-
1994 – 1999
Konzervatórium v Bratislave (klavír – Eva Pappová a dirigovanie – Július Karaba)
-
1997
majstrovské interpretačné kurzy v Piešťanoch (klavír – Marián Lapšanský, Eugen Indjic)
-
majstrovské dirigentské kurzy v Rumunsku (v spolupráci s The Oradea State Philharmony v Oradea) a v Portugalsku
-
1998 – 2005
Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni (dirigovanie – Leopold Hager, zborové dirigovanie – Günther Theuring, korepetícia – Konrad Leitner), počas štúdia získal špeciálne štipendium Viktora Bunzla za výnimočné umelecké nadanie
-
2003
Conservatoire National Superiéur de musique et de danse Paris (dirigovanie – Zsolt Nagy)
-
od sezóny 2018/19
šéfdirigent Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu
Na bratislavskom Konzervatóriu študoval popri dirigovaní súbežne i klavír a desať rokov bol členom Bratislavského chlapčenského zboru pod vedením Magdalény Rovňákovej, v ktorom spieval už od detstva. V rokoch 1998 – 2005 študoval dirigovanie u Leopolda Hagera na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni a v roku 2003 absolvoval študijný pobyt na Conservatoire National Superiéur de musique et de danse Paris v dirigentskej triede Zsolta Nagya. Počas parížskeho štúdia dirigoval Orchestre des Lauréats du Conservatoire a na medzinárodnom festivale súčasnej hudby Ostravské dny ako asistent Zsolta Nagya Janáčkovu filharmóniu Ostrava. O rok neskôr debutoval so Slovenskou filharmóniou, s ktorou uviedol v rámci svojho diplomového koncertu vo Viedni Musorgského Obrázky z výstavy. V tom istom roku dirigoval Verdiho Requiem pri príležitosti slávnostného otvorenia Wales Millennium Centre v Cardiffe za účasti kráľovnej Alžbety a princa Charlesa. Popri dirigovaní bol naďalej aktívny za klavírom i ako spevák. V roku 2003 bol klaviristom ORF Radio-Symphonieorchester Wien, s ktorým vystúpil na festivaloch Salzburger Festspiele, Wien Modern a Wiener Festwochen a korepetítorom v L'Opéra Bastille a v Théâtre du Châtelet, kde spolupracoval o. i. s dirigentom Sirom Johnom Eliotom Gardinerom. Vo viedenskom zbore Arnold Schoenberg Chor pôsobil ako spevák, asistent a korepetítor (2001).
V rokoch 2004 – 2006 bol hlavný zbormajster a dirigent v Cape Town Opera (Južná Afrika) a spolupracoval i s Cape Philharmonic Orchestra. Pod jeho taktovkou zaznela po prvý krát na africkom kontinente Rusalka. Ďalej tu naštudoval opery La traviata, Don Pasquale, Cavalleria Rusticana, Gianni Schicchi, Porgy a Bess, Nabucco a Sen noci svätojánskej od Benjamina Brittena. Na South African College of Music, University of Cape Town pôsobil ako korepetítor a pedagóg ruskej dikcie pre študentov operného spevu.
V období 2006 – 2008 zastával post hlavného dirigenta a korepetítora Istanbul State Opera and Ballet. Uviedol tu opery La traviata, Don Pasquale, Orfeus a Eurydika, Aida, Belliniho Kapuletovcova Montekovcov a Elektru. Posledné dva roky spolupracoval tiež s opernými scénami vo Švedsku – v Malmö Opera uviedol Porgy a Bess a v Norrlandsoperan Umeå Bludného Holanďana.
V rokoch 2009 – 2011 bol hlavný asistent rakúskeho dirigenta Gustava Kuhna na festivale Tiroler Festspiele Erl, kde naštudoval opery Elektra, Fidelio, Bludný Holanďan, Majstri speváci norimberskí a Tannhäuser. V rovnakom období bol zároveň hlavný asistent dirigenta v Teatro comunale Bolzano v Taliansku, kde popri tituloch Salome, Fidelio a Elektra naštudoval a dirigoval európsku premiéru opery Paula Dreshera The Tyrant. V Bolzane spolupracoval i s L’Orchestra Haydn di Bolzano e Trento (2010).
V rokoch 2011 – 2013 pôsobil vo Wiener Staatsoper ako korepetítor, asistent, špecialista na českú a ruskú operu a jazykový poradca. Spolupracoval na operách Z mrtvého domu (dirigent Franz Welser-Möst), Káťa Kabanová, Eugen Onegin, Piková dáma a Boris Godunov.
Od roku 2012 je hosťujúcim dirigentom orchestra Opery Slovenského národného divadla a hosťujúcim dirigentom orchestra Opery Štátneho divadla Košice. V sezóne 2013/2014 uviedol v SND opery Nápoj lásky, Rigoletto, Aida, La traviata, La clemenza di Tito, Sedliacka česť, Komedianti, Dorian Gray, Veľká doktorská rozprávka od slovenského skladateľa Milana Dubovského a balety Luskáčik, Onegin a Sen noci svätojánskej Felixa Mendelssohna-Bartholdyho. V rovnakej sezóne dirigoval v Štátnom divadle Košice opery Rigoletto, Námesačná, Sedliacka česť, Komedianti, Madama Butterfly a balet Labutie jazero. Od roku 2013 je tiež hosťujúci dirigent Štátnej filharmónie Košice.
V sezóne 2014/2015 dirigoval telesá Münchner Symphoniker, Dortmunder Philharmoniker a Nürnberger Symphoniker. V Kammeroper Wien bude v rovnakej sezóne dirigovať operu Eugen Onegin a v Staatsoper Berlin operu La Straniera v hlavnej úlohe s Editou Gruberovou. Ako klavírny partner sa po jej boku predstaví na jej piesňovom recitáli v rámci prestížneho operného festivalu Münchner Opernfestspiele v Bayerische Staatsoper v Mníchove a ďalej potom v Prahe, Frankfurte nad Mohanom a Baden-Badene. V Bratislave bude na jej galakoncerte dirigovať Slovenskú filharmóniu v rámci medzinárodného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti 2014, ktorý odvysiela v priamom prenose Rozhlas a televízia Slovenska. S Editou Gruberovou absolvoval aj svoj dirigentský debut v Theater an der Wien s ORF Radio-Symphonieorchester Wien na jej galakoncerte v roku 2013. V sezóne 2014/2015 spolupracoval so sopranistkou Prety Yendl vo Wiener Konzerthaus, kde dirigoval Pražskú komornú filharmóniu. V rovnakej sezóne sa predstavil i bratislavskému publiku na otváracom koncerte nultého ročníka medzinárodného festivalu činohry, opery a baletu Eurokontext, na ktorom dirigoval operu Ľubice Čekovskej Dorian Gray. V rámci festivalu pod jeho taktovkou zazneli i opery Bohéma, Rigoletto, La clemenza di Tito a balety Sen noci svätojánskej Felixa Mendelssohna-Bartholdyho a Čajkovského Onegin.
V sezóne 2015/2016 bude dirigovať v Deutsche Oper Berlin Belliniho Normu a v Slovenskom národnom divadle Lehárovu operetu Zem úsmevov.
V rokoch 2013 - 2016 účinkoval (spolu s Editou Gruberovou a barytonistom Richardom Švedom) v sérii piatich koncertov, ktoré sa konali v rámci projektu podpory a prezentácie mladých talentov prostredníctvom dotácie, ktorú v roku 2013 získala Edita Gruberová a ktorá sa rozhodla venovať peniaze z ocenenia na podporu dvoch mladých slovenských interpretov – Petra Valentoviča a Richarda Švedu. V roku 2016 spoluúčinkoval ako korepetítor na piesňovom recitáli Edity Gruberovej v rámci festivalu Viva Musica!.
Peter Valentovič dirigoval vo februári 2019 v budapeštianskej Štátnej opere dve predstavenia Donizettiho opery Lucia di Lammermoor s Editou Gruberovou v postave Lucie (repríza inscenácie z roku 2016).