesne
      Petra Krafferová (v), Chorea bohemica
    2. Jaroslav Krček: Dve vojeneské piesne
      Jaroslav Krček (v), Chorea bohemica
    3. Jaroslav Krček, Jan Rokyta: Dve piesne z Klatovska
      Jitka Čechová (v), Pažskí madrigalisti
    4. Svetozár Stračina: Oravská hudba
      Jozef Peško (fsch), Spevácky skupina súboru Lúčnica, Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave
    5. Igor Bázlik: Čo to vtáča šteboce
      Jozef Peško (fsch), Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave
    6. Gheorghe Zamfir: Drobčivý tanec
      Gheorghe Zamfir (fsch)
    7. trad.: Na salaši
      Tri fujaristov z Detvy
    8. trad.: Pieseň, parobská a čardáš
      Ľudová hudba Tivadara Kovácsa
    9. trad.: Vrchárske nôty
      Ľudová hudba z Detvy
  • Foto: Prix de musique folklorique de radio Bratislava PRIX DE MUSIQUE FOLKLORIQUE DE RADIO BRATISLAVA
    1971 LP – Opus 9017 0036
    1. Tibor Andrašovan: Za valáškom
      Darina Laščiaková (v), Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Tibor Andrašovan (umv.)
    2. Vladimír Slujka: Svadobná odobierka z Oravy
      Darina Laščiaková (v), Július Letňan (org)
    3. Zdeněk Lukáš: Hájo, hájedlo
    4. Sl. Jakubíček: Svatební písně z kopanic
    5. Jaroslav Jurášek: Tri ľudové piesne zo Slovácka
    6. Jaroslav Krček: Větříčku foukej
    7. Igor Bázlik: Nechceu som v Pazove vojakom byti
      Stanislav Beňačka (v), Orchester ľudových nástrojov Československého rozhlasu v Bratislave, Bartolomej Urbanec (dir.)
    8. Svetozár Stračina: A pred tých je Kankov
      Viliam Farkaš (vn), Dievčenská spevácka skupina Marína-Zvolen
    9. Jaroslav Krček: Jihočeská třídobá kolečka
    10. Jaroslav Krček: Masopustní
    11. Hynek Bím: Hečené ze Zašové

Ocenenia

  • Rad Ľudovíta Štúra I. triedy
    2011 za mimoriadne zásluhy o rozvoj umenia a kultúry, osobitne v oblasti hudobnej tvorby


« späť na zoznam Aktualizované: 17. 04. 2018