Pre 1. stupeň ZŠ
Ako sa stratili činely
Hudobná rozprávka o tom, ako vďaka nezáujmu ľudí skončili činely a iné hudobné nástroje v najtmavšom kúte v sklade.... Jedného dňa ich našli myšky, nástroje ožili a vyrozprávali svoj vlastný príbeh. S pomocou detí sa tak vydávajú nepoznanou rozprávkovou cestou ich znovuobjavovania.
Minutáž: 40´
Bartók a Drevený princ
Minutáž: 40´
Hudobný program aj v maďarskom a nemeckom jazyku.
Vznik inscenácie podporili:
Ars Bratislavensis
OZ Bratislavské rožky
Maďarský inštitút v Bratislave
Nadácia Terra Recognita
BáPoDi
Dychové nástroje v súhre
Minutáž: 50´
Džal mange, pal tute – NOVÉ V PONUKE HC!!!
Minutáž: 40´
Hudobný program určený školám so žiakmi rómskej národnosti.
Fašiangy
Hudobno - výchovný projekt Fašiangy - obdobie od Troch kráľov do Popolcovej stredy približuje tradičné folklórne zvyky. Oboznamuje deti so zvyklosťami, ktoré sa v mnohých regiónoch dodržujú dodnes ( kroje, práca, zábava, spolužitie v rodine, trávenie voľného času, pečenie šišiek, pampúšikov, fánok, závinov, usporadúvanie sprievodov a maškár symbolizujúcich silu a plodnosť). Nechýba interaktívne zapojenie detí do hier a tancov (metlový). Účinkujúci vystupujú v originál krojoch.
Minutáž: 40´Hore brehom, dolu brehom – Ako sa narodí pieseň
Dej rozprávky sa odohráva v budúcnosti, kde sa rodičom narodí dieťa, ktoré neustále plače. Keďže jeho plač neutícha, snažia sa zistiť, akým spôsobom uspávali deti ich predkovia. Odpoveď prinesie až cesta tatka Eduarda do minulosti – do Krajiny hudby. V rozprávke sú predstavené všetky zložky hudobnej výstavby (melódia, rytmus, harmónia) a základné hudobné vyjadrovacie prostriedky (dynamika, tempo). Deti spolu s hudobníkom napíšu svoju vlastnú pieseň.
Minutáž: 40´Husle či klavír?
Autorský projekt prof. Juraja Hatríka - vysokoškolského pedagóga a hudobného skladateľa. Hudobno-edukačný rozprávkový príbeh o dvoch hudobných nástrojoch, z ktorých každý je iný a aj napriek tomu môžu spolu ladiť. Deti prostredníctvom príbehu spoznávajú vlastnosti jednotlivých nástrojov, ich možnosti a farby. Zároveň si osvojujú základné pojmy hudobnej terminológie. Interaktívne participujú na hudobno - pohybových aktivitách a stávajú sa tak súčasťou príbehu.
Minutáž: 40´
Ľudová hudba kedysi a dnes
Minutáž: 50´
Hudobný program je viazaný na 3 x cca 50´min. predstavenia za sebou v jeden deň vo väčších priestoroch (napr. Kultúrny dom, telocvičňa, a pod. ) pre cca 200 návštevníkov/predstavenie.
Marionety z Lubeníka - NOVÉ V PONUKE HC!!!
Skladby, ktoré na koncerte odznejú, pochádzajú zo Zborníka z Lubeníka(z oblasti Gemera) - anonymného notovaného rukopisu z II. polovice 18. storočia. Vystupujú v ňom komediálne marionety, ktoré vytvárajú choreografiu na jednotlivé skladby. Moderátor priblíži nielen dej predstavenia - príbeh Dr. Fausta, ale aj prácu s bábkami-marionetami, a bližšie predstaví hudobné nástroje, ktoré sa používali v 18. storočí a dnes už neexistujú. Rovnako priblíži prepojenie charakteru tancov zo zborníka s pohybom jednotlivých varietných marionet.
Každé oživenie a priblíženie dávnej kultúry z územia Slovenska je cennou skúsenosťou pre mladú generáciu, lebo odkrýva pre nich netušené bohatstvo života a kultúry našich predkov. V prvom vstupe bude mladé publikum vtiahnuté do sveta divadla a moderátor mu v ľahkej forme predstaví príbeh Dr. Fausta, v druhom vstupe sa mladí poslucháči oboznámia s nástrojmi, ktoré sa používali v období baroka.
Podľa prípravy a kontaktu so školami je možné zapojiť deti, ktoré navštevujú ZUŠ do niektorej skladby k účinkovaniu so súborom. Na druhej strane moderátor podobne pozve publikum do sveta marionet, kde si budú môcť vyskúšať a ohmatať bábky a prácu s nimi.
Minutáž: 50´
Hudobný program je viazaný na 2 x cca 50´min. predstavenia za sebou v jeden deň vo väčších priestoroch (napr. Kultúrny dom, telocvičňa, a pod. ) pre cca 200 návštevníkov/predstavenie.
V projekte majú možnosť účinkovať aj žiaci základných umeleckých škôl na základe vopred dohodnutých podmienok.
Pozrite si ukážky 1, 2, 3.
Maťko na potulkách svetom
Dej rozprávky je vložený do dávnych čias, keď boli na svete rytieri a draci, keď princezné túžobne čakali na svojich záchrancov. V tých časoch museli ísť synovia do sveta na vandrovku, aby sa naučili potrebné remeslo.... V rozprávke sú použité archaické hudobné nástroje (citara, lýra, anjelská trúbka, flauta z kravského rohu a pod.) Niekedy sú piesne obohatené rapom. Dobové oblečenie i vyobrazená maľba pomôžu k obrazotvornosti a interaktivite...
Minutáž: 40´
Najslávnejšie melódie od staroveku po súčasnosť
Videli ste starogrécku lýru? Počuli ste jej zvuk, ako sprevádza Seikilovu pieseň? A harfu kráľa Dávida... chcete si na nej zahrať? Alebo, počuli ste naživo spievať trubadúra s lutnou? A viete, že ten wals na ktorý tancujete, je renesančná pieseň? Nemusíte sa báť nezáživnej prednášky z histórie hudby! Architektúra a výtvarné umenie? Na to sa môžete len pozerať. Ale hudba plynie, nedá sa zachytiť v statickom okamihu. Zanecháva v nás dojem, je jedinečná. Program predstavuje najslávnejšie melódie z histórie, ďalekej či nedávnej a netradičné umenie multiinštrumentalistu a rozprávača Jána Hrubovčáka. Ukáže Vám, ako sa menil vkus a čo všetko odolalo zubu času!
Minutáž: 40´
O koze rohatej, do pol boka odratej
Hudobný príbeh o pastierikovi a koze – klamárke a jej nezbednom správaní, kvôli ktorému bola aj spravodlivo potrestaná. Príhodu plnú zvieratiek sprevádzajú básničky a pesničky hrané na gajdy a čudo (maďarský ľudový nástroj so strašidelným zvukom).
Minutáž: 40´
Odkliate zvonce
Bol raz jeden chlapec, ktorého volali – Dominik - pastierik. Bola to však len jeho prezývka – ovečky nemal, ešte bol maličký. Rád sa túlal po lúkach a predstavoval si, ako pasie svoje vlastné stádo. „Mne by stačilo len zopár oviec“ - hovorieval Dominik. „Ale kde tie ovečky vziať?!“ Hovoril si v duchu. „...Veľkým pastierom sa ovce často zatúlajú, alebo ich vlk odoženie. Idem si ich teda pohľadať...“ Ako tak chodil po húštinách, vravel si riekanku.
Príďte ku mne ovce, dám vám zlaté zvonce! darujem vám kožuch, darujem vám krpce! Čo myslíte, podarilo sa mu nahnať do svojho košiara nejakú zatúlanú ovečku? Projekt Odkliate zvonce oboznamuje deti so slovenskými hudobnými nástrojmi – ozembuch, zvonce, drumbľa, píšťalka. Deti majú možnosť zahrať si v „kapele“ a vyskúšať si i Klobúkový tanec.
Minutáž: 40´
Popolvár, najväčší na svete
Prostredníctvom známej slovenskej rozprávky Popolvár, najväčší na svete sa deti oboznamujú s barokovou hudbou. Zástupcovia detského publika spoluúčinkujú na javisku a pohybom vyjadrujú výrazové polohy hudby. Interpreti účinkujú v kostýmoch a kostýmové prvky sú pripravené aj pre deti. Stvárňujú Popolvára, princezné, drakov, ježibabu. Počas celého predstavenia znie hudba z obdobia hudobného baroka. Na záver dobro zvíťazí nad zlom, príbeh končí svadbou a deti nielen na javisku, ale aj v publiku sa roztancujú a spievajú detské piesne Jedna druhej riekla, Tancuj tancuj, Sedemdesiat sukien mala.
Minutáž: 40´Potulky Macka Packa
Tento projekt tematicky nadväzuje na projekt Popolvár, najväčší na svete, ktorý je zameraný na obdobie hudobného baroka. Projekt Potulky Macka Packa približuje obdobie hudobného klasicizmu a oboznamuje deti s komornou hudbou. Dejový základ sám o sebe otvára ďalšie možnosti integrácie hudobných, slovných, dramatických a pohybových aktivít detí. Príbeh o mackovi Packovi, ktorý sa hneď na prvej jarnej prechádzke stratil mame, ponúka mnohé zápletky, pocity smútku keď ostane sám, šťastia, keď si nájde kamarátov, odvahy, keď prekonáva prekážky a hlavne spoznania, aké je dôležité mať niekoho, kto nás má rád.
Minutáž: 40´
Poznaj svoje dedičstvo – ľudové nástroje
Ľudové hudobné nástroje ako gajdy, fujara, citara ožívajú postupne v rukách umelca a v rukách detí. Spoznávanie autentických ľudových hudobných nástrojov je prepojením na poznanie histórie ich vzniku a účelu. Autor projektu upúta svojou bezprostrednosťou, možnosťou praktického vyskúšania si nástrojov didaktickými otázkami a dynamickosťou svojho vystupovania.
Minutáž: 40´
Rozprávka o sláčikovom kvartete
Náš rodinný príbeh sa odohráva na Vianoce. Deti Prvulka a Vrtko dostanú pod stromček husličky a odchádzajú koncertovať do sveta. Otec Violončelo odíde tiež, a mama Viola ostane na Štedrý deň sama. Pomocou detí zavoláme späť domov našich malých virtuózov, pretože rodina má byť na Vianoce spolu. S každým hudobníkom zo sláčikového kvarteta interaktívne spoluúčinkuje jedno z detí z hľadiska...Hlavnou myšlienkou tohto interaktívneho hudobného programu je spolupatričnosť, ozajstné priateľstvo a porozumenie, vyjadrené hudobným príbehom o rozhádanej rodine, ktorú napokon spojí sila a krása hudby. Hudobnú časť programu tvoria diela W. A. Mozarta v interpretácii sláčikového kvarteta, v ktorom každý hudobný nástroj interpretuje jedného člena rodiny.
Minutáž: 40´
Svetové hudobné nástroje – Kolotoč
Cieľom je naživo ukázať žiakom rôzne hudobné nástroje, o ktorých sa priebežne učia, a ktoré poznajú vo vizuálnej a akustickej forme z učebníc a nahrávok. Nielen, že na nich zahráme, ale ponúkneme aj priamy kontakt mládeži s týmito (ne)tradičnými hudobnými nástrojmi.
Minutáž: 40´Tri zakliate kniežatá
Projekt je zameraný na obdobie hudobného romantizmu s cieľom oboznámiť deti s dielami majstrov tohto obdobia prostredníctvom rozprávkového príbehu. Umelci hrajú v kostýmoch a zapájajú deti do diania na pódiu. Tematicky nadväzuje na projekty Popolvár, najväčší na svete (baroko) a Potulky Macka Packa (klasicizmus).
Minutáž: 40´
Vianoce na dedine
Projekt zameraný na tradície a zvyklosti v určitých regiónoch Slovenska, poprepletaný koledami. Porovnanie ako ľudia prežívali Vianoce kedysi a dnes, v mestách a na dedinách. Účinkujúci sú v kostýmoch.
Minutáž: 40´
Vianočný príbeh
Táto rozprávka, zasadená do prostredia krásnej krajiny pod Tatrami, je zámerne plná slovenských ľudových hudobných nástrojov. Ich zvuky sú ukryté v príbehu. Každý nástroj je postavička, ktorú privádzajú k životu zázračnou riekankou deti a samozrejme, je im na pomoci aj zázračný kľúčik – drumbľa.
Bača so svojimi deťmi a manželkou putujú zimnou krajinou a jediné miesto, kde sa môžu usadiť, je koliba nad dedinou... Bačova manželka ale čaká bábätko. Je predvianočný čas, a preto staršie bačove deti musia chodiť po pýtaní...ako sa podarí obmäkčiť ľudí, to sa dozvieme až v rozprávke. Deti totiž našli v hore poklad, vďaka ktorému ľudia v dedine otvárajú nielen dvere svojich domov, ale aj svoje srdcia...Žeby s tým mal niečo do činenia zázračný kľúčik? Isté však je, že v krajine pod Tatrami zas začali zvoniť zvonce, hrať hudobné nástroje a ozýva sa spev a smiech detí...
Minutáž: 40´Vlk a kozliatka
Pôvodná rozprávka o vlkovi a kozliatkach upriamuje pozornosť na nástrahy ľudského sveta, deti v tomto hudobnom programe spontánne odsudzujú zlo v akejkoľvek podobe. Vlk využíva zaneprázdnenosť rodičov a ponúka kozliatkam svoj lákavý tovar. Deti ale majú svojich otcov a mamy, ktorých sa pýtajú, či má vlk pravdu... "POČÚVAJ NÁS VĹČKO, MY RADŠEJ JABĹČKO. ALE DROGY OD TEBA – TIE NÁM VERU NETREBA. NETREBA!!!" Sloganom a výpoveďou celého príbehu je nasledujúce štvorveršie: "ZAPÍŠ SI TO ZA UŠI, DROGY BRAŤ SA NESLUŠÍ, ZAPÍŠ SI TO ZA UŠI, DROGY BRAŤ JE ZLÉ! ZAPÍŠ SI TO KAM LEN CHCEŠ, S DROGAMI VŽDY PREHRAJEŠ, ZAPÍŠ SI TO KAM LEN CHCEŠ, DROGY BRAŤ JE ZLÉ!"
Hudobný program s protidrogovou tématikou, vhodný pre mladších žiakov I. stupňa ZŠ-
Minutáž: 40´
W. A. Mozart deťom: Bastien a Bastienka
Hudobné centrum prináša mini - operu priamo do Vašej školy!
Dej veselej spevohry Bastien a Bastienka vychádza z divadelnej predlohy francúzskeho osvietenského filozofa a spisovateľa J. J. Rousseaua: Dedinský čarodej, ktorá sa malému Mozartovi tak veľmi zapáčila, že sa ju rozhodol ako 12-ročný v roku 1768 zhudobniť. Na pozadí žartovného príbehu lásky dedinského mládenca Bastiena a jeho peknej, ale troška „nudnej“ Bastienky, sa deti oboznámia s operou, ale aj detsky hravou a ľúbivou hudbou W. A. Mozarta, ktorá už vtedy predznačovala, že z malého Amadea vyrastie génius!
Príbeh lásky dvoch mladých ľudí a ich spoločného priateľa – záhadného kúzelníka Colasa vám ponúkame v slovenskom jazyku v podaní mladých, profesionálnych umelcov.
Scenár a réžia: Jaroslav Pehal
Hudobné naštudovanie: Daniel Simandl
Minutáž: 45´
W. A. Mozart deťom: Malá čarovná flauta
Mozartovo zrelé dielo Čarovná flauta je známe divákom po celom svete. Pripravili sme jeho skrátenú verziu, v ktorej veselý vtáčnik Papageno predstaví deťom najkrajšie a najznámejšie hudobné čísla tejto opery. Príbeh lásky princa Tamina a krásnej princeznej Paminy ožíva vo večnom súboji dobra a zla, múdrosti a hlúposti, a kontrastov čierneho a bieleho kráľovstva. Uvádzame vo verziách pre materské školy i pre 1. a 2. stupeň základných škôl.
Réžia a dialógy: Jaroslav Pehal
Hudobné naštudovanie: Daniel Simandl
Minutáž: 45´
Zvoľ si svoju Miss Vivaldi!
Hudobný program, v ktorom si žiaci, interaktívne zapojení do diania príbehu, prostredníctvom jemnej paródie na tradičnú "voľbu miss" cibria schopnosť hudobnej percepcie....a volia spomedzi rôznych vybratých melódií zo známeho diela A. Vivaldiho: Štyri ročné obdobia, tú najkrajšiu...
Minutáž: 40´