-
1962 – 1
968 Konzervatórium v Bratislave (spev – Mária Medvecká)
-
1968 – 1970
sólistka Štátnej opery v Banskej Bystrici
-
1971
odchod do emigrácie, sólistka Viedenskej štátnej opery (viac ako 45 rokov stálica súboru)
-
od 1972
spolupráca s vokálnou pedagogičkou Ruthilde Boeschovou
-
1974
debut na festivale v Salzburgu (Kráľovná noci, dir. Herbert von Karajan)
-
1976
premiéra Ariadny na Naxe vo Viedenskej štátnej opere (Zerbinetta, dir. Karl Böhm)
-
1978
premiéra Lucie z Lammermooru vo Viedenskej štátnej opere (Lucia, dir. Giuseppe Patané)
-
1997
členstvo v čestnom predsedníctve BHS
-
2001 – 2013
čestná prezidentka BHS
„Edita Gruberová, ovenčená prívlastkami „kráľovná koloratúry“ či „Diva divissima“, je fenoménom operného sveta. Vokálne umenie pre ňu predstavuje celoživotné poslanie i vnútorné naplnenie. Svoje umelecké zásady a ciele, ktorých sa neochvejne drží, dokáže veľmi presvedčivo a konkrétne pomenovať. Nepotrebuje prikrášľovanie: všetko, čo chce vyjadriť, vkladá do svojich operných postáv a piesňových recitálov.
Svoju medzinárodnú kariéru odštartovala rolou Zerbinetty vo Viedenskej štátnej opere pod taktovkou K. Böhma. Predstavila sa na všetkých významných svetových operných scénach (Teatro alla Scala v Miláne, Royal Opera House Covent Garden v Londýne, Metropolitná opera v New Yorku, operné domy vo Viedni, Berlíne, Hamburgu, Mníchove, Paríži, Zürichu, Neapole, Florencii, Madride, Barcelone, Tokiu, atď.). K jej najvýraznejším operným postavám patria Zerbinetta, Lucia di Lammermoor, Konstanze, Gilda, Rosina či Norma. V posledných rokoch fascinuje divákov interpretáciou Donizettiho troch tudorovských kráľovien – Annou Bolenou, Mariou Stuardou a Alžbetou I. z opery Roberto Devereux. Je držiteľkou mnohých ocenení, napr. Herbert von Karajan Musikpreis, Sir Lawrence Olivier Award, Bellini d‘Oro, Franco Abbiati Price a i., nositeľkou titulu rakúskej a bavorskej „Kammersängerin“ a množstva ďalších vyznamenaní. Účinkovala s najvýznamnejšími svetovými dirigentmi a orchestrami. Nahrávala pre Nightingale Classics, EMI, Deutsche Grammophon, Decca, Teldec a Philips. Okrem opery sa venuje aj interpretácii piesní, najmä nemeckých autorov. V roku 2018 oslávi neuveriteľné 50. výročie svojho účinkovania." (Šušková, Eva: V jednej piesni je celý vesmír. In: Hudobný život 2016/9, s. 14-17).
Z vystúpení Edity Gruberovej na Slovensku po roku 1989: 1991 komorný spevácky koncert v SF; 1997 koncert operných árií (SF, dir. Ondrej Lenárd); 2003 koncert operných árií (SF, dir. Friedrich Haider, v rámci festivalu BHS); 2005 koncertné uvedenie Donizettiho opery Roberto Devereux (SF, dir. Friedrich Haider, BHS); 2009 koncertné uvedenie Belliniho opery Norma (SF, dir. Oliver Dohnányi, BHS); 2011 vystúpenie so SFZ v Dóme sv. Martina (dir. Blanka Juhaňáková, BHS); 2011 koncertné uvedenie Donizettiho opery Lucrezia Borgia (SF, dir. Andriy Yurkevych, BHS); 2014 koncert operných árií a zborov (SF a SFZ, dir. Peter Valentovič, BHS); 2016 komorný piesňový recitál v SND (Peter Valentovič - klavír; v rámci festivalu Viva Musica!); 2018 špeciálny hosť koncertu Vianoce v Bratislave (nová budova SND, dir. P. Valentovič).
"Gruberová - to je unikátnosť a istota vokálnej techniky, neopakovateľný dar talentu, originálna fantázia, racionálny názor, vedomá voľba prostriedkov, ktorými sa vokálne aj herecky zobrazuje dramatická postava. To je virtuozita aj pokojná eleganzia, rafinovanosť aj hlboká emocionalita. A navyše neuveriteľná životnosť. ...
Edita Gruberová - veľká primadona renesancie predverdiovského romantického bel canta. Edita Gruberová - famózna Kráľovná noci minimálne v kontexte 20. storočia a najväčšia interpretka Straussovej komediantky vôbec - Zerbinettissima!" (Blaho, Jaroslav: Namiesto doslovu. In: Niel Rishoi. Edita Gruberová - portrét. Prvé slovenské vydanie, Bratislava 2005, s. 248-249.)