Flauta

Piaty diel edukačného videoprojektu Hudobná trieda predstavuje divákom prvý zo skupiny drevených dychových nástrojov – flautu, potomka najstarších hudobných nástrojov aké ľudstvo poznalo. Veľa zaujímavého o flautách a iných flaute príbuzných nástrojoch prezradí Veronika Vitázková Simonsen, ktorá žije vo Viedni, s flautou precestovala celý svet a zúčastnila sa mnohých hudobných projektov.

Veronika Vitázková Simonsen v máji 2018 ukončila štúdium na “Universität für Musik und darstellende Kunst” vo flautovej triede Prof. Birgit Ramsl vo Viedni. Predtým študovala pod vedením Prof. Hansgeorga Schmeisera a Prof. Roberta Wolfa. V Bratislave vyštudovala Konzertvatórium u Marty Braunsteinerovej.

V roku 2005 sa predstavila ako sólistka so Slovenskou filharmóniou.

Sólovo vystúpila s orchestrom bratislavského Konzervatória v Redute (2009). Skúsenosti s orchestrálnou hrou nadobudla z mládežníckych orchestrov: Central European Initiative Youth Orchestra (2007, 2009), z orchestra Konzervatória v Bratislave a Junge Philharmonie Wien.

Má možnosť hrávať v profesionálnych telesách ako ORF RSO Wien (orchester viedenského rozhlasu) v roku 2010 a momentálne vypomáha pravidelne vo Volksoper Wien (viedenská ľudová opera), Schubert-Akademie (orchester Wiener Sängerknaben), v Českom Národnom Symfonickom Orchestri a vo Wiener KammerOrchester.

V lete 2015 vyhrala konkurz do letnej akadémie viedenských filharmonikov (Sommerakademie der Wiener Philharmoniker) v Salzburgu, kde pôsobila v komorných telesách a na Salzburgerfestspiele.

Aktívne sa venuje komornej hre aj v ďalších ansámbloch ako Cluster ensemble, Rezidenčný súbor rádia Devín Ricercata, VENI Ensemble a vo Viedni intenzívne spolupracuje s gitaristom Alfredom Bushim v zoskupení Duo Alve. Je členkou flautového tria Flautissimo spolu s Martinou Kuštárovou a Dominikou Križalkovičovou.

Okrem klasickej hudby sa venuje aj iným žánrom: world music, írskej hudbe, flamencu, orientálnej a improvizovanej a súčasnej hudbe.

Súčasťou každého dielu projektu HUDOBNEJ TRIEDY je interaktívny 4-stranový METODICKÝ LIST (na stiahnutie nižšie), ktorý je výbornou doplňujúcou učebnou pomôckou.
Okrem stručne, prehľadne a zaujímavo zhrnutých najdôležitejších informácií z videa, obsahuje aj internetové prepojenia na množstvo ukážok (youtube), v ktorých deti vidia a počujú zvuk prezentovaného hudobného nástroja, ale i prácu celého symfonického orchestra.

Projekt Hudobná trieda je voľne dostupný na YouTube a na sociálnych sieťach projektu:

Hudobná trieda | Facebook 
Hudobná trieda • Fotky a videá na Instagrame

Fotogaléria

x