Kristína Chalmovská - violončelo

Kristína Chalmovská

Rodáčka z Bojníc začala svoje štúdium violončela na Konzervatóriu v Žiline, neskôr pokračovala na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 2010 prestúpila na Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance v Londýne, kde pod vedením Richarda Marksona (barokové violončelo u Sue Sheppard) ukončila štúdium s bakalárskym diplomom First Class Honours. V roku 2014 absolvovala magisterské štúdium na Zürcher Hochschule der Künste u svetového sólistu Raphaela Wallfischa a v roku 2018 u Roela Dieltiensa.

Kristína získala niekoľko ocenení na Slovensku i v zahraničí. Vyhrala prvé miesto na Súťaži študentov slovenských konzervatórií, na Festivale slovanskej hudby v Moskve a taktiež je víťazkou Stredoeurópskeho nadačného programu Talenty novej Európy. Zvíťazila aj na Vivian Joseph Classical Concerto Competition v Londýne, okrem toho bola v sláčikovej sekcii orchestrálnej akadémie London Symphony Orchestra Discovery Scheme. V roku 2016 jej bolo zapožičané violončelo od Sinfonima Stifftung Mannheim.

Kristína Chalmovská koncertovala v Európe, Ázii aj na Kube. Ako sólistka spolupracovala so Slovenskou filharmóniou, Archi di Slovakia, Štátnou filharmóniou Tallinn, Slovenskou štátnou filharmóniou Košice, Trinity Laban Baroque Orchestra, Shonan Youth Orchestra Japonsko a Sinfonietta Žilina.

Zúčastnila sa rôznych majstrovských kurzov umelcov ako Arvids Tareila, Dmitri Ferschtmann, Ľudovít Kanta, Alexander Ivashkin, Reinhard Latzko, Boris Adrianov, Natalie Klein, či majstrovských kurzov na prestížnej Kronberg Academy a Wiener Meisterkurse.

Kristína sa vášnivo venuje aj historicky poučenej interpretácii a osvedčila sa aj ako vynikajúca continuo hráčka. Spolupracuje so súbormi starej hudby ako Il Pomo d`Oro, Solamente Naturali, Basel Kammerorchester či Zürcher Barock Orchester. Pracovala s hudobníkmi ako Walter Reiter, Stephen Devine, Dan Laurin, Becky Miles, James Johnstone, a ako sólistka a continuo hráčka v Händlovej opere Rinaldo s Nicolasom Kraemerom. Jej spolupráca s Richardom Tannerom viedla k účinkovaniu v St. Martin in the Fields.

S Trinity Laban Baroque orchestra odohrala Vivaldiho Koncert pre violončelo RV 416 na London Handel Festival a získala 2. cenu v súťaži Trinity Laban Early Music Competition, čo viedlo k jej vystúpeniu na Greenwich International Festival Early Music 2012. Kristína ako členka orchestra Amade Players nahrala v septembri 2014 album Forgotten Vienna na námestí St. Johns Smith Square v Londýne.

V posledných rokoch mala príležitosť učiť sa od vynikajúcich hudobníkov ako Jordi Savall (majstrovský kurz na Cello Bienale v Amsterdame), Roel Dieltiens, Thomas Hengelbrock, Martin Zeller, Christoph Dangel, Felix Knecht, Daniel Rowland, Leila Schayegh, Daniel Sepec a Davide Vittone. 

https://www.chalmovska.com/

x