Julia Gubajdullina - klavír

Julia Gubajdullina

Julia sa narodila v Kišineve (Moldavsko) do prominentnej hudobníckej rodiny. Na klavíri hrá od štyroch rokov a svoj prvý veľký úspech zaznamenala ako dvanásťročná účinkovaním v Moldavskej filharmónii. Julia vyštudovala na Hudobnej akadémii v Kišineve a v roku 1999 ukončila postgraduálne štúdium v Moskve magisterským titulom z prestížneho Štátneho konzervatória Petra Iljiča Čajkovského.

Získala 1. cenu na Medzinárodnej súťaži komornej hudby (Rumunsko, 1993) a ako sólistka sa dostala do popredia v roku 1997 získaním 1. ceny na medzinárodnej súťaži v Moldavsku a 3. ceny na medzinárodnej súťaži Citta di Sulmona (Taliansko, 1999). Je víťazkou ceny UNESCO za špeciálne umelecké úspechy. Julia účinkovala s poprednými symfonickými orchestrami a realizovala sériu veľkých klavírnych koncertov Bacha, Beethovena, Brahmsa, Francka, Schumanna, Ravela, Rachmaninova a Scriabina pod vedením renomovaných dirigentov ako V. Doni, M. Secikin, M. Ahmet -Zaripov, Ch. Rehli a E. Leducq-Barome.

V roku 2000 sa presťahovala do Sarajeva, kde učila na Hudobnej akadémii a stala sa stálou členkou súboru so zameraním na súčasnú hudbu SONEMUS, s ktorým úspešne účinkovala v Zürichu (2004) a Záhrebskom hudobnom bienále (2005, 2007). Od roku 2005 žije v Chorvátsku a pracuje na Hudobnej akadémii v Záhrebe ako profesorka komornej hudby. Julia Gubajdullina tvorí klavírne duo spolu s Rubenom Dalibaltayanom už pätnásť rokov. Spolu tiež založili letnú školu v Makarskej, kde vedie majstrovské kurzy od roku 2006. Často je hosťujúcou profesorkou na seminároch v Chorvátsku i v zahraničí.

x