Komorný orchester Sinfonietta Bratislava je mladé teleso, ktoré vzniklo v roku 2008 z iniciatívy slovenských hudobníkov mladej generácie, prevažne študentov vysokých škôl. V súčasnosti sú jeho členmi poprední mladí slovenskí koncertní umelci, absolventi umeleckých vysokých škôl na Slovensku a v zahraničí, ktorí súčasne pôsobia aj v ďalších komorných zoskupeniach ako napríklad Pražská komorná filharmónia, Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, Quasars ensemble, Musica Minore, prípadne ako prví hráči v symfonických orchestroch (Slovenská filharmónia). Koncertným majstrom a súčasne umeleckým vedúcim orchestra je Pavel Bogacz, ml., pod ktorého vedením sa teleso pravidelne prezentuje vynikajúcou interpretačnou úrovňou i zaujímavou dramaturgiou koncertov.

Teleso spolupracovalo s celým radom interpretov a dirigentov, viackrát nahrávalo pre Slovenský rozhlas a televíziu a vystúpilo v programoch pre komerčné média na Slovensku. Samostatnou kapitolou umeleckej činnosti orchestra je pravidelné uvádzanie slovenskej tvorby nielen doma, ale aj v zahraničí (autorov ako sú Dušan Martinček, Igor Bázlik, Viťazoslav Kubička, Juraj Hatrík, Pavol Procházka, Alexander Albrecht, Ján Levoslav Bella, Dezider Kardoš, Vladimír Godár, Štefan Németh-Šamorínsky a ďalší).

Komorný orchester Sinfonietta Bratislava je hlavným organizátorom Majstrovských kurzov svetových virtuózov v Bratislave, ktoré sa konajú od roku 2013, kde doterajšími hosťami boli Julian Rachlin (2013), Ilya Gringolts (2014), Alexandra Soumm (2015), Renaud Capuçon (2016), Midori Goto a Alexandra Soumm (2017), Vadim Gluzman (2018, 2021), Shlomo Mintz (2019), Josef Špaček (2021).

 


x