Foto: Zomrel Vladimír Rusó (1976 – 2026)

Zomrel Vladimír Rusó (1976 – 2026)

Aktuality

|

22. 05. 2026

Dňa 17. mája 2026 zomrel Vladimír Rusó, multiinštrumentalista a skladateľ, ktorý patril k priekopníkom uvádzania starej hudby na historických nástrojoch na Slovensku.

Študoval na košickom konzervatóriu (klavír u Máriii Mašíkovej-Hemerkovej, organ u Ivana Sokola a kompozíciu u Juraja Hatríka a Tadeáša Salvu), a na VŠMU v Bratislave (hru na organe u Ferdinanda Klindu, kompozíciu u Alexandra Moyzesa).

Ako organista, klavirista či čembalista sa predstavil na domácich i zahraničných festivaloch, spolupracoval s domácimi i zahraničnými orchestrami vrátane Slovenskej filharmónie pod taktovkou dirigentov ako Ľudovít Rajter, Libor Pešek, Ladislav Slovák či Sergiu Celibidache. Založil a viedol viaceré domáce súbory zamerané najmä na interpretáciu gotickej, renesančnej a barokovej hudby.

Je autorom teoretických štúdií a recenzií, ktoré publikoval v časopisoch Slovenská hudba a Hudobný život, nahrával pre spoločnosti Naxos, Opus, Trevak, Lydian, Amadis a ď. Niektoré jeho kompozície sprístupnilo vydavateľstvo Hudobný fond. Opakovane sa predstavil v rámci cyklu Nedeľné matiné v Mirbachovom paláci, ktoré organizovalo Hudobné centrum.

Za svoju skladateľskú a interpretačnú činnosť získal viacero medzinárodných ocenení.

Odišiel vzácne hĺbavý, tvorivý, inšpiratívny a zanietený umelec.

x