• 1947

    absolvoval históriu a filozofiu na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne

  • 1949

    absolvoval hudobnú vedu na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne

  • 1951

    titul PhDr. na Filozofickej fakulte UK v Bratislave, doktorandská práca Slovenská opera po Bellovi

  • od 1955

    pedagóg na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave, od 1959 až do dôchodku pedagóg na Katedre hudobnej vedy Filozofickej fakulty UK v Bratislave

  • 1968

    hodnosť CSc. za prácu Leoš Janáček a Slovensko (súčasť jeho výskumu česko-slovenských hudobných vzťahov)

PhDr. Jozef Tvrdoň, CSc. bol slovenský muzikológ, hudobný publicista a vysokoškolský pedagóg. Študoval históriu, filozofiu a hudobnú vedu v Brne a dizertačnú prácu Slovenská opera po Bellovi obhájil v Bratislave. Jeho pedagogickú činnosť sa vzájomne dopĺňala s publicistickou a odbornou prácou muzikológa. Zameriaval sa na dejiny hudby, dejiny československých hudobných vzťahov a hudobnú pedagogiku. Špeciálne sa zaoberal Leošom Janáčkom a jeho vzťahom k Slovensku. Jozef Tvrdoň bol tiež vášnivým hráčom na husle. 

Pracoval ako učiteľ na viacerých ľudových školách na Slovensku i na Morave, na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave, no jeho najdôležitejším pedagogickým pôsobiskom bola Katedra hudobnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. 

Jozef Tvrdoň napísal množstvo vysokoškolských skrípt a hudobnoteoretických učebných textov, niekoľko popularizačných publikácii ako napr. Hudba okolo nás (1962) a uverejňoval tiež články v odborných časopisoch i dennej tlači. Písal aj texty o liturgickej hudbe do Katolíckych novín. Bol autorom viacerých hudobno-vzdelávacích relácií vysielaných Československým rozhlasom v Bratislave a televíznych relácií. 

Autorsky sa Jozef Tvrdoň podieľal na vysokoškolskej učebnici Dejiny hudby (SPN, Bratislava, 1973), ďalej na prácach Dejiny poľskej hudby (Bratislava, 1967), Ruská hudba encyklopedicky (Bratislava 1974), Úvod do štúdia hudobnej pedagogiky a hudobnovýchovnej praxe (Bratislava, 1973), Dejiny slovenskej hudby (Bratislava, 1964) či Kapitoly z dejín hudobných vzťahov česko-slovenských (Bratislava, 1975). 

x