Svetový mládežnícky orchester Zoltána Kodálya v Bratislave

Foto: Svetový mládežnícky orchester Zoltána Kodálya v Bratislave

19. 7. 2017

Pod vedením svetoznámeho maďarského dirigenta Tamása Vásáryho vystúpi 24. 7. 2017 o 19.00 v Bratislave Svetový mládežnícky orchester Zoltána Kodálya. Mladí hudobníci z 12 krajín (vrátane dvoch hudobníkov zo Slovenska) naštudujú celovečerný koncertný program v rámci Letnej akadémie mladých hudobníkov v Debrecíne, inštitúcie, ktorá má už 17-ročnú tradíciu. Jej súčasťou sú delené skúšky jednotlivvých nástrojových skupín orchestra, ako aj individuálne majstrovské kurzy pod vedením skúsených pedagógov.

Svetový mládežnícky orchester Zoltána Kodálya v rámci svojho tohtoročného koncertného turné vystúpi okrem Bratislavy aj v Galante (25. 7., Kultúrne stredisko Galanta), Debrecíne, Budapešti a Eisenstadte. Program je zostavený z atraktívnych symfonických diel, v ktorých orchester predvedie svoju virtuozitu i bohatú paletu možností orchestrálneho zvuku. Zaznejú Uhorská rapsódia č. 2 Franza Liszta, Tance s Marosszéku Zoltána Kodálya a dve orchestrálne suity z opery Carmen Georgesa Bizeta. Súčasťou repertoáru budú aj Piesne Zoltána Kodálya, v ktorých ako vokálny sólista   predstaví maďarský tenorista Gergely Biri.

Hostiteľom bratislavského koncertu je Balassiho inštitút v Bratislave v spolupráci s Hudobným centrom a RTVS (Rádio Patria a Rádio Devín).

Vstup na koncert vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu je voľný.


Dirigent Tamás Vásáry (nar. 1933) študoval hru na klavíri u bratislavského rodáka Ernő Dohnányiho. Na Vysokej škole F. Liszta v Budapešti pôsobil ako asistent Zoltána Kodálya. Ako medzinárodne uznávaný klavirista koncertoval v najvýznamnejších kultúrnych centrách sveta. Bol dlhoročným šéfdirigentom dvoch britských orchestrov (Northern Sinfonia, Bournemouth Sinfonietta), v rokoch 1993 až 2004 bol hlavným dirigentom Symfonického orchestra Maďarského rozhlasu a televízie. Ako hosť sa predstavil na čele viac než 100 orchestrov na celom svete, vrátane filharmonických orchestrov v Berlíne, New Yorku, Washingtone, Philadelphii a Londýne.
« späť na zoznam Aktualizované: 19. 07. 2017