Foto: Marcový HUDOBNÝ ŽIVOT

Marcový HUDOBNÝ ŽIVOT

Novinky vydavateľstva HC

|

19. 03. 2024

V aktuálnom MARCOVOM čísle časopisu HUDOBNÝ ŽIVOT si môžete prečítať:

* ROZHOVOR s Marekom VRÁBLOM, organistom a riaditeľom Cirkevného konzervatória, aj o kríze odborného hudobného školstva
* JAZZ: koncert gitarového dua Christian HAVEL & Andreas VÁRADY
* JAZZ: Hovory G s Matúšom JAKABČICOM
* ANALÝZA: bard litovskej hudby 20. storočia Bronius KUTAVIČIUS v analýze diela Posledné pohanské obrady
* SPOMÍNAME na zosnulého Prof. Ladislava BURLASA, muzikológa, pedagóga a skladateľa
* HUDOBNÉ DIVADLO: V znamení naturalizmu - Bizetova Carmen v Štátnej opere v Banskej Bystrici
* Hudobná POVIEDKA Vandy Rozenbergovej
* RECENZIE CD, koncertov a operných predstavení
a ešte oveľa viac...

***

Koľko odborných škôl je málo a koľko veľa? Otázka, ktorá sa stáva pálčivou a ktorú si aj v Hudobnom živote kladieme už nejaký ten rok. Vyprovokovaní stretnutiami s manažérmi profesionálnych orchestrov, ktorí sa na konkurzoch nestačia čudovať nad úrovňou uchádzačov o pracovné miesta. Do začiatku 90. rokov malo Slovensko desaťročia tri konzervatóriá, o ktoré bola medzi nadanou mládežou doslova bitka, a na jedinú vysokú školu v krajine sa dostávala elita s profesionálnymi pódiovými ambíciami. Dnes ponúka odborné hudobné vzdelanie štrnásť konzervatórií, no tento systém nedokáže generovať kvalitný hudobnícky materiál ani pre orchestre v regiónoch. A problém úrovne konzervatórií sa, logicky, prelieva aj do vysokých škôl...

Kde sa stala chyba? Prečo v dobe, keď záujem nadaných detí (a ich rodičov) o umelecké odbory klesá, stúpa počet škôl, ktoré lovia v týchto vodách? Stačí, ak sú konzervatóriá len liahňou ďalších a ďalších učiteľov ZUŠ-iek? Ktoré sú – povedzme si to na rovinu –, v chudobnejších regiónoch miestami pracovnej a finančnej stability a ktoré následne posielajú dorast opäť späť do systému 14 konzervatórií... Je verejným tajomstvom, že nadaní študenti sú skôr výnimkami v tomto zvláštnom systéme, že tí, čo si to môžu dovoliť, si pre konzervatoriálne vzdelanie vyberajú zahraničné školy, o tých vysokých ani nehovoriac. Písať o probléme je, pochopiteľne, pichaním do osieho hniezda, pretože 14 konzervatórií už vygenerovalo veľa pracovných miest. Naše hudobné odborné školstvo už dávno stratilo punc výberovosti, exkluzívnosti a elitnosti a vydalo sa na cestu predstierania. Kedy sa zrúti táto „pyramída“, nevedno, a ťažko sa chápe, prečo ju štát podporuje.

O to viac si vážime, že o tejto téme prehovoril riaditeľ jedného z konzervatórií, organista Marek Vrábel. Jeho slová nielen tnú do živého, ale aj ponúkajú riešenia. Zároveň je rozhovor s ním pootvorením dverí do zákulisia jediného cirkevného konzervatória u nás.

Zarmútil nás odchod profesora Ladislava Burlasa, ktorý v slovenskom hudobnom živote zanechal unikátnu viac než 70-ročnú stopu aktívnej práce v oblasti muzikológie, pedagogiky a kvalitnej skladateľskej tvorby. Česť jeho pamiatke.

V našom kontexte ponúka ojedinelú príležitosť zoznámiť sa s tvorbou barda litovskej hudby 20. storočia Broniusa Kutavičiusa text skladateľa Adriána Demoča o skladbe Posledné pohanské obrady.

Tešíme sa z dvojice textov o výnimočnom slovenskom jazzovom gitaristovi Andreasovi Váradym, ktorého predstavujeme v reflexii jeho nedávneho bratislavského koncertu i v analýze jeho skladby. Jazzová rubrika pokračuje aj so zaujímavým seriálom o jazzovej gitare, kde jednotlivé etapy jej vývoja prezentujú aktívni hráči.

Pripomíname, že naše texty nájdete už aj v online verzii Hudobného života na hudobnyzivot.sk. Ešte stále zdarma.

Andrea Serečinová

***

Hudobný život nájdete v našom e-shope a dobrých kníhkupectvách, aj v elektronickej verzii.

Novú online verziu časopisu nájdete na webstránke: https://hudobnyzivot.sk/

Využite možnosť výhodného ročného predplatného len za 20 eur a získajte časopis aj so zaujímavými darčekmi pre predplatiteľov priamo do vašej schránky.

Želáme príjemné čítanie :)

Kúpiť v e-shope
x