Pandémia ochorenia Covid-19, spôsobeného novým typom koronavírusu, zmenila v marci život na celom Slovensku. Medzi prvé skupiny obyvateľstva, ktoré zasiahli protiepidemiologické opatrenia, patrili aj hudobníci, organizátori a pridružené profesie v oblasti organizovania hudobných podujatí.
Už na piaty deň od prvého prípadu infikovania vírusom v našej krajine, teda 10. marca, prijala odchádzajúca vláda Petra Pellegriniho nepopulárne opatrenie, zrušenie všetkých verejných podujatí. Dnes, s mesačným odstupom, vieme, že toto rozhodnutie, ktoré prišlo skôr, než vo väčšine okolitých krajín, pomohlo spomaliť šírenie epidémie. V opatreniach pokračuje aj nová vláda Igora Matoviča a vzhľadom na ekonomické dosahy obmedzení mobility obyvateľov už prichádza aj s prvými návrhmi kompenzácií. Už tradične sú najlepšie chránení zamestnanci, otázkou je, ako sa podarí uplatniť aktuálne návrhy príspevkov pre samostatne zárobkovo činné osoby v najzraniteľnejšej časti hudobnej branže, u tých, ktorí pracujú na tzv. voľnej nohe, mimo zamestnaneckých pomerov – u hudobníkov, organizátorov, zvukárov..., v profesiách, ktoré prišli o prácu zo dňa na deň, najprv s perspektívou dvojtýždenného výpadku, no dnes bez akýchkoľvek záruk obnovenia príjmov v horizonte niekoľkých mesiacov.
Nepohodlie však generuje nové riešenia. Minulý rok zverejnil Fond na podporu umenia zámer motivovať príjemcov svojich grantov k ekologickému správaniu, eliminovaniu „uhlíkovej stopy“, a mnohým možno hlavou prebleskli uštipačné nápady, že by bolo azda najlepšie prenášať koncerty z obývačiek, aby sme sa úplne vyhli „neekologickému“ transportu hudobníkov, techniky i publika. Vtip sa stal realitou a už niekoľko týždňov hudobný svet testuje nové možnosti koncertných produkcií – od live streamov koncertov bez publika až po domáce živé videá z obývačiek a štúdií, či už cez vlastné youtube kanály, sociálne siete, alebo novovzniknuté komunitné služby. Fond na podporu umenia vydal usmernenie, v ktorom pripúšťa konanie online hudobných podujatí. Zo svojho súkromia sa priaznivcom pravidelne prihovára violončelista Jozef Lupták, novú platformu abykulturazila.sk využila na streamovanie domácich koncertov Hanka Gregušová, jazzová speváčka momentálne pôsobiaca v New Yorku, flautistka a saxofonistka Lenka Molčányiová, ale aj naša kolegyňa, speváčka orchestra Fats Jazz Band Jana Dekánková s manželom Ladislavom Fančovičom.
Viac v aktuálnom vydaní časopisu.
Tento materiál je chránený autorským zákonom a jeho šírenenie bez súhlasu redakcie alebo autora je zakázané.