Franko Klisović - kontratenor

Franko Klisović

Narodil sa v Šibeniku, kde vyštudoval odbor klavír a hudobná teória na hudobnej škole Ivana Lukačića pod vedením prof. Gordana Pavića. Kým žil vo svojom rodnom meste, pôsobil aj ako organista v katedrále svätého Jakuba. Po ukončení strednej školy sa zapísal na Hudobnú akadémiu v Záhrebe, kde študuje dirigovanie v triede Tomislava Fačiniho a v marci 2019 tu debutoval ako dirigent opery W. A. Mozarta Cosi fan tutte. V máji 2021 dirigoval inscenáciu opery J. Masseneta Cendrillon.

Koncom roku 2015 začal študovať spev (prof. Martina Gojčeta-Silić) a už po troch mesiacoch dostal úlohu Ottoneho v opere G. F. Händela Agrippina, s ktorou debutoval v apríli 2016 v Chorvátskom národnom divadle v Záhrebe. Na pozvanie Katarskej filharmónie vystupoval v Katara Opera House v Dauhe. V Chorvátskom národnom divadle stvárnil úlohu Ducha v opere H. Purcella Dido a Aeneas, ale má naštudované aj úlohy Aenea a Čarodejnice, ktoré predviedol na hudobných festivaloch Musica appassionata a Korkyra baroque festival. V sezóne 2020/2021 hrá Nirena v opere Giulio Cesare in Egitto G. F. Händela v Rijeke.

Franko bol v novembri 2019 finalistom 1. medzinárodnej súťaže barokových operných spevákov Voci Olimpiche v talianskej Vicenze. V decembri 2020 získal 3. cenu a cenu publika na medzinárodnej vokálnej súťaži Premiere Opera Fundation + NYIOP. Na speváckej súťaži Tullio Serafin v Taliansku získal 1. cenu s rolou Farnaceho v Mozartovom Mitridate, re' di Ponto, ktorú odspieva v Teatro Olimpico v septembri 2021. Na súťaži Riccardo Zandonai pre mladých operných spevákov v Taliansku získal 2. cenu a na súťaži Mikuláša Schneidera-Trnavského získal 2. cenu a tiež cenu za najkrajšie interpretovanú pieseň Ružičky.

Okrem opier často vystupuje aj v oratóriách a ako koncertný sólista. Medzi jeho predchádzajúce angažmá patria napríklad La Caduta di Adamo a Dixit Dominus B. Galuppiho, Vespro della Beata Vergine C. Monteverdiho, Mesiáš a Il trionfo del Tempo e del Disinganno G. F. Händela, M. A. Charpentierovo Te Deum a Messe a` 8 voix, G. B. Pergolesiho Stabat Mater, A. Vivaldiho Gloria, Jánove pašie, Markove pašie a Magnificat J. S. Bacha a Carmina Burana C. Orffa po boku uznávanej sopranistky Sumi Jo a i.

Od roku 2015/16 pravidelne vystupuje s vokálnym súborom Antiphonus, so zborom Chorvátskeho rádia a televízie a je tiež stálym interpretom Chorvátskeho barokového súboru (HRBA). Spolupracuje so známymi dirigentmi ako Tomislav Fačini, Mladen Tarbuk, Marc Korovich, Ville Matvejeff, Laurence Cummings, Aapo Häkkinen a ďalší.

x