Profil osobnosti

Foto: Martin Chrobák

Martin Chrobák

8. 11. 1964 Zvolen

https://martinchrobak.sk/

folk
gitara, spev

Bio

Bio

1983
člen dua Harachrobák s Mirom Harachom; vystúpenia na festivaloch Zaprášené cesty (Banská Bystrica), Martinské folkfórum, Blues na Dunaji
1984
štúdium architektúry v Prahe, večerné štúdium hry na gitare na Konzervatóriu Jaroslava Ježka; súkromné štúdium hry na sitár (Vlastimil Marek)
1989
spolupráca s Janom Dubanom na projekte Koks
1992
realizácia autoportrétu v cykle Pesničkári slovenskí
1993
vznik skupiny Private Music (najskôr duo so Stanom Dobrovičom, neskôr voľné zoskupenie muzikantov, od 1999 sú členmi saxofonista Marian Jaslovský a Zuzana Knezovičová)
1999
hudobná spolupráca s výtvarníčkou Galérie Živa Ľudmilou Holíkovou
2001
šéfredaktor časopisu Watt Audio
2003
nezávislý hudobný a technický publicista viacerých časopisov
od 2010
šéfredaktor časopisu Nový populár

Martin Chrobák síce výrazným spôsobom vychádza z folku, ale rovnako v jeho pesničkách dokážeme nájsť džez, rock, blues, latino, funky či klasickú hudbu. Muzikantsky flegmatický spevácky výraz dopĺňa vďaka svojej inštrumentalistickej zručnosti, rovnako bravúrne zvláda akustickú i elektrickú gitaru. Občas skôr kompozície než pesničky sú spravidla starostlivo vystavané a vyznačujú bohatými aranžmánmi; nahrávky realizuje s množstvom prizvaných hudobníkov. Ako sám sarkasticky poznamenáva, hudobným kritikom jeho prvého albumu sa najviac páčilo, „že sa na šestnástich stopách zišlo vyše dvadsať hudobníkov.“ Okrem príležitostného koncertovania a štúdiovej činnosti Martin Chrobák pôsobí aj ako hudobný publicista a je členom IFPI.

Bibliografia

  • JASLOVSKÝ, M.: Nahrávanie bol rituál zahalený do oblaku dymu
    2000 Watt, Watt 2000, č. 10
  • BEZR, O.: To bolo rečí... (recenzia)
    1999 Rock & Pop 1999, č. 3


« späť na zoznam Aktualizované: 13. 08. 2018