Štvrtý ročník festivalu PRO MUSICA NOSTRA THURSOVIENSI v Žilinskom kraji
Tóny IV. ročníka medzinárodného hudobného festivalu Pro musica nostra Thursoviensi sa v dňoch 10. – 18.6. opäť rozozvučia naprieč ôsmimi mestami Žilinského kraja – Orlové, Bytča, Gbeľany, Kysucké Nové Mesto, Žilina-Trnové, Budatín, Čadca a Rajec.
„Festival si za krátku dobu svojej existencie získal na severozápadnom Slovensku svoje miesto. Potvrdzuje to náš prvotný zámer, ktorým je vhodné nastavenie dramaturgie v nadväznosti na historický objekt a vysoká interpretačná úroveň všetkých koncertov. Aj v tomto roku sa divákom prihovárame s pestrým programom obsahujúcim množstvo hudobných lahôdok“, uviedol Gustáv Beláček, člen prípravného festivalového výboru a predseda občianskeho združenia Cultura Nostra.
Na otvorenie festivalu (10.6.) si pripravil Štátny komorný orchester Žilina pôvabný romanticko-klasicistický program v podaní dvoch významných umelcov – dirigenta a intendanta Norimberských symfonikov Luciusa A. Hemmera a víťaza prestížnej Medzinárodnej súťaže Johannesa Brahmsa v Pörtschachu Lucu Giovanniniho (violončelo), ktorý má vo svojich 21 rokoch za sebou už mnoho významných interpretačných úspechov. Koncert sa uskutoční na nádvorí Kaštieľa Gino Park Palace v Orlovom.
Pre vyznávačov hudby obdobia baroka festival ponúka jedinečný program v ideálnych akustických podmienkach Synagógy v Bytči (11.6.). V slovenskej premiére sa započúvame, tak ako pred 300 rokmi arcibiskup na zámku v Kroměříži, do novoobjavených skladieb v podaní poľského komorného súboru Starck Compangnay. Snahou súboru je interpretácia starej hudby na historických hudobných nástrojoch (reprezentačnej, svetskej i sakrálnej), s ťažiskom na jej zaradenie do kontextu historického i liturgického.
Uvoľnenejšiu atmosféru môže publikum očakávať na nádvorí v Château Gbeľany (12.6.), kde v podaní hudobníkov popredných pražských symfonických orchestrov združených v súbore Czech Brass zaznejú známe melódie z tvorby európskych skladateľov ako Händel, Mozart, Čajkovskij, Verdi, Bizet a ď. Brass ansámble (súbory zostavené z plechových dychových nástrojov) sa pýšia impozantnou históriou. Tieto ušľachtilé nástroje zohrávali v tvorbe skladateľov minulosti významnú úlohu. Skúsení hudobníci ponúknu na koncerte svieže verzie známych „evergreenov“ v novom zvukovom dizajne.
Česko-slovenský program zaznie na koncerte (13.6.) v podaní renomovaného súboru Camerata Janáček z Ostravy pod vedením Pavla Doležala v Kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Kysuckom Novom Meste. Farebné harmónie neraz inšpirované krásami prírody či národnými tradíciami predstavujú nezriedka v tvorbe slovenských i českých skladateľov minulých storočí aj súčasnosti poctu svojej krajine. Sólistami hudby Suchoňa, Podešvu, Szurmanovej a Janáčka budú poprední interpreti – Šárka Adamíková (flauta), Jiří Havrlant (čembalo) a Gustáv Beláček (basbarytón).
Mladí slovenskí hudobníci združení v súbore Spectrum Quartet sa predstavia v neopakovateľnom komornom priestore dreveného Kostola sv. Juraja v Žiline-Trnovom (14.6.). Výber diel, ktoré umelci uvedú na koncerte, dokazuje, že ľudová pieseň je nevyčerpateľnou studnicou inšpirácie. Hudbu plnú ľudových nápevov a námetov z folklóru či života na dedine si budú môcť návštevníci vypočuť prostredníctvom tvorby Suchoňa, Zeljenku, Slobodu a Albrechta.
Kaplnka hradu Budatín (16.6.) bude ideálnou symbiózou vnímania hudby dávnejších období v podaní súboru Le nuove musiche. Koncert s priliehavým názvom Liutate in caprice predstaví skladby majstrov od renesancie až po barok. Obdivuhodné diela tvorcov, prevažne lutnistov a spevákov z obdobia renesancie zaujmú viachlasom, tanečnosťou a mnohými ozdobami. Farbistý obraz hudby minulých storočí doplnia rôzne hrkálky, tamburína či ďalšie bicie nástroje.
Pozvanie na festival prijal aj legendárny slovenský klavirista Marian Lapšanský, ktorý spolu so speváčkami Máriou Tajtákovou (soprán) a Evou Garajovou (mezzosoprán) uvedie v Kostole sv. Bartolomeja v Čadci (17.6.)výber z vokálnej tvorby Antonína Dvořáka. Piesňové cykly Antonína Dvořáka sú jedným z najoriginálnejších prejavov skladateľovej hudobnej fantázie. Diela plné krásnych melódií, kontrastov a folklórnych prvkov sú dôkazom, prečo Dvořákova „spontánna hudba národného charakteru“ dosiahla svetové parametre.
Záverečný koncert bude patriť Bratislavskému chlapčenskému zboru, ktorý vystúpi v Kostole sv. Ladislava v Rajci (18.6.). Krásu ľudského hlasu predstaví výnimočný slovenský zbor, ktorý precestoval celý svet od Taiwanu až po San Francisco a žne potlesk publika v mnohých európskych mestách. Chlapčenský zbor vznikol v roku 1982, jeho zakladateľkou je Magdaléna Rovňáková. Bratislavský chlapčenský zbor má na svojom konte sedem CD, TV filmy, spoluprácu so svetovými filmovými spoločnosťami (Hallmark, Miramax) a pýši sa prvenstvami na medzinárodných súťažiach (USA – Des Moines, Rusko – Moskva, Taliansko – Lecco a ď.).
Festival sa koná pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.
Aktualizované: 23. 05. 2022