Foto: Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Pro musica nostra Gemeriensi

|

13. 09. 2023

2. – 8. október 2023

Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do regiónov Gemera a Malohontu. Obyvatelia a návštevníci Kraskova, Rožňavy, Ochtinej, Krásnohorského Podhradia, Plešivca, Štítnika a Rimavského Brezova si môžu počas prvého októbrového týždňa vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Gemeriensi.

Slovami Igora Valentoviča, riaditeľa Hudobného centra, „chceme predstaviť zaujímavú hudbu minulých storočí i nedávnej doby pre rôzne – nie vždy štandardné – nástrojové obsadenia v pozoruhodných priestoroch“ a veríme, že aj tento rok potešíme široké publikum.

Na otváracom koncerte festivalu v pondelok 2. 10. ponúknu gitarista Adam Svitač a violončelista Petr Nouzovský pestrý program zložený z diel autorov ako Antonio Vivaldi, Franz Schubert, Camille Saint-Saëns či Maurice Ravel. Umelecký zážitok z nevšednej zvukovej kombinácie gitary a violončela doplnia stredoveké nástenné maľby a krásny drevený kazetový strop Evanjelického kostola v Kraskove.

V Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave, plnej architektonických i výtvarných pozoruhodností, zaznejú v utorok 3. 10. diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia Orlanda di Lassa, Heinricha Isaaca, Hansa Hasslera, Philippa de Monte, Heinricha Fincka, Salamona Rossiho a Jana Sweelincka v interpretácii vokálneho súboru Corvina Consort z Maďarska.

Dejiskom tretieho festivalového koncertu v stredu 4. 10. bude starobylosťou dýchajúci a nástennými maľbami krásne zdobený Evanjelický kostol v Ochtinej. Slovensko-maďarský súbor starej hudby Ensemble Thesaurus Musicum poteší publikum komornou hudbou velikánov talianskej a francúzskej barokovej hudby.

Ojedinelý projekt s pôvodným názvom The Future Symphonic Orchestra Mikiho Skutu vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom. Vďaka špičkovým moderným technológiám tak návštevníkom Andrássyho obrazárne v Krásnohorskom Podhradí vo štvrtok 5. 10. ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra.

V piatok 6. 10. budú v Kostole reformovanej kresťanskej cirkvi v Plešivci znieť podmanivé škótske melódie v podaní poľsko-škótskeho komorného súboru Celtic Triangle. Ozveny dávnovekej keltskej tradície, rýdzi, prirodzený spev, osobitý zvuk gájd a trblietavé tóny keltskej harfy sú silnými benefitmi a prísľubom nevšedného zážitku.

Evanjelický kostol v Štítniku sa môže popýšiť najrozsiahlejším zachovaným súborom stredovekých nástenných malieb na území Slovenska. V sobotu 7. 10. dojem z nich umocní originálny program Enikö Ginzery a Andrása Fejéra so zaujímavou kombináciou hudobných nástrojov - cimbalu a pozauny.

Na záver tretieho ročníka medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Gemeriensi zaznie v nedeľu 8. 10. pestrý „salónny“ program v podaní flautistiek Tami Krausz, Radky Kubínovej a klaviristky Petry Matějovej v ďalšom kostolíku s unikátnymi nástennými maľbami, v Evanjelickom kostole v Rimavskom Brezove.

Festival sa koná pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku.

Organizátorom podujatia je Hudobné centrum.
Koná sa s finančným príspevkom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Spoluusporiadatelia: Cirkevný zbor ECAV na Slovensku – KraskovoOchtináŠtítnikRimavské BrezovoRímskokatolícka cirkev – farnosť RožňavaBanícke múzeum v Rožňave a Reformovaná kresťanská cirkev – farnosť Plešivec.

Festival Pro musica nostra Nitriensi sa uskutoční aj vďaka finančnej podpore Nadácie SPP.
Partneri podujatia: Košický samosprávny kraj a Peugeot

Mediálni partneri: Hudobný životMY regionálne novinyECHO.týždeňRožňavské novinyTV KošiceRTVS Rádio DevínBest FMRegion pressMoja kultúraOpera SlovakiaMusic Press a Kam do mesta.

PREDPREDAJ VSTUPENIEK:

TICKETPORTAL
Banícke múzeum: +421 940 108 384 (koncert v Krásnohorskom Podhradí)

a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

Na koncerty v Kraskove, Rožňave, Ochtinej, Plešivci a Rimavskom Brezove je vstupné dobrovoľné.

 

KONTAKT:
Hudobné centrum
Michalská 10, 815 36 Bratislava 1
TEL.: +421 910 904 423
WEB: www.promusicanostra.sk/gemeriensi-2023
FB: www.facebook.com/promusicanostra
IG: www.instagram.com/pro_musica_nostra

x