Program
Pro Musica Nostra na cestách 2 / koncert Koceľovce
Pondelok 05. 10. 2020 o 18:00
Evanjelický kostol a.v. Koceľovce
Koceľovce 32, Koceľovce
Zobraziť na mapeÚčinkujúci:
- Ján Krigovský– g violone, umelecký vedúci (SK)
- Eva Šušková[osobný profil] – soprán (SK)
- Daniel Rumler– husle, viola (SK)
- Jan Čižmář– teorba, baroková gitara, caloccione (CZ)
- Marek Čermák– organ
Vstupné:
- Vstupné dobrovoľné.
Eva Šušková. Foto: Boris Németh
Ján Krigovský, odchovanec konzervatória v Žiline a Vysokej školy múzických umení v Bratislave už v čase štúdií prejavoval mimoriadne ambície. Nechcel sa uspokojiť s pozíciou anonymného člena sekcie kontrabasov v ktoromsi z orchestrov. Rozhodol sa skôr pre cestu kontinuálneho štúdia a objavovania nových zdrojov. Vďaka nemu znie na koncertnom pódiu nielen hudba legendárnych skladateľov (Speer, Händel, Stradella a iní), ale aj hudba autorov, ktorí nie sú ovenčení vavrínmi, avšak ktorí aktívne participovali na profilácii tvorby v 17. storočí (Conti, Susato, Gabrielli). Krigovského tvorivú akceleráciu oceňujú aj iní hudobníci a napísali pre tohto výnimočného hudobníka niekoľko titulov (Börner). Iní zasa siahli k sugestívnej poézii všestranného umelca a človeka nadchnutého pre tvorbu v akomkoľvek zmysle tohto slova.
PROGRAM:
Ján Krigovský (1972)
Genezis / improvizácia
Francesco Bartolomeo Conti (1681-1732)
Ária anjelov pre soprán, violone a teorbu z oratória Umučenie sv. Sebastiána
Tielman Susato (1500-1561)
Suita č. 1 in G pre violone a basso continuo
Allemande
Pavanne „Mille regretz“
Gaillarde“Le tout“
Dance de Roy
Daniel Georg Speer (1636-1707)
Sonáta in F pre tri basy a basso continuo
Domenico Gabrielli (1659-1690)
Ricercar č. 4 in Es pre violone solo
Georg Friedrich Händel (1685-1759)
Per, te lasciai la lucce z kantáty Delirio amorosso
Alessandro Stradella (1639-1682)
Sonáta pre husle, violone a basso continuo in D
Andante liberamente
Allegro spiccato
Andante
Vivace
Dirk Börner
Narodeninová sonáta c mol pre g violone a basso continuo venované J. Krigovskému
Adagio
Fuga-Allegro
Recitativo con discretione
Minuetto
Víťazoslav Kubička (1953)
Pane, skala moja op. 343
Cyklus piesní na básne Jána Krigovského pre soprán, husle, violone a organ
Nie je dôležité kedy Pán Ježiš príde, ale či vezme aj mňa
Neznámy Pán
Kto som?
K cieľu nevedie vždy najľahšia cesta
Pane, prečo mi kážeš milovať?
Usiluj sa prejsť tesnou bránou
/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Ján Krigovský je kontrabasista, multiinštrumentalista, organizátor hudobných podujatí, propagátor, umelecký vedúci, manažér, producent, vydavateľ, dramaturg, básnik Je vyhľadávaným interpretom rôznych hudobných štýlov. Ako sólista sa Krigovský prejavuje ušľachtilou, temperamentnou, technicky dokonalou hrou. Ako sólista a komorný hráč na kontrabase, G-violone, viedenskom violone spolupracuje s mnohými súbormi špecializujúcimi sa na historicky poučenú interpretáciu starej hudby. Účinkuje tiež v zoskupeniach pre súčasnú hudbu Catalá Ensamble Trio, Alea, Collegium Wartberg. Ako koncertný majster kontrabasovej skupiny vystupoval s viacerými orchestrami ako napr. London Symphony Orchestra, Moderntimes 1800, Wiener Akademie. Ako sólista spolupracoval s orchestrami pod taktovkou Yuriho Bashmeta, Leoša Svárovského, Martina Haselböcka, JordiSavalla či Ewalda Danela. Ako sólista či člen komorných ansámblov sa predstavil na popredných festivaloch ako napr. Bratislavské hudobné slávnosti, Melos-Étos, Pražská jar, Wiener Fetspiele, Salzburger Festpiele, Festspielwochen München, Dresdener Festspiele, Jehudi Menuhin Festival Gstaad, Boston Early Music Festival, Schleswig-Holstein Musik Festival a iné. Nahral vyše 150 CD-DVD titulov pre firmy ako Decca, SDBS production, Supraphon, CPO, WDR, NDR, ZDF, Winter&Winter, ORF, Challenge reords, Institut für Tyroler Musikforschung Innsbruck, Pan Classics, Arcana Records, Symfonia a takisto pre rozhlas a televíziu. Jeho umeleckým partnermi boli napr. Cecilia Bartoli, Sol Gabetta, Riccardo Minasi, Steven Isserlis, Maurice Steger, Nuria Rial, Avi Avital, Gunar Letzbor, Elizabeth Wallfisch, Jürger Essl, Helene Schmidt, Dalibor Karvay, Stano Palúch, Daniel Buranovský, Martin Babjak.
Pedagogicky pôsobil na Konzervatóriu v Žiline, Konzervatóriu Dezidera Kardoša v Topoľčanoch, na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave, na Masarykovej univerzite v Brne a Janáčkovej akadémii v Brne. Od roku 2002 pôsobí na Akadémii v Banskej Bystrici. Vybudoval na Slovensku základňu vynikajúcich kontrabasistov ako napr. Roman Patkoló, Vlado Žatko, Ján Prievozník, Filip Jaro, Romana Uhlíková a iní. Pravidelne vyučuje na majstrovských kurzoch v Rusku, Poľsku, Česku, na Slovensku, v Rakúsku, Švajčiarsku, Brazílii, Argentíne, USA, Kanade, Mexiku.
Roku 2010 založil spolu so svojimi žiakmi Slovak Duble Bass Club, v rámci ktorého zorganizoval majstrovské kurzy BassFest Banska Bystrica, Medzinárodnú kontrabasovú súťaž Carla Dittersa von Dittersdorfa a stovky koncertov. Roku 2013 vzniklo z iniciatívy Jána Krigovského kontrabasové kvarteto BassBand.
Roku 2012 založil hudobný benefičný festival Musica Perennis Iuventutis v Senci a Musica Perennis Sancti Benedicti v Hronskom Beňadiku na pomoc a podporu detí v hmotnej núdzi a detí s hendikepom. Na podnet Jána Krigovského vznikli desiatky hudobných diel pre sólový kontrabas i komorné zoskupenia. Roku 2012 založil svoj vlastný ansámbel Collegium Wartberg.
Collegium Wartberg je univerzálne teleso, v ktorom sa dobrovoľne združujú profesionálni hudobníci, sólisti, speváci a tanečníci. Roku 2012 ho založil medzinárodne uznávaný umelec, kontrabasista, dramaturg a básnik Ján Krigovský. Zoskupenie pravidelne koncertuje na slovenských festivaloch, vystúpilo i na prestížnych pódiách v Európe ako napr. Konzerthaus Wien, Brucknerhaus Linz a roku 2015 reprezentovalo Slovensko aj na koncertnom turné v USA. Collegium Wartberg spolupracuje s umelcami všetkých hudobných štýlov. Jeho členmi sú známi interpreti D. Karvay, J. Podhoranský, E. Varhaníková, D. Buranovský, S. Palúch, E. Šušková, I. Korol, G. Letzbor, H. Schmidt, J. Joseph, H. Gulyásová, A. Mühlbacher, F. Kircher, M. Babjak, M. Čírová a iní.
Počas svojej existencie nahralo Collegium Wartberg šesť CD s hudbou, ktorá zakaždým zaznela vo svojej premiére. Realizovalo nahrávky pre RTVS, TV LUX, ČT a ORF. Známy kameraman J. Ďuriš a režisér J. Slovák zachytili koncert „Winterreise“ (freejazz) na DVD a TV LUX „Sedem posledných slov“. Collegium Wartberg zastrešuje tiež päť charitatívnych festivalov na Slovensku. Na jeho univerzálnej platforme vznikajú stále nové know-how projekty. Je propagátorom hudby a charizmy svetoznámeho skladateľa, nepriamo i svojho bývalého spoluobčana Johanna Nepomuka Hummela, ktorý v rokoch 1780-1786 žil a pôsobil v Senci.