Foto: Prázdninové dvojčíslo Hudobného života

Prázdninové dvojčíslo Hudobného života

Novinky vydavateľstva HC

|

15. 08. 2023

Téma: Stará hudba - od prameňa k budúcnosti, 

Dni starej hudby: 25. ročník festivalu oslavoval 50 rokov hnutia starej hudby u nás, 

Rozhovor: belgická Nadácia Alamire - vizionársky prístup k ochrane hudobných pamiatok a šíreniu ich hudby, 

Fascinujúce chalumeau: objavovaný barokový nástroj 

Svedectvá doby: legendárny majster zvuku Peter Janík o začiatkoch elektroakustickej hudby na Slovensku, 

Osobnosť: Ernő Dohnányi

Anton Bruckner: Siedma symfónia - analýza,

Recenzie koncertov, festivalov, operných predstavení, CD a kníh

Poviedka: Vanda Rozenbergová - Dida.

***

Keď 2. júna otvoril súbor Cappella Pratensis festival Dni starej hudby, mnohí cítili povestné zimomriavky. Nielen z vokálneho prejavu číreho ako horský potok či interpretácie blížiacej sa k pomyselnej dokonalosti. Nad krásou spevu sa vznášala informácia, že hudba Jeana Moutona sa našla pár metrov od miesta koncertu v zbierke zo 16. storočia a možno znela v tom čase aj na mieste koncertu, v Katedrále sv. Martina. Hudba aktuálnych svetových autorov na „periférii“. Alebo v jednom z centier?

Belgická Alamire Foundation už viac než 30 rokov zbiera a šíri informácie o hudbe frankoflámskych autorov. Ak máte obavy, že hudba neskorého stredoveku a renesancie je príliš špecializovaná, odťažitá problematika, dvaja zástupcovia nadácie, ktorí Bratislavu navštívili v júni na pozvanie Hudobného centra, vás už po prečítaní pár riadkov rozhovoru presvedčia o opaku. O tom, že výskum starej hudby je moderným dobrodružstvom – od využívania sofistikovaných technológií cez kontextuálne vnímanie hudobnej histórie až po inovatívnosť, ktorá sa premieta do otvoreného, neustále sa meniaceho pohľadu na historicky poučenú interpretáciu. Návrat k zdroju, pohľad do minulosti je vždy aj pohľadom vpred… Dôležitým odkazom rozhovoru je i vedomie, že schopnosť zrozumiteľne interpretovať predmet a výsledky vedeckej činnosti je pre jej úspech a zmysel nevyhnutnosťou. „V najbližších piatich rokoch investujeme svoje sily do výskumu v strednej Európe, pretože tu sa nachádza množstvo úžasných rukopisov a množstvo inštitúcií… Verím, že sa nám podarí postaviť mosty,“ hovorí Bart Demuyt, generálny riaditeľ nadácie, a zdá sa, že stavba jedného z mostov sa už začala.

Stará hudba na Slovensku oslavuje: Musica aeterna má 50 rokov a Dni starej hudby za sebou 25. ročník. Aj preto v letnom dvojčísle uverejňujeme viacero textov k téme a nie je to tohto roku poslednýkrát.

Je toho ešte viac: festivaly doma i v zahraničí, portrét Ernőho Dohnányiho, analýza Brucknerovej Siedmej či fascinujúce rozprávanie legendárneho majstra zvuku. Pekný zvyšok leta, aj s Hudobným životom

Andrea Serečinová

***

Hudobný život nájdete v našom e-shope a dobrých kníhkupectvách, aj v elektronickej verzii.

Využite možnosť výhodného ročného predplatného len za 20 eur a získajte časopis aj so zaujímavými darčekmi pre predplatiteľov priamo do vašej schránky.

Želáme príjemné čítanie :)

Kúpiť v e-shope
x