Program

Večne na úteku / Fuga Perpetua

Piatok 15. 11. 2019 o 19.00

Elektrárňa Piešťany

Staničná 2334/51, Piešťany

Zobraziť na mape

Účinkujúci:

 • Meitar Ensemble (IL)
  Hagar Shahal - flauta
  Jonathan Hadas - basklarinet
  Moshe Aharonov Sarouk - husle
  Yoni Gotlibovitch - violončelo
  Amit Dolberg - klavír, umelecký vedúci

  Tychonas Michalidis zvuk
  Michele Innocente video a svetlá

Diela:
Vstupné:

 • Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal. (10€ / zľavnené 6€)
Foto: Meitar Ensemble © web Meitar Ensemble

Meitar Ensemble © web Meitar Ensemble

i

 

 

 

"Majstrovské audio-vizuálne stvárnenie nekonečného života na úteku"

Icon-sonic opera Yuvala Avitala je dielom, ktoré reaguje na aktuálne spoločenské dianie vo svete, konkrétne problematiku utečenectva. Avital nepoukazuje na hrôzy, ktoré sú s útekom spojené, ale pozerá sa na problematiku úteku skôr cez symboly. Vo svojom koncepte spája videá z rozhovorov s utečencami s elektro-akustickou hudbou. Skladba sa člení na viacero úsekov so spomienkami utečencov na situáciu, či osobu. Sugestívne reakcie protagonistov sú dopĺňané hudbou ansámblu, reagujúcou na jednotlivé témy veľmi citlivo. V tomto diele počujme piesne utečencov, ktoré zaznievajú vo väčšine v ich rodnom jazyku. Cieľom skladateľa bolo ukázať svetu, že každý z nás má vytvorené citové väzby na isté prostredie a osoby, ktoré by sme mohli nazvať domovom. Ak o domov prídeme, náš život je razom nestabilný, pociťujeme strach. Toto nové poňatie opernej koncepcie ako hudobno-dramatického diela zaznie na festivale v slovenskej premiére. Opera Fuga Perpetua vznikla za podpory organizácie The UN Refugee Agency. 

 

Yuval Avital kompozícia, umelecké video, pásy, výskum,nakrúcanie, réžia, elektronika live
Tychonas Michailidis zvuková réžia a vývoj ´Mobile SoundTheatre´
Michele Innocente video postprodukcia a svetlá
Gerald C. Cupchik vedecký poradca, University of Toronto
Andrea Trivero dodatočné nakrúcanie v Keni
Quabata Boru koordinácia nakrúcania v Keni
Bruno Beloff dodatočné nakrúcanie vo Veľkej Británii / Out of Place
Yoav Ruda dodatočné nakrúcanie v Izraeli / Hasimta Athletics runners
Dodatočné video a audio s podporou UNHCR

V spolupráci so Slovenskou humanitnou radou.
Na predvedení diela spoluúčinkujú utečenci, žiadatelia o azyl z táborov v Rohovciach a Opatovskej Novej Vsi

 

Viac o projekte tu: https://www.yuvalavital.com/fuga-perpetua-icon-sonic-opera-n-5

 

Meitar Ensemble sa etabloval ako popredný súbor virtuózov (Amit Dolberg klavír, Yoni Gotlibovitch violončelo, Moshe Aharonov viola, Gilad Harel basklarinet, Hagar Shahal flauta) špecializujúcich sa na súčasnú hudbu. Sídli v Tel Avive a vystupuje na najprestížnejších festivaloch po celom svete, vrátane ManiFeste (Paríž), Cervantino Festival (Guanajuato), Benátskeho bienále pre súčasnú hudbu, Purcell Room (Londýn), Radial System (Berlín), Brightonský festival, 92Y(NYC) a Heidelberger Früling Festival. Je rezidenčným ansámblom na Israel Conservatory of Music. Počas posledných desiatich rokov odpremiérovali viac ako 200 diel. Pravidelne spolupracujú s renomovanými skladateľmi vrátane Philippa Lerouxa (rezidenčný skladateľ), Georga Friedricha Haasa, Philippa Hurela, Ivana Fedele, Fabiana Panisella, Marka Andreho, Matthiasa Pintschera, Chaya Czernowin. Meitar Ensemble získal cenu za významný prínos k rozvoju izraelskej kultúry a hudby, Binyaminy, Partosh Award a Landau Award. Ansámbel spolupracuje s osobnosťami ako Georg Friedrich Haas, Ivan Fedele, Philippe Leroux, Franck Bedrossian, Fabian Panisello, Pierre-Andre Valade (rezidenčný dirigent) a členmi Ensemble Modern.

 

 

* Na koncert bude pre záujemcov zabezpečená autobusová doprava z Bratislavy do Piešťan a späť. Odchod o 17.00 hod z Parkoviska v Osobnom prístave (Fajnorovo nábrežie 2).

Váš záujem nahláste prosím do 13.11. na adresu: hc@hc.sk

 

 

 

 

 

x