Gábor Hontvári - dirigent/dirigentka

Gábor Hontvári (1993)
Oceňovaný maďarský dirigent, je držiteľom ceny Ernsta von Schucha z roku 2018, Junior Prima Prize z roku 2022 a laureátom viacerých medzinárodných dirigentských súťaží, vrátane Deutscher Dirigentenpreis a Medzinárodnej dirigentskej súťaže Sira Georga Soltiho.
Od sezóny 2019/20 pôsobí ako prvý kapelmajster a zástupca hudobného riaditeľa Mainfranken Theater vo Würzburgu. V posledných rokoch dirigoval viacero významných telies v Nemecku, ako napríklad Symfonický orchester Frankfurtského rozhlasu, Symfonický orchester Západonemeckého rozhlasu v Kolíne Lipský rozhlasový symfonický orchester, Norimberský symfonický orchester, Juhozápadonemeckú filharmóniu, Komorný orchester Folkwang Essen , Jenský filharmonický orchester, Göttingenský symfonický orchester a i. Hontvári spolupracoval so svetovo uznávanými sólistami a dirigoval v najvýznamnejších koncertných sálach Európy. V roku 2021 debutoval v koncertnej sále Elbphilharmonie s Hamburským komorným orchestrom a roku 2022 viedol Severozápadonemeckú filharmóniu v Concertgebouw v Amsterdame. V roku 2017 dirigoval Bavorskú komornú filharmóniu na turné v Južnej Kórei.
Hontvári viackrát spolupracoval s poprednými maďarskými orchestrami, vrátane Národnej filharmónie a Győrskej filharmónie. V roku 2019 prvýkrát vystúpil v budapeštianskej Národnej koncertnej sále Bélu Bartóka so Symfonickým orchestrom MÁV.
Mladý dirigent zaznamenal v posledných rokoch významné úspechy. V roku 2020 získal 2. miesto na Medzinárodnej dirigentskej súťaži Sira Georga Soltiho vo Frankfurte. V roku 2019 obsadil 2. miesto na súťaži Deutscher Dirigentenpreis v Kolíne nad Rýnom a v tom istom roku získal Cenu publika a 2. miesto na súťaži Campus Dirigieren pre nemecké univerzity v Norimbergu. V roku 2015 zvíťazil na 7. dirigentskej súťaži pre stredonemecké univerzity. Rok predtým získal 1. miesto a Cenu publika na Súťaži zborových dirigentov Lantosa Rezsőho v Budapešti.
Magisterský titul a postgraduálne štúdium orchestrálneho dirigovania absolvoval na prestížnej Hochschule für Musik Franz Liszt vo Weimare pod vedením profesora Nicolása Pasqueta a Ekharta Wycika. V roku 2015 ukončil bakalárske štúdium zborového a orchestrálneho dirigovania na Lisztovej akadémii v Budapešti, kde študoval u profesorov Andrása Ligetiho, Ádáma Medveczkého, Istvána Párkaia a Valéra Jobbágyho.
Od roku 2016 je štipendistom dirigentského fóra Nemeckej hudobnej rady (Dirigentenforum des Deutschen Musikrates), ktorá poskytuje odborné vzdelávanie pre talentovaných mladých dirigentov v nemecky hovoriacich krajinách. V roku 2018 mu bola udelená cena Ernsta von Schucha, ktorá sa každoročne udeľuje najoriginálnejšiemu mladému dirigentovi v Nemecku. V roku 2022 bol štipendistom Richard Wagner Verband a zúčastnil sa na bayreuthských slávnostiach. V tom istom roku získal Junior Prima Prize, najprestížnejšie ocenenie pre mladých umelcov v Maďarsku.
Popri tradičnej symfonickej literatúre má Hontvári rozsiahly operný repertoár. V roku 2019 dirigoval Pucciniho Bohému v Mestskom divadle v Klagenfurte ako asistent dirigenta Lorenza Viottiho. Viedol tiež predstavenia v Staatsoperette Dresden, Musiktheater im Revier a Landestheater Coburg. Počas prvého roka v Mainfranken Theater vo Würzburgu okrem dirigovania bežného repertoáru pripravil aj dve vlastné produkcie: hudobno-divadelnú úpravu hry Rolanda Schimmelpfenniga The Golden Dragonv aranžmáne Pétera Eötvösa a muzikál Andrewa Lloyda Webbera Evita; obidve sa stretli s veľkým ohlasom.
Jeho umelecký vývoj výrazne ovplyvnili majstrovské kurzy Daniele Gattiho, Lutza Köhlera a Zsolta Hamara. Na pozvanie svojho bývalého učiteľa Nicolása Pasqueta sa viackrát zúčastnil na koncertoch hessenského Krjinského mládežníckeho symfonického orchestra. Pracoval tiež ako asistent dirigenta Andreasa Schüllera pri letných projektoch Dolnosaského mládežníckeho filharmonického orchestra a od roku 2020 prevzal vedenie tohto orchestra.
Hontvári si prehĺbil vedomosti o starej hudbe a o historicky poučenej interpretácii na kurzoch Frieder Berniusa, Györgya Vashegyiho a Alessandra De Marchiho. Vo svojom širokom repertoári venuje osobitnú pozornosť aj súčasnej hudbe. Pod jeho taktovkou debutovalo mnoho talentovaných mladých skladateľov; zúčastnil sa takisto na workshopoch súčasnej hudby pod vedením Pétera Eötvösa, Gergelyho Vajdu, Rüdigera Bohna a súboru Ensemble Musikfabrik.