Cenu Allegretto Žilina získal český huslista Josef Špaček

Foto: Cenu Allegretto Žilina získal český huslista Josef Špaček

V Dome umenia Fatra od 13. do 18. apríla mohli Žilinčania vidieť vystúpenia 12 sólistov z desiatich európskych krajín. „Jubilejný ročník priniesol žilinskému publiku až štyri orchestrálne koncerty. Na prehliadke najvýraznejších talentov z oblasti klasického interpretačného umenia sa predstavili traja Slováci, dvaja Česi, dvaja Bulhari, jeden Maďar, jeden Francúz, jedna Nemka, duo z Poľska, jeden Španiel, jeden Litovčan a jeden Ukrajinec,“ povedala riaditeľka Hudobného centra Oľga Smetanová.

Držiteľom Ceny publika je slovenský huslista Karol Daniš, ktorý ako najmladší účastník festivalu získal aj Cenu primátora mesta Žilina. Cenu Janáčkovej filharmónie Ostrava premiérovo udelili bulharskému dirigentovi Yordanovi Kamdzhalovovi, Cenu festivalu České sny a Cenu festivalu Pražská jar získalo slovenské teleso Mucha Quartet. Držiteľom Ceny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu sa stal bulharský dirigent Rossen Gergov. Hlavnú Cenu festivalu Allegretto Žilina získal vynikajúci český huslista Josef Špaček. Ten sa žilinskému publiku predstaví aj budúci rok, keďže víťaz festivalu zároveň získava angažmán na ďalší ročník. Bulharský dirigent Yordan Kamdzhalov – minuloročný víťaz Ceny hudobnej kritiky, ktorý zároveň dirigoval záverečný koncert festivalu, pri preberaní ceny uviedol, že tento koncert je oslavou Slovanstva a Slovanov: „Hráme dnes slovanských skladateľov v podaní slovanských interpretov. Orchester je slovenský, klavírne sólo ponúkol Ukrajinec Antonii Baryshevskyi a ja som Bulhar. Chcel by som tento koncert venovať mieru na celej zemi,“ povedal na záver mladý fenomenálny dirigent, ktorý celý koncert uviedol spamäti.

Festival Allegretto Žilina podľa riaditeľky Hudobného centra navštívilo v Dome umenia Fatra za štvrťstoročie existencie približne 50-tisíc divákov, ktorí si vypočuli 350 mladých umelcov, 70 orchestrov, zhruba rovnaký počet dirigentov a komorných súborov.

Aktualizované: 17. 05. 2020
x