Husle
Prvý diel Hudobnej triedy je venovaný husliam. Moderátor Tobiáš Jaura sa o tomto najmenšom sláčikovom nástroji porozprával s huslistom Slovenskej filharmónie Danielom Rumlerom, ktorý prezradí, z akých častí sa husle skladajú, z akého dreva sú skonštruované, aké je ich postavenie v orchestri, aké techniky hry poznáme a ešte omnoho viac.

Daniel Rumler 
študoval na konzervatóriu v Pardubiciach u Mgr. Jiřího Kuchválka, na Akadémii múzických umení v Prahe u prof. Jiřího Tomáška a na Hochschule Luzern – Musik u prof. Igora Karška a prof. Giuliana Carmignolu. Svoje pedagogické vzdelanie si doplnil na Hochschule Luzern – Musik v magisterskom študijnom programe Master in Musikpädagogik.

V rokoch 2015-17 pôsobil vo švajčiarskych orchestroch Musikkollegium Winterthur a Sinfonieorchester Biel-Solothurn. Od septembra 2018 je členom skupiny 1. huslí v Slovenskej filharmónii. Pravidelne vystupuje s barokovým orchestrom Ensemble Corund Luzern a komorným orchestrom Camerata Zürich. Na Slovensku mal možnosť spolupracovať s vynikajúcimi umelcami ako A. Hučková, J. Krigovský, J. Lupták, M. Paľa a M. Ruman. Ako komorný hráč vystúpil na festivaloch Konvergencie, Lucerne Festival, Murten Classics, Konfrontácie Nitra. Ako mentor vyučoval Slovenský mládežnícky orchester.

Daniel Rumler sa venuje taktiež kompozícii a aranžovaniu, niektoré jeho transkripcie boli nahraté pre vydavateľstvo ECM a švajčiarsky rozhlas SRF.

Súčasťou každého dielu projektu HUDOBNEJ TRIEDY je interaktívny 4-stranový METODICKÝ LIST (na stiahnutie nižšie), ktorý je výbornou doplňujúcou učebnou pomôckou.
Okrem stručne, prehľadne a zaujímavo zhrnutých najdôležitejších informácií z videa, obsahuje aj internetové prepojenia na množstvo ukážok (youtube), v ktorých deti vidia a počujú zvuk prezentovaného hudobného nástroja, ale i prácu celého symfonického orchestra.

Projekt Hudobná trieda je voľne dostupný na YouTube a na sociálnych sieťach projektu:

Hudobná trieda | Facebook 
Hudobná trieda • Fotky a videá na Instagrame 

Fotogaléria

x