Duo vzniklo v roku 1979 a preslávilo sa svojou intenzívnou umeleckou aktivitou. Patrí k vrcholným reprezentantom slovenského interpretačného umenia. Je celosvetovo uznávaným špičkovým duom.

Dagmar a Jozef Zsapkovci koncertovali v Japonsku, USA, Mexiku, Thajsku,Austrálii, na Kube, vo Vietname, Mongolsku, Anglicku, Španielsku, Portugalsku, Francúzsku, Luxembursku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku, Nemecku, Taliansku, Rakúsku, Švédsku, Grécku, Turecku, Jugoslávii, Maďarsku, Polsku, Ukraine, Rusku, Bulharsku, Rumunsku a inde. Počas vyše 30 ročného pôsobenia duo účinkovalo na všetkých významných hudobných festivaloch doma i v zahraničí a absolvovalo vyše 2500 koncertov.

Mnoho svetových skladateľov sa dalo inšpirovať ich hrou a tak vznikol celý rad vynikajúcich skladieb venovaných duu, napr. Jorge Cardoso (Argentína), David Babcock (USA), Igor Rechin (Rusko), Filimon Ginalis (Grécko), Štěpán Rak (Česko), Dušan Martinček, Peter Martinček, Víťazoslav Kubička, Ilja Zeljenka, Marcelo Coronel a iní. Tieto skladby začali vychádzať v edícii Trekel, Chanterelle, Fritz&Vogt, Opus.

Repertoár dua obsahuje skladby všetkých štýlových období - od renesancie až po súčasnosť a zahŕňa všetky závažné skladby pre toto komorné zoskupenie.

Majstrovské kurzy manželov Zsapkovcov sú v zahraničí veľmi žiadané. Realizovali ich desiatky v rámci medzinárodných festivalov, na ktorých doteraz účinkovali (Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Anglicko, Nemecko, Taliansko, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Česká republika, Japonsko, Thajsko, USA, Mexiko, Australia a. i.).

Dagmar ZSAPKOVÁ popri pôsobení v duu účinkovala s renomovanými symfonickými a komornými telesami. Pravidelne vedie medzinárodné majstrovské kurzy, spolupracuje s rozhlasovými a televíznymi štúdiami, ako aj s nahrávacimi spoločnosťami. Doteraz nahrala 8 CD platní pre flautu a gitaru. Pedagogicky pôsobí na VŠMU a na Konzervatóriu v Bratislave.

Jozef ZSAPKA účinkuje v duu, ale aj ako sólista s prominentnými symfonickými orchestrami. Jeho aktivity v oblasti koncertného života sú veľmi rôznorodé. Je uznávaným pedagógom, zakladateľom gitarovej hry na Slovensku, profesorom na VŠMU v Bratislave a na Univerzite v Aveiru (Portugalsko).

Jeho žiaci získali desiatky popredných umiestnení na medzinárodných súťažiach. Spolupracuje s domácimi a svetovými nahrávacími spoločnosťami - jeho diskografia obsahuje 40 CD. Pravidelne vedie majstrovské kurzy v zahraničí a je členom porôt na medzinárodných gitarových súťažiach. Je zakladateľom a umeleckým riaditeľom Medzinárodného gitarového festivalu Josepha Kaspara Mertza v Bratislave - významného podujatia s viac ako 40 ročnou tradíciou.


x