František Macek - dirigent

František Macek

František Macek si rýchlo vytvára reputáciu jedného z popredných mladých českých dirigentov. Víťaz medzinárodnej dirigentskej súťaže NOSPR Katowice pracoval v sezóne 2018/2019 ako asistent dirigenta v Symfonickom orchestri Poľského národného rozhlasu. Odvtedy bol pozvaný dirigovať najvýznamnejšie české orchestre vrátane Pražského symfonického orchestra FOK a Symfonického orchestra Pražského rozhlasu.

Okrem vyššie uvedených orchestrov spolupracoval s mnohými ďalšími orchestrami, okrem iných napríklad s Tonhalle-Orchester Zürich, Moskovskou filharmóniou, Gstaad Festival Orchestra, Aspen Festival Orchestra, Lucerne Festival Strings, PKF-Prague Philharmonia, Norrköping Symfoniorkester, Gävle Symfoniorkester, NorrlandsOperans Symfoniorkester, George Enescu Philharmonic, Orchester National Montpellier Occitanie a Nederlands Symfonieorkest.

Ako dirigent opery debutoval Janáčkovou Liškou Bystrouškou vo švédskom NorrlandsOperan. Odvtedy dirigoval predstavenia, ako sú Purcellova Dido a Aeneas, Gluckova Iphigénie en Aulide a Mozartove opery Die Entführung aus dem Serail, Der SchauspieldirektorCosì fan tutte. Bol angažovaný ako pomocný dirigent pri produkcii Janáčkovej Jenůfy v Holandskej národnej opere v Amsterdame.

František Macek, silný zástanca súčasnej hudby, spolupracoval so skladateľmi B. Tommym Anderssonom a Péterom Eötvösom. So špecializovanými hudobnými telesami Norrbotten NEO a KammarensembleN-KeN uviedol premiéru mnohých súčasných skladieb. Dirigoval tiež niekoľko nových operných diel.

František Macek je absolventom Royal College of Music v Štokholme. Vyštudoval hru na organe na Konzervatóriu v Kroměříži, interpretáciu starej hudby na Týnskej škole - Collegium Marianum a dirigovanie na HAMU v Prahe. Kariérny rozvoj nádejného dirigenta podporovala Kráľovská švédska hudobná akadémia, Nadácia Andersa Sandrewsa a Nadácia HAMU.

Svoje dirigentské schopnosti si zdokonalil počas majstrovských kurzov u Bernarda Haitinka, Daniela Gattiho a Manfreda Honecka a bol účastníkom Aspenovej a Gstaadovej dirigentskej akadémie.

x