• 1948 – 1953

    Filozofická fakulta UK v Bratislave (hudobná veda a estetika)

  • 1953 – 1989

    jeden z prvých pracovníkov Ústavu hudobnej vedy SAV (od 1953 v Oddelení hudobnej histórie Ústavu hudobnej vedy SAV, od 1973 v Sekcii hudobnej vedy Umenovedného ústavu SAV, od 1979 vedúci vedecký pracovník, 1988 – 1989 vedúci Sekcie hudobnej vedy Umenovedného ústavu SAV), externý pedagóg na VŠMU a Filozofickej fakulte UK v Bratislave

PhDr. Richard Rybarič, CSc. bol slovenský muzikológ, hudobný publicista, editor a vysokoškolský pedagóg. V centre jeho celoživotnej práce bola oblasť hudobnej históri. Richard Rybarič sa zaoberal hudobnou kultúrou Veľkej Moravy, hudobnou medievalistikou, renesančnou a barokovou hudbou, otázkami genézy a podstaty slovenskej národnej hudby v 18. a 19. storočí.

Jeho štúdie o významných slovenských hudobníkoch, akými boli Ján Šimrák, Samuel Capricornus, Štefan Monetarius-Cremnicianus, Zachariáš Zarevutius či Ján Kusser st., sa stali vzorovými vedeckými monografiami slovenskej hudobnej historiografie. Využil v nich praktické skúsenosti z vlastnej, bádateľskej archívnej práce so slovenskými prameňmi, ktoré zúročil spolu s bohatými poznatkami zo sústavného štúdia zahraničnej odbornej literatúry v knižnej publikácii Vývoj európskeho notopisu (Opus, Bratislava 1982), obohatenej ukážkami transkripcie prameňov slovenského pôvodu.

Vrcholným pilierom jeho vedeckého bádania sa stal projekt Dejiny hudobnej kultúry na Slovensku, ktorý formuloval v spolupráci so svojimi kolegami na pôde SAV začiatkom 80. rokov a prakticky ho predložil v jedinečnej pôvodnej syntetickej knižnej publikácii Dejiny hudobnej kultúry na Slovensku I. Stredovek, renesancia, barok (Opus, Bratislava 1984).

Venoval sa aj riešeniu teoretických problémov hudobnej historiografie – vypracoval modernú koncepciu slovenskej hudobnej historiografie založenú na univerzalistickom a kulturologickom chápaní hudobnej vedy ako filozoficko-historickej disciplíny. Vo svojej poslednej syntetickej práci predložil vlastnú systematiku hudobnej historiografie, charakteristiku jej subdisciplín a vedeckých metód.

Napísal okolo 250 vedeckých štúdií, kapitol v knižných monografiách, článkov, hesiel do encyklopédií, prednášok, referátov, recenzií, kritík a úvah do rôznych slovenských i zahraničných (nemeckých, maďarských, poľských, českých a i.) vedeckých zborníkov a časopisov. Je autorom publicistických scenárov a spolupracoval na viacerých rozhlasových a televíznych hudobných reláciách.

Bol členom niekoľkých slovenských a medzinárodných muzikologických rád: vedeckej rady kongresu Musica Antiqua Europae Orientalis, vedeckej rady edície Musicalia Danubiana a spoločností International Musicological Society a Internationale Arbeitsgemeinschaft für Hymnologie. 

Rybarič bol dlhoročným vedeckým redaktorom a prispievateľom do najvýznamnejších slovenských muzikologických zborníkov a časopisov: Hudobnovedný sborník, Hudobnovedné štúdie, Musicologica Slovaca, Hudobný archív, Slovenská hudba a bol tiež vedeckým redaktorom notovej edície Stará hudba na Slovensku.

Autorka textu: PhDr. Janka Petőczová, CSc., muzikologička

x