Foto: VSTUPENKY NA MELOS-ÉTOS UŽ V PREDAJI!

VSTUPENKY NA MELOS-ÉTOS UŽ V PREDAJI!

Melos-Étos

|

20. 10. 2022

Šestnásty ročník medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos sa vracia opäť na bratislavské koncertné pódiá. Návštevníci festivalu sa v dňoch 8. – 17. novembra 2022 môžu tešiť na 9 koncertov, ktoré sa budú niesť v znamení niekoľkých významných premiér nielen slovenských, ale aj zahraničných súčasných skladateľov, niektorí navštívia festival aj osobne.

Pandemická situácia prerušila dvojročný cyklus festivalu Melos-Étos, ale o to v silnejšej forme sa festival vracia s podtitulom HOMMAGE. Počas ôsmich dní sa na festivale predstaví viac ako 150 interpretov zo Slovenska, Českej republiky, Švajčiarska, Belgicka, Japonska, Veľkej Británie, či Spojených štátov amerických. V časti programu festival vzdá hold jeho zakladajúcim osobnostiam ale aj významným postavám svetovej hudby 20. a 21. storočia, ktoré Bratislavu aj osobne navštívili (György Ligeti, Zygmunt Krauze, Steve Reich...).

V porovnateľnej miere predstaví súčasnú domácu a svetovú tvorbu. Počas svojej bohatej histórie sa festival neusiluje iba o predstavenie najnovších trendov "hudobného designu", ale zdôrazňuje etické a humanistické poslanie umenia, duchovno v materiálnom obkľúčení. Tento ročník neobíde ani tému vojnového konfliktu v susednej Ukrajine, na záverečnom koncerte festivalu zaznie dielo Null, ktoré skomponovala ukrajinská skladateľka Victoria Poleva.

Festival otvorí Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou švajčiarskeho dirigenta Larsa Mlekuscha. Belgický klavirista Daan Vandewalle obohatí koncert svojim majstrovstvom, tak ako aj britská sopranistka Juliet Fraser (8.11.). Český Agon Orchestra s dirigentom Pavlom Šnajdrom a hercom Národného divadla Praha, Filipom Kaňkovským, odkážu programom na spisovateľa Egona Bondyho (12.11.). Medzinárodné violové trio, Trio Estatico (13.11.) na Slovensku odpremiéruje tvorbu mladých skladateľov z rôznych kútov sveta.

Z domácej scény sa na festivale predstavia súbory ako Quasars Ensemble pod taktovkou Ivana Buffu spolusosopranistkou Evou Šuškovou aviolončelistom Jánom Bogdanom(9.11.), Mucha Quartet sklaviristkou Magdalénou Bajuszovou a klarinetistom Ronaldom Šebestom (10.11.), VENI ACADEMY, ktoré sa venuje vzdelávaniu ďalších hudobných generácií pod vedením Daniela Mateja (11.11.), gitarový recitál bude patriť Karolovi Samuelčíkovi (13.11.) a v neposlednom rade multimediálny projektsúboru EnsembleSpectrum s umeleckým vedúcim, skladateľom Matejom Slobodom spoločne s basklarinetistom Garethom Davisom (14.11.). Medzi slovenských interpretov, ktorí na festivale vystúpia, patrí ajhuslista Milan Paľaktorý uzavrie festivalspolu so Slovenskou filharmóniou pod vedením Mariána Lejavu (17.11.).

Otvárací koncert odznie vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, festivalové dianie sa následne presunie do Moyzesovej siene, Mirbachovho paláca a A4 - priestor pre súčasnú kultúru. Záverečný koncert si poslucháči budú môcť vypočuť v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

Festival Melos-Étos je v dvojročných cykloch od roku 1991 najväčšou slovenskou prehliadkou domácej a zahraničnej súčasnej tvorby. Jeho zrod bezprostredne súvisí s udalosťami novembra 1989, ktorý uvoľnil reštrikcie v oblasti hudobných dramaturgií, poetík a ideových okruhov vtedajšej tvorby a hudobných podujatí.

Hlavným organizátorom festivalu je Hudobné centrum – štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR v spolupráci so Slovenskou filharmóniou a Rozhlasom a televíziou Slovenska. Viac informácií o programe na www.melosetos.sk

VSTUPENKY na jednotlivé koncerty sú dostupné online na www.ticketportal.sk, alebo hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.

V ponuke je aj permanentka platná na všetky koncerty festivalu za výhodných 49 Eur v limitovanom počte 30 ks v predaji len cez Ticketportal do 8. novembra 2022.

KONTAKT: Hudobné centrum Michalská 10, 815 36 Bratislava 1 tel.: +421(2)20470160, +421 903453488 e-mail: melosetos@hc.sk

instagram: Melos-Ethos
 
x