Program

Pro Musica Nostra na cestách 2 / koncert Lučenec

Utorok 06. 10. 2020 o 18:00

Radnica Lučenec

Doktora Herza 240/1, Lučenec

Zobraziť na mape

Účinkujúci:

 • Barocco sempre giovane
 • Vilém Veverka– hoboj
 • Gustáv Beláček[osobný profil] – basbarytón (SK)
 • Vilma Cibulková– recitátorka
 • Jiří Lábus– recitátor
 • Vilém Udatný– recitátor

Diela:

 • Johann Sebastian Bach

  (1685 – 1750)

  • Kantáta Ich habe genug BWV 82

   • Aria: Ich habe genug                                                                                                             
    Recitative: Ich habe genug                                                                                     
    Aria: Schlummert ein, ihr matten Augen                                                                            
    Recitative: Mein Gott! wenn kömmt das schöne: Nun!                                                          
    Aria: Ich freue mich auf meinen Tod

 • Arnošt Lustig

  (1926 – 2011)

  • Kantáta Tanec šialených

Vstupné:

 • Vstupenky 5€ zakúpite v predpredaji v sieti Ticketportal. Vstupenky je možné zakúpiť aj priamo v Mestskom informačnom stredisku Levice: +421 47 433 1513
Foto: Komorný súbor Barocco Sempre Giovane

Komorný súbor Barocco Sempre Giovane

i

Zdanlivo nesúrodé spojenie dvoch veľkých umeleckých diel. Kantátu Ich habe genug pre sólový bas, hoboj a sláčikové nástroje skomponoval Johann Sebastian Bach roku 1727 na text neznámeho autora. Odkazuje na rozprávanie o zbožnom starcovi z jeruzalemského chrámu, Simeonovi. Témou je smrť ako vyslobodenie zo sveta plného biedy a zúfalstva. Epická báseň Arnošta Lustiga „Kantáta“ je obžalobou najstrašnejšieho zločinu v histórii ľudstva, Šoa. Napriek tomu ani jedna z týchto kompozícií nekončí beznádejou: „Hovoria nám naši mudrci, že síce nie je možné neplakať, ale večný plač by zničil nás samotných, až by sme sa stali tými, nad ktorými plačeme...Budúcnosť je inde, pretože spomienky je len polovicou bytia.“

///////////////////////////////////////////////////////////////////////

Gustav Beláček študoval na VŠMU v Bratislave, v Siene a v Štutgarte na tamojšej Bachovskej akadémii. Je držiteľom cien na medzinárodných speváckych súťažiach Rocca delle Macie v Taliansku, na súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch (absolútny víťaz 1993), súťaži M. Schneidera-Trnavského a na súťaži Hansa Gabora Belvedere. Pôsobí na českých a slovenských scénach, hosťuje v najvýznamnejších operných domoch, predovšetkým v Bayerische Staatsoper v Mníchove a v Deutsche Oper Berlin. Vystúpil na BBC Proms či na festivale vo veronskej Arene.

Jan Souček začal na hoboji hrať ako 10-ročný pod vedením Vladimíra Hanuša. Absolvoval Pražské konzervatórium v triede F. X. Thuriho a HAMU v Prahe u Jany Brožkovej. Počas stáže na konzervatóriu vo francúzskom Lyone študoval v triede Jean-Louisa Capezzaliho a Jérôma Guicharda. Jan je laureátom Medzinárodnej hudobnej súťaže Pražská jar 2008, kde získal 3. cenu, víťaz medzinárodnej súťaže v Lodži (2005) a semifinalista medzinárodných súťaží v japonskej Karuizawe (2006) a v Ženeve (2010). Roku 2001 bol členom orchestra mladých Gustava Mahlera. Od októbra 2006 pôsobí ako hobojista Pražskej komornej filharmónie, v súčasnosti tiež v orchestri Štátnej opery. Pôsobí v Triu Arundo, ktoré je držiteľom Ceny Českého spolku pre komornú hudbu pre rok 2011. So súborom Belfiato Quintet získal 3. cenu na medzinárodnej súťaži Henri Tomasi v Marseille.


Jiří Lábus je jedným z najvýraznejších českých hercov svojej generácie. Po absolutóriu DAMU prijal angažmán v libereckom divadle Ypsilon, ktorému zostal verný dodnes. S Oldřichom Kaiserom sa stal protagonistom početných televíznych relácií, v ktorých oslňoval inteligentným humorom. Vytvoril celý rad filmových a televíznych rolí predovšetkým komických, v ktorých uplatnil špecifický zmysel pre humor, neskôr i vážnych dramatických, za čo získal ocenenie Český lev. Výrazne sa uplatňuje i v dabingu.

Vilma Cibulková už počas štúdia na DAMU hosťovala v Národnom divadle v Prahe. Po
absolutóriu hosťovala v Divadle na Zábradlí, v rokoch 1985-1991 bola členkou činohry
Národného divadla a v rokoch 2004-2006 členkou Divadla na Vinohradoch. V súčasnosti
pôsobí v Divadle pod Palmovkou. Je držiteľkou Českého leva a dvoch Cien Thálie (2006, 2014).
Vilém Udatný vyštudoval hudobne dramatické oddelenie Pražského konzervatória. V rokoch
1990-1996 pôsobil v Stredočeskom divadle Kladno-Mladá Boleslav. V tom čase hosťoval tiež v Národnom divadle a v divadle ABC. V rokoch 1996-2004 bol členom činohry Národného divadla v Prahe. V súčasnosti hosťuje v Národnom divadle, Divadle na Jezerke či v Divadle Ungelt.

Barocco sempre giovane (Baroko stále mladé) je komorný súbor zložený zo špičkových mladých českých profesionálnych hudobníkov. Bol založený v roku 2004. Pôvodne sa špecializoval na interpretáciu skladieb vrcholného baroka (odtiaľ názov súboru), dnes však jeho repertoár obsahuje skladby všetkých štýlových období vrátane hudby 21. storočia. V premiére predviedol i rad skladieb súčasných autorov. Súbor je pozývaný na významné domáce i zahraničné hudobné festivaly, jeho koncerty vysielali televízne i rozhlasové stanice, nahráva na CD a realizuje vlastné abonentné cykly koncertov. Barocco sempre giovane spolupracuje s poprednými českými i zahraničnými umelcami. Zvláštnu pozornosť venuje spolupráci s mladými umelcami, laureátmi významných medzinárodných súťaží, predovšetkým s víťazmi súťaží Pražskej jari, súťaže Fritza Kreislera vo Viedni, kráľovnej Alžbety v Bruseli a Čajkovského súťaže v Moskve.

 

x