Kontrabas

Štvrtý diel edukačného videoprojektu Hudobná trieda predstavuje divákom najväčší sláčikový nástroj – kontrabas, ktorý priblížil Ján Prievozník pôsobiaci v orchestri Opery Slovenského národného divadla.

Ján Prievozník pôsobil v orchestroch Štátnej opery v Banskej Bystrici, v orchestri SND a ako zástupca kontrabasovej skupiny Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu v Bratislave.

Už počas štúdií sa venoval interpretácii starej hudby. Je aktívnym a vyhľadávaným komorným hráčom. Ako sólista účinkoval so Štátnym orchestrom Žilina a so súborom starej hudby Musica Aeterna. Koncertne predviedol diela pre sólo kontrabas tzv. viedenského ladenia od Antona Hoffmeistra, Karla Kohauta, Johanna Matthiasa Spergera, Franza Keypera a i.

Spolu so svojim pedagógom a priateľom Jánom Krigovským založil Slovenský kontrabasový klub – Slovak Double Bass Club, ktorý na Slovensku pravidelne organizuje viacero medzinárodných hudobných podujatí. Ján Prievozník je spoluzakladateľom a členom kontrabasového kvarteta BassBand.

Súčasťou každého dielu projektu HUDOBNEJ TRIEDY je interaktívny 4-stranový METODICKÝ LIST (na stiahnutie nižšie), ktorý je výbornou doplňujúcou učebnou pomôckou.
Okrem stručne, prehľadne a zaujímavo zhrnutých najdôležitejších informácií z videa, obsahuje aj internetové prepojenia na množstvo ukážok (youtube), v ktorých deti vidia a počujú zvuk prezentovaného hudobného nástroja, ale i prácu celého symfonického orchestra.

Projekt Hudobná trieda je voľne dostupný na YouTube a na sociálnych sieťach projektu:

Hudobná trieda | Facebook 
Hudobná trieda • Fotky a videá na Instagrame

Fotogaléria

x