• 1964 – 1969

    Konzervatórium v Bratislave (klavír – Pavla Pokojná)

  • 1969 – 1974

    VŠMU (klavír – Rudolf Macudzinský)

  • 1974 – 1976

    Čajkovského konzervatórium v Moskve (postgraduálne štúdium, klavír – Viera Gornostajevová)

  • 1978 – 1988

    klavírna pedagogička na Konzervatóriu v Bratislave

  • od 1984

    pedagogička na VŠMU (1990 docentka, 1996 profesorka, od 1994 vedúca katedry klávesových nástrojov)

  • 1996 – 1998

    predsedníčka Akademického senátu VŠMU

  • 1991 – 2002

    členka Rady Hudobného fondu

Ida Černecká koncertuje doma i v zahraničí. Spolupracuje s domácimi (Slovenská fiharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu) i zahraničnými telesami (Berlínsky rozhlasový orchester). V oblasti komornej hudby spolupracuje s mezzosopranistkou Martou Beňačkovou, s klaviristom Františkom Perglerom vystupuje s repertoárom pre klavír štvorručne.

Popri koncertnej aktivite tvorí dôležitú oblasť jej tvorivých snáh pedagogická činnosť. Jej žiaci sa umiestňujú na popredných miestach domácich i medzinárodných súťaží. K jej najvýznamnejším absolventom z VŠMU patria Katarína Brejková, Magdaléna Bajuzsová, Kamil Mihalov, Jana Nagy-Juhász, Martina Starostová, Zuzana Zamborská, Daniel Buranovský, Mária Heinzová, Zuzana Niederdorfer, František Pergler, či štipendista SHF Marián Pivka. Viedla majstrovské kurzy na Medzinárodných interpretačných kurzoch v Piešťanoch a na bratislavských letných kurzoch pre účastníkov z Japonska. Bola členkou porôt medzinárodných interpretačných súťaží zahraničných (Concertino Praga, Ľubľana a Janáček-Martinů v Brne) i bratislavských (Medzinárodná súťaž J. N. Hummela), predsedala na súťažiach slovenských konzervatórií, je členka Komisie koncertných umelcov HF, predstavenstva Spolku koncertných umelcov, Festivalového výboru BHS, organizačného výboru Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela, a hlavná organizátorka a garantka medzinárodnej klavírnej súťaže Piano Bratislava. Roku 2002 bola odbornou gestorkou podujatia Hommage à Carl Czerny, kde prednášala o význame tohto pedagóga. Prednáša o problémoch metodiky a interpretačnej praxe. Spolupracuje so Slovenským rozhlasom ako autorka hudobno-slovných relácií.

„Hru Idy Černeckej charakterizuje čistý klavírny rukopis, prepracovanosť viacvrstvovej faktúry (Schumann, Debussy), vysoká kultivovanosť, dôraz na tónotvorbu, elegancia, krehká lyrická spevnosť meditatívneho typu."
(Vladimír Čížik: Slovník slovenského koncertného umenia I., Hudobné centrum, Bratislava 2002, s. 27)

x