Iva Bittová -

Iva Bittová

Iva Bittová absolvovala štúdium na Konzervatóriu v Brne, ktoré ukončila maturitou v hudobno-dramatickom odbore. Už počas štúdia pôsobila ako herečka a speváčka v divadle Husa na provázku v Brne a v tom čase stvárnila aj niekoľko televíznych a filmových postáv. Pre hru na husle sa definitívne rozhodla počas ťažkej choroby svojho otca Kolomana Bittoa a nadviazala spoluprácu s profesorom Rudolfom Šťastným, vtedajším primáriom Moravského kvarteta.  
Ďalšou etapou a zdrojom inšpirácie bolo štúdium hry na barokové husle a barokového spevu na Akadémii starej hudby. V roku 2015 získala na Masarykovej univerzite v Brne bakalársky titul v odbore Teória a interpretačná prax starej hudby a v roku 2018 akademický titul magister v odbore Hudobná veda. V roku 2008 sa rozhodla dočasne presťahovať do Spojených štátov amerických do údolia Hudson Valley v štáte New York, kde v roku 2018 založila súkromnú hlasovú školu Žingora.
Spolupracovala s umelcami a umeleckými telesami, medzi ktoré patria napríklad Antonín Fajt, Paolo Angeli, Barbara Maria Willi, Bill Frisell, BOAC All Stars, Bobby McFerrin, Calder Quartet, Škampa Quartet, David Dorůžka, David Krakauer, David Moss, DJ Javas, Don Byron, Emil Viklický, Ethel Quartet, Fred Frith, George Mraz, Hamid Drake, Ida Kelarová, Ivo Viktorin, Jaromír Honzák, Jiří Bulis, Jiří Stivín, spevácke zbory Lelky a Babačka, Lisa Moore, Pauline Oliveros, Marc Ribot, Marek Eben, Marek Štryncl, Miloš Štědroň, Miloš Valent, Netherlands Blazers Ensemble, Kumštýři z ochoty, Pavel Fajt, Phil Milton, Pierre Favre, Richard Müller, Solamente naturali, Susumu Yokota, Škampa Quartet, Tom Cora, Vladimír Godár, Vladimír Václavek, Timothy Hill, Michael Bisio, David Rothenberg a orchestrami ako Česká filharmónia, Filharmónia Brno, Janáčkova filharmónia Ostrava, Juhočeská filharmónia České Budějovice, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Symfonické orchestre Cleveland a San Francisco.
Iva Bittová účinkovala na prestížnych pódiách európskych i zaoceánskych krajín – Dvořákova sieň pražského Rudolfina, Le Botanique Brussel, Concertgebouw Amsterdam, v Múzeu J. Miróa v Barcelone, Radio FM Hall Tokio, Wigmore Hall Londýn, Carnegie Hall New York, Le Cigale Paríž,  či na takých zaujímavých miestach, ako sú talianske Dolomity vo výške 2000 metrov nad morom alebo jaskyňa Kateřina v Moravskom Krase.
Hudobne spolupracovala aj pri realizácii filmov Zápisník zmizelého či The Clinic v USA. Za svoje herecké i hudobnícke výkony získala niekoľko ocenení, medzi ktoré patrí rola Jolanky vo filme Dušana Hanáka Ružové sny (Medzinárodný filmový festival v Teheráne), Cena za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe za postavu Eržiky vo filme Balada pro banditu (Festival českých a slovenských filmov Hradec Králové), nominácia filmu Želary na Oscara v kategórii neanglicky hovoriacich filmov (vedľajšia úloha Žene), nominácia na Českého leva v kategórii ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za postavu Júlie vo filme Tajnosti, za túto postavu získala v tejto kategórii v roku 2008 cenu Slnko v sieti a v roku 2015 cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Syrakúzach.
Množstvo cien obdržala Iva Bittová aj za svoju hudobnú produkciu – v roku 1988 to bola Nahrávka roka vo vydavateľstve Panton za projekt Bittová & Fajt, štyri ocenenia Českej hudobnej akadémie za nahrávku roka a niekoľko ocenení ako Speváčka roka, v roku 2006 sa v Brne stala Osobnosťou roka v rámci ankety Top 100.
V roku 1999 účinkovala so Škampa Quartet na Pražskom Hrade pre Václava Havla a jeho hostí – Georgea Busha jr., Michaila Gorbačova, Helmuta Kohla a Margaret Thatcherovú.

x