Foto: Ponuka pre materské školy v šk. roku 2024/2025

Ponuka pre materské školy v šk. roku 2024/2025

Hudobné programy pre deti a mládež

|

14. 08. 2024

Aktuálna ponuka našich hudobných programov vhodných pre deti materských škôl:
 

AKO VETRÍK ROZFÚKAL PÍŠŤALKY A ROZTANCOVAL DETI

Projekt je určený pre deti materských škôl. Je prehliadkou dychových nástrojov (zobcová a priečna flauta, klarinet, saxofón), pri ktorej sa deti interaktívnym zapájaním sa do diania hudobného programu zoznámia s ich zvukom, a uvedomia si rozdiel medzi dychovými a inými hudobnými nástrojmi. Skúsení lektori sú zohratý tím zložený z profesionálnych umelcov a tanečno-pohybového terapeuta. Pod ich vedením budú deti spievať, tancovať, rytmizovať, odpovedať na otázky nadväzujúce na príbeh o hudobných nástrojoch, a pomocou všetkých rôznorodých aktivít zistia, ako môže hudba vplývať na telo a pohyb, či náladu. Zaujímavým prvkom je aj možnosť zblízka si prezrieť a asistovať pri skladaní a rozkladaní všetkých prezentovaných dychových nástrojov. 

Autor: Erik Rothenstein/Magdaléna Takáčová

Obsadenie:
Erik Rothenstein - zobcová a priečna flauta, klarinet, saxofón
František Báleš - klavír
Magdaléna Takáčová - tanec
 
Minutáž: max. 40´
Hudobný program je vhodný pre menšie – max. 25-členné skupiny poslucháčov.
 

Erik Rothenstein je známy slovenský saxofonista, skladateľ, aranžér a pedagóg. Venuje sa klasickej, ale najmä jazzovej hudbe a je vyhľadávaným jazzovým hráčom rôznych umeleckých formácií, rovnako ako klavirista František Báleš – autor mnohých úspešných jazzových projektov a pedagóg na Cirkevnom konzervatóriu. Spolu s Magdalénou Takáčovou – tanečno-pohybovou lektorkou s dlhoročnými terapeutickými skúsenosťami v oblasti individuálnej aj skupinovej práce s deťmi, ale aj dospelými so špeciálnymi potrebami, vytvorili hudobno – pohybový projekt šitý na mieru vnímavému detskému poslucháčovi...

FOTOGALÉRIA

 

HUSLE, ČI KLAVÍR?

Autorský projekt prof. Juraja Hatríka -  vysokoškolského pedagóga a hudobného skladateľa. Hudobno-edukačný rozprávkový príbeh o dvoch hudobných nástrojoch, z ktorých každý je iný a aj napriek tomu môžu spolu ladiť. Deti prostredníctvom milého príbehu spoznávajú vlastnosti jednotlivých nástrojov, ich možnosti a farby. Zároveň si osvojujú základné pojmy hudobnej terminológie. Interaktívne participujú na hudobno - pohybových aktivitách a stávajú sa tak súčasťou príbehu.
 

Autor: Juraj Hatrík

Obsadenie:
Zuzana Oráčová - husle
Andrej Belej – klavír
 
Minutáž: 40´
Hudobný program uvádzaný predovšetkým v Prešovskom a Košickom kraji.
 

Prof. Juraj Hatrík bol známy slovenský hudobný skladateľ, pedagóg a teoretik, ktorý veľkú časť svojej tvorby venoval práve deťom. Dlhé roky bol v Hudobnom centre garantom kvalitných hudobných programov pre deti a mládež. Jeho projekt „Husle, či klavír?“, ktorý je t. č. v ponuke Hudobného centra, sa v materských, či základných školách po celom Slovensku dodnes s úspechom hráva už niekoľko desiatok rokov. Interpretujú ho umelci z umeleckého zoskupenia Il Duetto: Zuzka Oráčová – členka husľovej skupiny Štátnej filharmónie KošiceAndrej Belej – klavirista a pedagóg pôsobiaci v Prešove.

FOTOGALÉRIA

 

Aktuálna ponuka našich "univerzálnych" hudobných programov vhodných pre deti a mládež všetkých vekových kategórií:
 

Hudobný program súboru pre starú hudbu SOLAMENTE NATURALI:

STRUNY SA HRAJÚ

Hudobný program Struny sa hrajú približuje dielo slávneho talianskeho hudobného skladateľa Carla Farinu, ktorý žil a tvoril v rokoch ca 1600 – 1639, t.j. v období raného baroka. Okrem toho, že bol nadaným skladateľom, je považovaný za jedného z prvých husľových virtuózov na svete. Hru na husliach naozaj dokonale ovládal a tento hudobný nástroj vedel používať ako nikto iný. Do svojho diela Capriccio stravagante (pozn. názov by sa dal preložiť ako „bláznivý, výstredný rozmar“) Maestro Farina ukryl všemožné tóny a zvuky, o ktorých by ste ani netušili, že sa dajú na husliach zahrať...Ak budete pozorne počúvať zaujímavé hudobné rozprávanie, určite dokážete porátať, koľko zvieratiek žije v sláčikových nástrojoch :)

Autor: Carlo Farina/Miloš Valent

Obsadenie:
súbor pre starú hudbu Solamente naturali,
Miloš Valent – umelecký vedúci,
Martin Vanek - rozprávač
 

Minutáž: 50´

FOTOGALÉRIA

Súbor pre starú hudbu Solamente naturali, ktorého zakladateľom a umeleckým vedúcim je skvelý huslista Miloš Valentvznikol v roku 1995. Členovia súboru sú profesionálni hráči s láskou k interpretácii tzv. „starej hudby“ – hudby 17. a 18. storočia, radi objavujú neznáme teritóriá a púšťajú sa do originálnych náročných hudobných projektov s historickým kontextom. Pri interpretácii zásadne používajú dobové nástroje a inšpiráciu hľadajú v starých historických dokumentoch. Ako samotný názov súboru napovedá – ich hlavnou devízou je entuziazmus, tvorivosť a profesionálny prístup, sprevádzaný spontánnosťou a prirodzenosťou. 

Jedným z hudobných projektov tohto súboru, ktorý je venovaný mladým poslucháčom, je umelecky veľmi hodnotný hudobný program „Struny sa hrajú“, vychádzajúci z majstrovského diela talianskeho barokového skladateľa Carla Farinu, považovaného tiež za jedného z prvých husľových virtuózov na svete, ktorý zábavnou formou oboznámi poslucháčov s nevídanými zvukovými i technickými možnosťami sláčikových nástrojov.

 

Hudobný program slovenskej world music skupiny BANDA

ĽUDOVÁ HUDBA KEDYSI A DNES

Ambíciou hudobnej skupiny Banda je popularizovanie slovenského kultúrneho dedičstva. Vyhľadáva melódie a piesne v pôvodnej podobe v kontraste s vlastnými originálnymi aranžmánmi v štýle world music /etno/. Umelci pútavou formou predstavujú inštrumentálne štýly  a tradičné ľudové hudobné nástroje krajov Myjava, Horehronie, Orava, Zemplín a i. Odovzdávajú ju mladej generácii dynamickou a temperamentnou formou s rozprávačom a huslistom v jednej osobe - Samom Smetanom.

Autor: Samo Smetana

Obsadenie: skupina BANDA:
Samo Smetana – spev, husle, mandolína
Ivan Hanula – Spev, viola, husle, mandolína, buzuki
Alžbeta Lukáčová – spev, cimbal, viola, heligónka, ústna harmonika
Peter Obuch – spev, kontrabas, basička, píšťalka, fujara
Igor Ajdži Sabo – perkusie
 

Minutáž: 50´

Skupina BANDA sa inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou ľudovou hudbou, ale aj inými hudobnými žánrami a hudbou iných národov. Prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní. Väčšina členov skupiny má etnomuzikologické vzdelanie a venuje tradičnej ľudovej hudbe, čo je zárukou kvalitných a mimoriadne zaujímavých informácií o slovenskom folklóre. Každý z hudobníkov je skúsený multižánrový umelec a nenútenou, no veľmi pútavou formou dokáže osloviť každého poslucháča.

Tieto hudobné programy sú vhodné pre väčšie počty poslucháčov a viazané na 2 predstavenia za sebou.
 
Pozrite si ukážky 123.
 
 
Hudobné centrum ponúka pestrú paletu hudobných programov pre deti a mládež už od roku 1956.
Všetky projekty sú akreditované odbornou pedagogicko-muzikologickou komisiou a kvalita a profesionalita je garantovaná aj Ministerstvom kultúry SR, gestorom Hudobného centra.
 

Kontakt pre viac informácií a objednávku vystúpení:
lucia.luknarova@hc.sk
tel. +421 903 453 611

x