-
1994 – 1998
Gymnázium Matky Alexie Bratislava
-
1998 – 2003
Konzervatórium v Bratislave (orchestrálne dirigovanie – Zdeněk Bílek)
-
2008
absolvovanie magisterského štúdia na VŠMU v Bratislave (orchestrálne dirigovanie – Ondrej Lenárd)
-
2004
majstrovské dirigentské kurzy Kurta Masura, Vroclav (PL)
-
2006
semestrálna stáž v Landestheater Detmold (DE)
-
2006 – 2025
dirigent Opery SND
-
2013 – 2016
hudobný riaditeľ Štátnej opery v Prahe
-
sezóna 2015/2016
hlavný hosťujúci dirigent Pražského komorného orchestra
-
2018 – 2022
stály hosťujúci dirigent Štátneho komorného orchestra v Žiline
-
2023 – 2024
riaditeľ Opery Slovenského národného divadla
Mgr. art. Martin Leginus je slovenský dirigent. Orchestrálne dirigovanie študoval v triede Zdeňka Bílka na bratislavskom konzervatóriu a u Ondreja Lenárda na VŠMU v Bratislave.
V rokoch 2006 – 2025 pôsobil ako dirigent Opery SND. V rokoch 2013 – 2016 bol hudobným riaditeľom Štátnej opery v Prahe. S týmto operným súborom absolvoval japonské turné, kde dirigoval 20 predstavení Verdiho opery La traviata (október 2015). V sezóne 2015/2016 bol hlavným hosťujúcim dirigentom Pražského komorného orchestra, v rokoch 2018 – 2022 bol i stálym hosťujúcim dirigentom Štátneho komorného orchestra v Žiline. V rokoch 2023 – 2024 bol riaditeľom Opery Slovenského národného divadla.
Od roku 2025 pravidelne spolupracuje s madridským telesom Orquesta Clásica Santa Cecilia, s ktorým uviedol koncertne Pucciniho Tosku v Zaragoze a Madride. V roku 2024 spolupracoval na produkcii Janáčkovej Jenůfy v Teatro dell’Opera di Roma, kam sa vracia v roku 2027 do produkcie Šostakovičovej Lady Macbeth.
Ako dirignet sa predstavil v koncertných sálach ako viedenský a berlínsky Konzerthaus a na renomovanej japonskej scéne Bunka Kaikan v Tokiu. Spolupracoval s významnými sólistami: Leo Nucci, Ferruccio Furlanetto, Simon Keenlyside, José Cura, Iwona Sobotka, Anna Samuil, Desirée Rancatore, Sergej Larin, Eva Urbanová, Jana Kurucová, Pavol Bršlík, Adriana Kučerová, Dalibor Jenis, Eva Hornyáková, Peter Mikuláš a i.
Dirigoval opery Orfeus a Eurydika, Carmen, Čarovná flauta, Barbier zo Sevilly, Dvaja Foscariovci, Macbeth, La traviata, Aida, Nabucco, Otello, Simone Boccanegra, Rigoletto, Falstaff, Don Carlo, Hansel und Grätel, Sedliacka česť, Komedianti, Madama Butterfly, Bohéma, La Rondine, Manon Lescaut, Tosca, Il Tabarro, Gianni Schicchi, Suor Angelica, Predaná nevesta, Rusalka, Jenůfa, Čert a Káča a balety Labutie jazero, Spiaca krásavica, Luskáčik, Spartakus, Ivan Hrozný, Romeo a Júlia, Sylfida a Giselle a ďalšie. Z tvorby slovenských skladateľov dirigoval operu Tibora Freša Martin a Slnko, Suchoňove opery Svätopluk a Krútňava ako aj balet Tibora Freša Narodil sa chrobáčik. Vo svojom repertoári má tiež orchestrálne skladby slovenských skladateľov 20. a 21. storočia (Ján Levoslav Bella, Ján Cikker, Eugen Suchoň, Ilja Zeljenka, Pavol Bagin, Vladimír Godár, Ľubica Čekovská a ď.)
Za naštudovanie Dvořákovej Rusalkyvo Veľkom divadle v Poznani získal v roku 2023 prestížne poľské ocenenie Jan Kiepura Theater Music Award v kategórii Najlepší dirigent roka.