-
1975
štúdium na Konzervatóriu v Košiciach (Ludmila Kojanová – klavír)
-
1982
absolvovala VŠMU v Bratislave (dejiny umenia – hudobnej teórie a kritiky)
-
1982 – 1990
odborná asistentka na Katedre hudobnej výchovy Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v Prešove
-
1983
titul PhDr., v odbore hudobná veda na FF UK v Bratislave
-
od 1991
pedagogička na Konzervatóriu v Košiciach (od 1996 vo funkcii vedúcej Oddelenia skladby, dirigovania a hudobnoteoretických predmetov), vyučuje predmety: dejiny hudby, estetický seminár, diplomový seminár
PhDr., Mgr. art. Júlia Bukovinská je slovenská muzikologička, hudobná publiciska, organizátorka regionálneho hudobného života a pedagogička. Vyštudovala hru na klavíri na košickom Konzervatóriu u Ludmily Kojanovej, hudobnú teóriu na Hudobnej fakulte VŠMU a doktorkou filozofických vied (hudobná veda) sa stala na FiF UK.
Pôsobila na Katedre hudobnej výchovy Pedagogickej fakulty v Prešove a od roku 1991 na Konzervatóriu v Košiciach vyučuje dejiny hudby, estetický a diplomový seminár. Vypracovala skriptá na predmet dejiny hudby, ktoré sa neskôr stali základom pre Malú encyklopédiu hudby I-IV (1999-2002).
Je členkou Slovenskej hudobnej únie, Slovenského syndikátu novinárov, Dejepisného spolku v Košiciach, organizuje festival súčasného umenia Ars Nova Cassoviae, je spoluzakladateľkou a správkyňou Hudobnej spoločnosti Hemerkovcov, spoluzakladateľkou a dramaturgičkou festivalu Hudobné rezonancie, je členkou festivalového výboru Košickej hudobnej jari a Medzinárodného organového festivalu v Košiciach.
Publikovala vyše 300 odborných článkov a recenzií v Hudobnom živote, Estetickej výchove, Národnej obrode a regionálnej tlači. Je autorkou encyklopedických hesiel, knižných recenzií a sprievodných textov do bulletinov. Založila edíciu Kapitoly z dejín hudobného života v Košiciach a iniciovala organizovanie muzikologických konferencií v Košiciach (2004, 2006, 2008, 2011, 2013).
V roku 2006 jej bola udelená Cena primátora mesta Košice za mimoriadne záslužnú činnosť v prospech kultúrneho života mesta Košice a publikačnú činnosť v rámci dejín hudobnej kultúry v Košiciach. V roku 2010 prevzala spolu s Jozefom Podprockým za Hudobnú spoločnosť Hemerkovcov Cenu primátora mesta Košice za zásluhy o výskum hudobnej histórie, propagáciu tvorby a interpretačného umenia Košíc a východoslovenského regiónu.