• 1976 – 1982

  Konzervatórium Žilina (gitara – Dušan Lehotský), Najlepší absolvent roka

 • 1982 – 1987

  Vysoká škola pedagogická v Nitre

 • 1989 – 1992

  VŠMU (gitara – Jozef Zsapka)

 • od 1987

  gitarový pedagóg na Konzervatóriu Žilina

 • od 1997

  gitarový pedagóg na Akadémii umení v Banskej Bystrici

 • od 1997

  člen gitarového dua La Barre (spolu s Petrom Remeníkom – klasická a elektroakustická gitara), ako aj komorného tria (Ivana Trošelj, Austrália – soprán a Marián Budoš, Austrália – semiakustická gitara) a dua s flautou (Ján Figura – flauta)

Ján Labant sa venuje sólistickej a komornej hre. Ako sólista sa predstavil na mnohých domácich festivaloch (Prehliadka mladých koncertných umelcov Trenčianske Teplice, ďalej Gitarové dni, Medzinárodný gitarový festival J.K.Mertza, Hudba na Hrade Bratislava, Cithara aediculae Nitra, Spišské gitarové dni a na festivale Gitara v kaštieli (Budimír), Gitara v Galérii (Košice), Dunajsko-Stredské hudobné dni a i.) a na gitarových festivaloch v zahraničí: v Poľsku (Cieszyn, Kościan, Czeņstochowa, Krakov, Gdańsk, Koszalin, Lublin, Krynica, Sanok, Szczawno-Zdrój, Tychy, Zory), v Českej republike (Bienále Kutná Hora, Brno, Rychnov nad Kněžnou, Ostrava, Štramberk, Hukvaldy, České Budějovice, Přerov), Anglicku (Kernow Guitar Festival) a Francúzsku (Bordeaux). Okrem toho koncertoval v Poľsku (Varšava, Krakov), Maďarsku (Debrecín), Bulharsku (Sofia), Českej republike (Hukvaldy, Brno, Ostrava, Litomyšl, Vsetín, Odry), Francúzsku (Bordeaux, Limoges, Tulle, Guéret), Španielsku (Barcelona, Sabadell), Rakúsku (Viedeň, Oberpullendorf, Gaming – Kartause, Gresten), Anglicku (Truro, Saltash) a Austrálii (Sydney, Melbourne, Canberra, Adelaide, Cooma, Deniliquin).

V roku 1983 založil v Nitre spoločne s Pavlom Sikom cyklus gitarových koncertov Cithara aediculae, ktorý prerástol v medzinárodný festival a na ktorom každoročne participuje ako dramaturg a interpret.

Viedol majstrovské kurzy na festivaloch a konzervatóriách na Slovensku, v Čechách, Poľsku, Francúzsku (konzervatóriá v Bordeaux, Limoges, Tulle) a na vysokých školách v Austrálii (Victory University Melbourne, School of Music pri National University Canberra). Je členom odborných porôt na domácich (Bratislava, Bojnice, Dolný Kubín, Giraltovce, Nitra, Handlová) a zahraničných gitarových súťažiach (Krynica, Lublin, Sanok – Poľsko; Zruč nad Sázavou, Kutná Hora – ČR).

"Svedomitá príprava a zodpovedný prístup sú atribúty, z ktorých účinne ťaží Labantov interpretačný prejav. Spája sa v ňom citová nefalšovanosť a úprimný výraz so zmyslom pre decentné využívanie zvukovo-farebných možností nástroja.“ (Slovník slovenského koncertného umenia II., Hudobné centrum, Bratislava 2004, s. 99-101.)

x