Profil telesa

Foto: Chorus angelorum ensemble

Chorus angelorum ensemble

súbor starej hudby

Bio

Bio


Jana Pastorková, spev

Helga Varga-Bach, spev

Ostatné hlasy vokálnej sekcie premenlivé

Juraj Korec, renesančné dychové nástroje

Marek Spusta, cornemusy a flauty

Juraj Mitošinka, sacqueboute

Rudolf Měřinský, renesančná lutna a chitarrone

Chorus angelorum ensemble vznikol z iniciatívy viacerých slovenských i zahraničných mladých hudobníkov pod vedením Egona Kráka v roku 1995 ako súbor pre stredovekú a renesančnú hudbu. Tvoria ho mladí špecialisti v oblasti historickej hudby, ktorí sa rozhodli "kriesiť hudbu dávnych čias". Spája ich zmysel pre intepretáciu špecifických druhov hudby dávnych storočí, ktorých autentická podoba si často vyžaduje netradičné stvárnenie. Súbor je voľným a otvoreným združením, kde účinkovali okrem stálych členov i hudobníci z Nemecka, Ruska, Českej republiky, Francúzska a Rakúska. Základom súboru je vokálna a inštrumentálna sekcia, pričom disponuje podľa potreby arzenálom dobových i súčasných nástrojov.

Počas svojej existencie sa repertoár súboru zameral na oblasť sakrálnej i profánnej hudobnej kultúry 15., 16. a 17. storočia. V roku 1996 vznikol projekt CANTIONES SACRAE, ktorý je prvou antológiou rekonštruovanej historickej duchovnej piesne cirkevného roka na Slovensku a vyšiel na troch CD tituloch v troch rozličných slovenských vydavateľstvách.

Súbor koncertoval na viacerých festivaloch doma i v zahraničí, časť projektu Cantiones sacrae odznela na festivale Musica Sacra v Nitre v rokoch 1997 - 1998. V roku 2000 realizoval súbor v spolupráci s francúzskymi odborníkmi prvé slovenské predvedenie skladby Missa Requiem Aeternam od Jeana Ockeghema z 15. storočia na Bratislavských hudobných slávnostiach. Od roku 2003 pôsobil súbor pri Fakulte múzických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici.


Diskografia

 • Foto: Cantiones sacrae Vol. III CANTIONES SACRAE VOL. III
  2001 CD – EDICO 0010
  1. Egon Krák: Cantiones sacrae Vol. III
   Chorus angelorum ensemble, Egon Krák (dir.)
 • Foto: Cantiones sacrae Vol. II - Sacred Songs for Christmas from Slovakia CANTIONES SACRAE VOL. II - SACRED SONGS FOR CHRISTMAS FROM SLOVAKIA
  1997 CD – Hudobný fond 00232131
  1. Egon Krák: Cantiones sacrae Vol. II
   Chorus angelorum ensemble, Egon Krák (dir.)
 • Foto: Cantiones sacrae Vol I. CANTIONES SACRAE VOL I.
  1996 CD – Opus 912542–2 231
  1. Egon Krák: Cantiones sacrae Vol. I
   Chorus angelorum ensemble, Egon Krák (dir.)

Kontakt:
Egon Krák, umelecký vedúci« späť na zoznam Aktualizované: 10. 08. 2017