Foto: Decembrové číslo Hudobného života

Decembrové číslo Hudobného života

Novinky vydavateľstva HC

|

18. 12. 2023

V aktuálnom čísle Hudobného života si môžete prečítať aj toto:

Rozhovory: Martin Valihora - Strhnúť a upútať dokáže len absolútna hudba * Pavel Stiller – Inšpirovať samého seba * Petra Torkošová – Pracovať s ľudským hlasom treba premyslene
 
Koncerty a festivaly: Ensemble Ricercata * Spectrum Quartett * Štátna filharmónia Košice * Konzerthaus Viedeň * Nová slovenská hudba * ŠKO Žilina * Slovenská filharmónia * Hudba dneška v SNG * Bassfest+ 2023
 
Nová hudba: Ondrej Veselý - Slovenská hudba pre šesť strún
 
Hudobné divadlo: Štátna opera Viedeň: Le grand macabre * Štátna opera Hamburg: Salome * Kráľovská opera Štokholm: Melancholia
 
Jazzové laboratórium: Ľubomír Tamaškovič - Nation in Bondage
 
Recenzie CD
 
Poviedka Vandy Rozenbergovej

***

Úspešné príbehy sa dobre píšu a ešte lepšie čítajú. V decembrovom čísle sa Juraj Kalász zhovára s jazzmanom Martinom Valihorom, ktorý vzorec úspešného hudobníka napĺňa suverénne, s jednoznačnými presahmi za hranice pôvodného prostredia, navyše, aj s aktivitami, ktoré sa dotýkajú verejného záujmu. Rada o príkladoch skutočných elít čítam, nesmierne rada ich vidím na stránkach nášho časopisu. Potrebujeme ich ako soľ.

Musím sa priznať, že s veľkým rozochvením vstrebávam
príbehy o tých, čo žijú svoje „malé“ hrdinstvá, v ústraní, bez ambícií byť videnými, v skromných podmienkach, v skutočnom zákulisí nášho hudobného sveta. Nevzdávajúci sa organizátori lokálnych festivalov mimo kultúrnych centier, operátori malých nezávislých vydavateľstiev, učitelia… Hnaní
presvedčením o svojej pravde, idúci za ňou bez pátosu, lebo tam, kde nie je veľké publikum, nedá sa pred nikým na nič hrať.

Preto je na našej novembrovej obálke Pavel Stiller, učiteľ zobcovej flauty na Základnej umeleckej škole v Žiline. Zobcová flauta, tá popoluška zušiek, mliečny zub dychových nástrojov, vrchol pedagogickej úžitkovosti, kus plastu zabudnutý takmer v každej hudbymilovnej domácnosti… Vyštudovaného hornistu Pavla Stillera nestihla v detstve otráviť, šťastne ho minula jej utilitárna rola, ktorú jej tak nepekne určilo naše základné hudobné školstvo, a zrejme preto ako dospelý muž podľahol jej čaru. Príbehy jeho dvoch najúspešnejších žiačok, finalistiek najprestížnejších svetových súťaží i populárnej televíznej šou Virtuózi, sú nielen vyústením jeho dlhoročného pedagogického a interpretačného hľadania, ale aj poctivej práce na sebe a neustálej potreby posúvať sa ďalej. Rozhovor s Pavlom Stillerom je pozvaním nielen pre učiteľov, rodičov detí, študentov, ale pre každého, kto hľadá životnú inšpiráciu.

Koniec roka je vždy plný koncertov, čo vidieť aj na našich stránkach. Veľmi teší zostava recenzií zahraničných operných predstavení, do ktorých kvalitne prispeli aj slovenskí interpreti a tvorcovia.

Posledným tohtoročným číslom sa s vami, vážení čitatelia, lúčime v tlačenej podobe až do začiatku februára 2024, keď si budete môcť kúpiť prvé dvojčíslo v novom roku.

Na internete nás nájdete už skôr, v podobe čerstvej a dlhoočakávanej internetovej verzie Hudobného života. Nech vaše sviatky na prelome rokov sprevádza pokoj, zdravie a hudba.

ANDREA SEREČINOVÁ

***

Hudobný život nájdete v našom e-shope a dobrých kníhkupectvách, aj v elektronickej verzii.

Využite možnosť výhodného ročného predplatného len za 20 eur a získajte časopis aj so zaujímavými darčekmi pre predplatiteľov priamo do vašej schránky.

Želáme príjemné čítanie pri vianočnom stromčeku :)

Kúpiť v e-shope
x