Foto: 10. diel Hudobnej triedy je venovaný trúbke

10. diel Hudobnej triedy je venovaný trúbke

Hudobná trieda

|

13. 11. 2023

V 10. diele vzdelávacích videí o hudobných nástrojoch symfonického orchestra, ktorý je súčasťou projektu Hudobná trieda, zvedavý moderátor Tobiáš Jaura a 1. trubkár Českej filharmónie Stanislav Masaryk predstavujú druhého člena rodiny plechových dychových nástrojov - trúbku.

#10 TRÚBKA - Stanislav Masaryk - YouTube

Stanislav Masaryk je absolventom Konzervatória a Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V roku 2017 sa stal absolútnym víťazom medzinárodnej interpretačnej súťaže Žestě Brno. Pôsobil v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu, v orchestri v orchestri Slovenského národného divadla v Bratislave, v orchestri Národného divadla v Prahe, ako aj v hot jazzových formáciách Bratislava Hot Serenaders a Fats Jazz Band. Od roku 2020 je prvým trubkárom Českej filharmónie. Ako sólista účinkoval s Českou filharmóniou pod taktovku Semjona Byčkova a Tomáša Netopila, so Slovenskou filharmóniou, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Symfonickým orchestrom VŠMU a so Slovenským mládežníckym orchestrom. V roku 2022 viedol interpretačné kurzy na pôde Royal Academy of Music v Londýne.

Idea projektu Hudobná trieda vznikla ako odozva na vynútené zastavenie koncertnej činnosti pre detské publikum v dôsledku nečakanej pandemickej situácie. Projekt je určený primárne pre cieľovú skupinu žiakov I. stupňa a mladších žiakov II. stupňa základných škôl, ale veríme, že osloví všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o svete klasickej hudby. Prvé série Hudobnej triedy predstavujú základné hudobné nástroje symfonického orchestra. Rozprávajú o nich profesionálni hudobníci z rôznych popredných slovenských orchestrálnych telies, a to formou veselých rozhovorov s detským moderátorom Tobiášom, v rozprávkovej Hudobnej triede. Súčasťou každého dielu je metodický list s jednoduchou informačnou štruktúrou, ktorá má pomôcť detskému divákovi osvojiť si základné pojmy prezentovanej hudobnej témy.

Viac informácií o projekte nájdete na:

x